Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 676 1231151101501 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 6760
  1. #1
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин

    Какво е положението в северозападния регион

    Колеги, вчера след дълго колебание въпреки че при мен няма нищо цъфнало и има голяма опасност от нападение,все пак се реших да започна първите осведомителни прегледи. Прегледах 20 кошера, от тях имаше само един без майка, останалите са добре имат пило на 2-3-4 пити и мед за още една зима, но ми се струва че ще закъснея със слагането на лентите тъй като до средата на седмицата го дават лошо време. Иначе равносметката за неактивния сезон е 3 кошера и 2 нуклеуса "нападнати" и унищожени още през есента плюс още един кошер загинал от глад през зимата.

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    аз още преди седмица сложих лентите - и понеже правя едни проби,че ме интересуват някои неща,в момента слагам на дъната лист хартия намазана обилно със свинска мас (то колко ли е свинска,купена от лидъла ... не мога да повярвам,че това има хора дека го ядат).

    Та вчера точно проверявах първите резултати и определено мога да кажа,че действа на акарите т.е.времето е подходящо (според мен) ...... но не знам,аз говоря за Търновския край,при теб може да е по-хладно все още времето.Макар че,като цяло тази година пролетта ми се види да е сравнително хладна.

    п.п.роднините от Белене рекоха,че и там също са почнали да слагат лентите.

  3. #3
    Потребител
    Регистриран
    09.03.2011
    Мнения
    69
    аз ги сложих в събота времето беше хубаво и направих по обстоен преглед засега вси4ко е добре има пило на 3 4 пити за напред времето 6те покаже. А сложих и малко захарен сироп по 200 грама на семеиство

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Окончателните резултати са 6 семейства загинали през зимата + 2 без майка ( оправени с резервните майки), подхранване два пъти седмично с около 500мл сироп от изосуит 1:1

  5. #5
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2011
    Мнения
    201
    Колеги при нас в Берковица през тази пролет пчелите са работили 10-15 дена през другото време или вали дъжд или е много судено.Кошерите са се развили вече са за магазини но ми струваше много от 01.04. ги храня с 500 гр. захарен сироп през вечер.На мен тази година както започна не ми харесва дано да продължи с топли и слънчеви дни та да извадим мед.

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Цитат Първоначално публикувано от Lazrov
    Колеги при нас в Берковица през тази пролет пчелите са работили 10-15 дена през другото време или вали дъжд или е много судено.Кошерите са се развили вече са за магазини но ми струваше много от 01.04. ги храня с 500 гр. захарен сироп през вечер.На мен тази година както започна не ми харесва дано да продължи с топли и слънчеви дни та да извадим мед.
    Според мен 500г е много през вечер.Аз давам по 200г само в дните през които не могат да летят усилено, за да има постоянен принос ,това се отразява според мен добре на семейството.На 2-ва вече им сложих магазините с изградени пити и основи 50/50.В края на седмицата и другите ще са готови за магазини.Остава да чакаме акацията.До една седмица като гледам и върбите ще са готови.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  7. #7
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2011
    Мнения
    201
    Питам колегите от полето:Имате ли мед в магазините от рапицата? ,че при нас в балкана 1 ден ако е топло 3 дена е студено и дъждовно и незнам ако така продължава да е времето дали ще извадиме някакъв мед,а иначе кошерите са се развили, напълни ли са плодниците с пчели ,дори смятам на 14 и 15 да им сложа магазините само да ги разшира да не вземат да се изроят.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Днеска вадих лентите и сложи по пита за градеж, обаче положението е зле. Въпреки че подхранвам веднъж на 7- 10 дена с по една хранилка сироп, 50% от кошерите са много гладни - дали имат по един два килограма мед, а иначе пило и пчели в изобилие. На 2.5км от пчелина ми има неголям блок с рапица, но той едва ли ще оправи работата, та за това увеличавам храненето на гладните кошери.

  9. #9
    И при мен са доста по-слаби от други години, но поне до сега не ми се е налагало да ги храня.

  10. #10
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2011
    Мнения
    201
    И при мен е сащото пило и пчели има много но мед няма независимо ,че ги храня дори до преди 2 седмици не вдигаха сиропа като хората даже и силните кошери.Дано за акацията да има слънчево и топло време иначе май ще трябва да ги храниме и през лятото от 11 години съм пчелар такава година като тази не е имало.

 

 
Страница 1 от 676 1231151101501 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 18 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 18 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •