Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 40 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 395
  1. #31
    Наблюдател
    Регистриран
    22.11.2015
    Мнения
    29
    Пчеларски район
    шумен
    Етера не е нещо ново в БГ пчларстбото. Когато се появи акара в БГ тествахме винаги с етер % на опаризитява преди и след третиране. Теста е много лесен- загребват се пчели от рамката с бурканче, капва се етер на памуче,затваряме расклащаме и след амнезията ги сипваме върху бял лист. Вземаш калкулатора и смяташ.
    Също има тестове с прдаване на неоплодени майки с помоща на етер %.
    на успеваемост е впечетляващ

  2. #32
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Доколкото четох из интернет, най-големия проблем на етера е, че кипи при температури от порядъка на 36 градуса. Следователно трябва да се държи в мазата на хладно, и да не се работи с него на пчелина при големи горещини.

    А това, че е пожароопасен и взривоопасен - ами че то и бензина е такъв, ама си го използваме масово. Просто трябва да се внимава.

    Друго, което прочетох за етера - за разлика от бензина неговите изпарения са по-тежки от въздуха, и се наслояват по дъното на помещението или кошера. Поради тази причина с него трябва да се работи само на открито и само с кошери, които са с мрежесто дъно.

    При разработване на пчеларските технологии трябва да се отчита факта, че етера е по-тежък от въздуха. Това автоматично означава, че памучето трябва да се слага отгоре на рамките, а не на дъното на кошера. Накапването също - трябва да се прави високо горе по летвите на рамките, а не между тях.

    Ето един PDF с параметрите на етера: http://chimspectar.dir.bg/_files/5095229.pdf

  3. #33
    Автор
    Регистриран
    08.01.2014
    Мнения
    173
    Пчеларски район
    област Плевен
    Благодаря за интересната и полезна споделена инфомарция за етера!

    Нека добавя и аз малко по темата с упойките.

    Бях попаднал преди време на едно изследване, в което извода беше, че при упояване на пчлите с въглероден диоксид, те прескачат етапите на развитие и директно стават събирачки. Представете си сега ако това е така, упоявате пчелите преди главната паша, после всичко се втурва да събира и добовите са рекордни. Интересно, нали? Само някой трябва да тества. Аз все още не съм. А дали етера ще има същото въздействие... и това трябва да се тества.

    За разлика от въглеродния диоксид, при упояването с хлороформ не се наблюдават такива промени в поведението на пчелите. И хлорофома и въглеродния диоксид не влияели на паметта на пчелите.

    Райския газ също не влияел на паметта на пчелите и действал подобно на въглеродния диоксид.

  4. #34
    Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    111
    Пчеларски район
    община Белоградчик
    Ако всички пчели станат събирачки, дали ще са високи добивите ? Според мен семейството има нужда и от вътрешни пчели.

  5. #35
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Не само за направа на отводки - идеята може да се развие до ниво упояване на всички кошери в цял един пчелин, и след това спокойно да си пренаредиш и преразпределиш пилото между тях, да изравниш броя на пчелите, да направиш отводки и каквото друго ти хрумне. Това упояване дори би могло да се използва за търсене на майките в семействата (упояваш и пресяваш през сито всички пчели, като за сито се използва ханеманова решетка).
    Значи да си слагам кошерите на покрива, отворени с мрежестото дъно отдолу към помещението. Включвам духалката за етер и ги обгазявам всичките наведнъж. Като паднат на мрежестото дъно, надувам въздух, за да ги проветрявам и да не се задушат, както са на камара. После се качвам на покрива и си ровя из кошерите на воля. Ако видя, че се размърдват, пак пускам малко упойка с дистанционното, като истински анестезиолог. Като свърша с каквото там съм си наумил, ги свестявам. Може и да ги климатизирам малко при жега и студ, да не се повреди пилото, докато са упоени пчелите. Фасулска работа. Докато кова рамки и центрофугирам мед в помещението, ще си ги гледам изотдолу през мрежата какви ги вършат. Пчеларска идилия.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  6. #36
    Автор
    Регистриран
    08.01.2014
    Мнения
    173
    Пчеларски район
    област Плевен
    А дали пчелите не могат да си върнат спомените след няколко дни? Или да го кажа по друг начин - всички описани сполучливи опити, все още ли са ОК. Въпроса ми е към Матеев.

  7. #37
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Утре ще проверя и ще ви кажа. Засега знам само това, че 3-майчиното семейство се развива успешно. Две от майките вече са осеменили всяка една килийка от дадените им пити, но третата нещо се бави. С пчелите обаче няма проблеми - живуркат си заедно с 3-те майки и уважават всяка една от тях.

    Вече смело използваме диетилов етер всеки път, когато ни потрябва за някоя гяволия. Не съм питал пчеларите получава ли се, но и те не са ми се жалвали, че някъде нещо се е объркало. За всеки случай предлагам да поизчакате още известно време, за да видим дали някъде няма да се появи някакъв отрицателен ефект.

    Днес бяхме в Стара Загора, за да си вземем последните изпити за магистри по пчеларство. Скоро магистрите по пчеларство в България ще се удвоят ....
    Та докато пътувахме към един пчелин, където водим практиката, имах шанса да возя проф. Желязкова и и разказах за диетиловия етер и за експериментите, които съм направил. Тя ми потвърди, че едно време те също са използвали диетилов етер, но не толкова мащабно, колкото сега го правим. Основно са го ползвали в лабораторната практика. Заинтригува се от това, което и разказах, и може би за в бъдеще ще планира някакви експерименти на научна основа.

  8. #38
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Утре ще проверя и ще ви кажа. Засега знам само това, че 3-майчиното семейство се развива успешно. Две от майките вече са осеменили всяка една килийка от дадените им пити, но третата нещо се бави. С пчелите обаче няма проблеми - живуркат си заедно с 3-те майки и уважават всяка една от тях.

    Вече смело използваме диетилов етер всеки път, когато ни потрябва за някоя гяволия. Не съм питал пчеларите получава ли се, но и те не са ми се жалвали, че някъде нещо се е объркало. За всеки случай предлагам да поизчакате още известно време, за да видим дали някъде няма да се появи някакъв отрицателен ефект.

    Днес бяхме с Стара Загора, за да си вземем последните изпити за магистри по пчеларство. Скоро магистрите по пчеларство в България ще се удвоят ....
    Та докато пътувахме към един пчелин, където водим практиката, имах шанса да возя проф. Желязкова и и разказах за диетиловия етер и за експериментите, които съм направил. Тя ми потвърди, че едно време те също са използвали диетилов етер, но не толкова мащабно, колкото сега го правим. Основно са го ползвали в лабораторната практика. Заинтригува се от това, което и разказах, и може би за в бъдеще ще планира някакви експерименти на научна основа.
    Трите майки разделени ли са с хенеманова решетка или си ходят заедно по питите.

  9. #39
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Трите майки разделени ли са с хенеманова решетка или си ходят заедно по питите.
    Засега са разделени. Все още не смея да ги пусна, но може би ще трябва да се прежаля и да пробвам.

    Към днешна дата все още не съм пробвал да упоявам и пчелни майки, но явно трябва да го пробвам. Добре че ме сети. Още утре мога да упоя няколко неплодни майки и да ги пусна в една обща кутийка. И ако стане номера, ще пробвам и с плодни майки.

  10. #40
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Интересно ми е, ако упоиш масово един кошер дали няма да се наруши комуникацията в семейството? Или да загубят ориентация и да не се приберат в своя си кошер?
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

 

 
Страница 4 от 40 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •