Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 10 от 11 ПърваПърва ... 891011 ПоследнаПоследна
Резултати от 91 до 100 от общо 109
  1. #91
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Много добри майки съм получавал когато в слънчогледа просто смачкам старата майка. Дебели, дълги, едри...развиват добри семейства на следващата година. Но го правя само на стари и слаби семейства с много стари майки.

  2. #92
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Сега видях това изречение, което си дописал в някакъв момент. Ето къде ти е проблема, ето откъде идва тази разлика между майките. Сам пишеш, че си високообразован човек, не се излагай : избери си кошер за материал, използвай стартер, отгледай майки в присъствие на майката и тогава сравнявай резултата от нуковете.

    пп. просто съвет.
    Пич пак не допрочел....
    Как да ти го обясня по-просто. Майките в оплодните и в 4-5 рамкова отводка идват от едно място, само захранването и оплождането се случва в различни кутии и съответно различен брой пчели.
    Не е проблем да си правя стартер, но все си мисля, че когато една майка е отгледана от силно семейство, в което има здрави пчели от всички възрасти, не отстъпва по нищо на майка от стартер. Има си и дори статистики в подкрепа на това твърдение. Стартера има един голям плюс, че качествините маточници са повече, но мен това не ме бърка, тъй като не съм майкопроизводител, а стартера изисква ресурс и повече време. Може и да греша, но за сега така практикувам.

  3. #93
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Пич пак не допрочел....

    Може и да греша, но за сега така практикувам.
    Чета аз, чета, ама трудно схващам. Тъп човек съм и в момента пак се напъвам да разбера- що се хабя да ти давам съвети.

  4. #94
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Помислете, дали не е по-добре запечатаните маточници при премахната майка да се унищожават на петия ден.

  5. #95
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Чета аз, чета, ама трудно схващам. Тъп човек съм и в момента пак се напъвам да разбера- що се хабя да ти давам съвети.
    Колега, никъде, никого не съм си позволявал да обидя, още по-малко пък теб. Но освен съвета "направи си стартер" друг не съм прочел. Темата е за заселване на оплодено съндъче. И какво общо има с това от къде идва маточника, дали от стартер, реви или свещиви след като всички са еднакви при извадката, нали в края на краищата идват от едно и също място. Ако едните са калпави, то и другите са такива, като би следвало и обратното да е вярно!

  6. #96
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    : избери си кошер за материал, използвай стартер, отгледай майки в присъствие на майката и тогава сравнявай резултата от нуковете.
    Нима тук виждаш само един съвет. Е, цялата технология можеш да си я прочетеш някъде.

    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    .... Темата е за заселване на оплодено съндъче. И какво общо има с това от къде идва маточника, дали от стартер, реви или свещиви след като всички са еднакви при извадката, нали в края на краищата идват от едно и също място.
    Да, темата е за заселване на оплодно сандъче, но нали го заселихме вече. Приказката тръгна за качеството на майките оплодени в него. А това качество зависи ( явно само според мен ) какъв е бил маточника, който сме ползвали, откъде е (какво семейство ), как е получен ( с пренасяне- без пренасяне на личинка ), как и къде е отгледан (с осиротяване-без осиротяване ). Сигурно трябва да спомена и значенето на търтеите и т.н.

  7. #97
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Да, темата е за заселване на оплодно сандъче, но нали го заселихме вече. Приказката тръгна за качеството на майките оплодени в него. А това качество зависи ( явно само според мен ) какъв е бил маточника, който сме ползвали, откъде е (какво семейство ), как е получен ( с пренасяне- без пренасяне на личинка ), как и къде е отгледан (с осиротяване-без осиротяване ). Сигурно трябва да спомена и значенето на търтеите и т.н.
    Да бе колега, ама не коментирам качеството на получените маточници! Колко пъти да ти обясня едно и също нещо. Факт е че при мен се получи ситуацията, че майки от една партида маточници отгледани в различни по големина пчелно семейство /в мини нук и нормален нук/ имат разлика и то осезаема в полза на нормалния нук! Това може да се отдаде на много фактори! Примерно, несъзнателно да съм избрал по-добрите маточници да са в по-големите нукове, повечето пчели да са задържали майките да се оплоди с ден два по-късно и тогава времето да е било по-подходящо или търтиеите да са се случили по-качествени и т.н. Просто фактите са такива, защо не го приемеш!
    Не коментирам колко са качествени като цяло маточниците които аз съм произвел, там е друга тема ! Само ще отбележа, че пете семейства които са с мои маточници се развиват наравно с тези които са произведени от добър пчелар, който знае какво прави, в стартер и пренасяне на личинки, но и тук условностите са много за да правим сравнения! Истината ще проличи напролет!
    Факт също е че извадката ми не е много коректна, защото става въпрос за много малка бройка нукове, а от тук и грешката при сравненията е голяма. Има колеги които изказаха мнение в подкрепа на мини нуковете и аз ги приемам! Може би догодина пак ще ги пробвам.
    Аре стига сме се "хабили", както се изказа ти, че само предъвкваме едно и също нещо!

  8. #98
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    ... Просто фактите са такива, защо не го приемеш! ...
    Приемам ги , кой ти каза че не ги приемам. Писах, че ти си решаваш. Просто споделих мнение и проявих любопитство, онези ( 3 и 5 ) майки от къде са. Изглежда навярно, като спор между нас, но такъв няма.

  9. #99
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    ...... онези ( 3 и 5 ) майки от къде са.....
    От осиротен 12р ДБ почти в края на слънчогледа...

  10. #100
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Помислете, дали не е по-добре запечатаните маточници при премахната майка да се унищожават на петия ден.
    Рости, аз не съм толкова навътре в майко произвоството, но средно колко маточници ще останат, ако разваля всички запечатани на петия ден? Не съм оставял за 5тия ден чак. А каква ще е ползата от това мога да гадая само, ще трябва да почета значи още...

 

 
Страница 10 от 11 ПърваПърва ... 891011 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •