Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 5 ПърваПърва ... 2345 ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 47
  1. #31
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Това преживях и аз ,колега kando .Затова написах и поста ,за да предпазя колегите които за първи път имат рапица.А погледнато от друга страна –тя е перфектна паша за до развитие на с–вата за следващите главни паши .

  2. #32
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.05.2014
    Мнения
    281
    Пчеларски район
    бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Мисля че адаша е прав аз също не съм имал проблеми с плодника не знам по каква причина ядът ли го мешат ли го не знам само крайни пити центрофугирам. Но когато имах за първи път рапица не ги центруфугирах всичките и на другия ден бяха бетон. Въртех въртех ама нестава върнах ги на пчелите пак не става викам що така па после абе те да нямат зъби да го рупат тоя мед и ги заебах тия пити като ги изрязъх дълбоко и върнах ама какво изядоха не знам и после за восък.
    Рапица за един ден не става бетон ,минало годишен мед от рапица може да стане бетон но и тои може да се оползотвори разпечатване и напръскване с топла вода иначе пчелите имат зъби ,случаино запуших прелката но един кашер без да разбера бяха си направили отвор в тънката дъсчица ,бризента между плодника и магазина също страда от зъбитеим.

  3. #33
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    ...........
    Супер си е даже - аз съм много доволен от рапицата, само един минус й намирам: много я пръскат. Колкото до другото - просто е безсмислено да се рискува, след края на пашата, вадя ма всичкия рапичен мед, магазин, плодник, няма значение, не оставям грам и повече не го мисля, нито губя нещо, нито проблеми имам.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  4. #34
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.11.2011
    Мнения
    314
    Пчеларски район
    Русе
    Цитат Първоначално публикувано от kando Виж публикацията
    Супер си е даже - аз съм много доволен от рапицата, само един минус й намирам: много я пръскат. Колкото до другото - просто е безсмислено да се рискува, след края на пашата, вадя ма всичкия рапичен мед, магазин, плодник, няма значение, не оставям грам и повече не го мисля, нито губя нещо, нито проблеми имам.
    Практикувам точно по същия начин от страх да не стане фал зимата.И ако се провали акацията зареждам хранилките,а от много силните отводки.

  5. #35
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от валко Виж публикацията
    Рапица за един ден не става бетон ,минало годишен мед от рапица може да стане бетон но и тои може да се оползотвори разпечатване и напръскване с топла вода иначе пчелите имат зъби ,случаино запуших прелката но един кашер без да разбера бяха си направили отвор в тънката дъсчица ,бризента между плодника и магазина също страда от зъбитеим.
    Може би не е точната дума бетон но при мен бе днес го извадих и на другия ден не можах да го центрофугирам. (аз по принцип центруфугирам запечатн мед слагам няколко магазина другото в стаята където ги оставих е хладно и не съм сигурен но имам чувството че понякога е измешан и с треволяци а друг път % на рапица е по голям не знам. Аз отогава центруфугирам веднага след вадене и нямам проблем и не бих рискувал пити отново за да установя може ли да се изцентруфугира на другия ден или не.(но тази година ще оставя една пита за проба и ще пиша )

  6. #36
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Колегата Валко ме накара да се замисля какво съм объркал за ценруфугирането на рапицов мед разрових се в нета и открих това и не само но няма смисъл от копи и пеис когато не е от личната практика но дали в различни райони не е различно (дали не го мешат с нектар от други растения с различен %аз не знам)

    Информацията за меда от рапица е много противоречива. В лабораторията по пчеларство в ГНУ „Красноярский НИИ животноводства Росселььозакадемии” са изследвали качествата на този мед. Току що изцентрофугираният мед от рапица беше с лимонов цвят със зеленикав оттенък, без пяна и мехурчета въздух, гъст, стипчив, лепкав. Миризмата се оказа приятна и не свойствена на другите сортове мед, вкусът – остро – сладък. По тегло този мед беше с 5-7% по – тежък от този на гречиха (елда) и от полифлорния. Отличаваше се с повишено съдържание на сухи вещества (87%) и по – малка концентрация на влага по отношение на другите медове (13%).
    Количеството на глюкозата съставляваше 45% от всички захари, което е с 10% повече от аналогичните показатели на меда от гречиха (елда) и на меда от синяк. Фруктоза е намерена с 12% по – малко от колкото в меда от гречиха (елда), еспарзета и в меда от синяк.
    Повишеното ниво на глюкоза и пониженото ниво на фруктоза не по най – добрия начин влияят на здравето на пчелите. Медът от рапица, заложен за зимуване, бързо преминава в твърдо състояние. Пчелите не могат да го извличат от килийките и измират от глад. Такива пити по – нататък трябва да се обработват с пара, за да се освободят от меда от рапица. По такъв начин се потвърди, че за зимуване такъв мед е непригоден. Но, ако нектара от рапицата, пчелите го взимат при късен цъфтеж (в средата на август), то не следва да се опасяваме от указания проблем, тъй като храната за зимата пчелите я запасяват в кошера още от месеците юни – юли от други медоноси.
    Медът от рапица не се приема с желание в сладкарските предприятия и хлебозаводи. Причината се заключава в това, че хлебните изделия произведени в сладкарските предприятия започват да се втвърдяват още на втория ден поради бързата кристализация на меда от рапица. Купажирането (смесването) на този мед с бавно кристализируеми сортове не дава положителни резултати.

    Валко не ти опонирам не търся спор(няма смисъл) но дали като цъфти рапица събират само рапица няколко часа се чудя вече.


  7. #37
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Когато покрай рапицата, цъфти и друго събират и от него. А според мен не я харесват особено.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  8. #38
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.05.2014
    Мнения
    281
    Пчеларски район
    бургас
    Няма лошо да поспорим ,ти не каза че си вадил питите единия ден а на другия си ги въртял рапицата се вади рано температурите вечер са ниски и меда не ти е вървял лесно ,другия път върти веднага след като ги извадиш и ще видиш че дявола не е толкова страшен не ти ли се е случвало през лятото при рязко застодяване меда дане върви както при много топло време дори и меда дане е от рапица.Питал съм търговците на мед защо се мръщят на меда от рапица когато е чист ,всички отговарят подуши го след 2 месеца мирише на гренясало оставиго да се умеси с акация или колиандър и става перфектен.

  9. #39
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.05.2014
    Мнения
    281
    Пчеларски район
    бургас
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Когато покрай рапицата, цъфти и друго събират и от него. А според мен не я харесват особено.
    Пчелата избира пашата която е наи-богата има ли я наблизо никога няма да я пропусне и отиде на по -бедна,миналата година рапицата ми беше на 2 километра и пак не е пропуснаха.

  10. #40
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Знам че температурата има значение доколко съм чувал в голямите пчелини си имат затопляща стая но не съм мислил от този ъгъл, разглеждах че различните видове мед са с различна гъстота при мен никога не мога да извадя чиста акация а за рапицата предполагах че понеже местят блоковете те я комбинират с треволяци в различен %.

 

 
Страница 4 от 5 ПърваПърва ... 2345 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •