Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 9 от общо 9
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    16.07.2023
    Мнения
    31
    Пчеларски район
    Кърджали

    Въпрос относно запасите на пчелите от манов мед

    Оставих по един магазин на два кошера до миналата седмица, за да съберат манов мед. Единия е събрал малко-центрофугирах го. На другия кошер магазина беше празен, но после като прегледах плодника се оказа, че са напълнили целия плодник с манов мед....голямо количество. Много тежки рамки. До тук добре, готови са за зимата, но някъде прочетох, че пчелите умирали ако зимуват със запаси от манов мед. Въпроса е , трябва ли да го махна, колко да махна .....то е и много неудобно, не е като магазините....заметеш пчелите и готово. Сега като ги замета, няма да имат рамки, ако вземам само по една, ще си докарам крадци 100%...
    Дайте съвети от вашия опит.....

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    736
    Цитат Първоначално публикувано от men79 Виж публикацията
    Оставих по един магазин на два кошера до миналата седмица, за да съберат манов мед. Единия е събрал малко-центрофугирах го. На другия кошер магазина беше празен, но после като прегледах плодника се оказа, че са напълнили целия плодник с манов мед....голямо количество. Много тежки рамки. До тук добре, готови са за зимата, но някъде прочетох, че пчелите умирали ако зимуват със запаси от манов мед. Въпроса е , трябва ли да го махна, колко да махна .....то е и много неудобно, не е като магазините....заметеш пчелите и готово. Сега като ги замета, няма да имат рамки, ако вземам само по една, ще си докарам крадци 100%...
    Дайте съвети от вашия опит.....
    Аз нямам манов мед и нямам достатъчно опит за да ти кажа как да го направиш. Но ако в плодника е манов мед, това е лошо. Би следвало да замениш пити с такива от склада, които са с хубав за пчелите мед. ПРедполагам нямаш такива. Затова че най-вероятно, трябва да се изцентрофугират колкото се може по-скоро тези които нямат пило, да ги върнеш и да подхранваш с хубав сироп. Така съм чел, но не съм сигурен кое какво е правилно.

    Дано тук по опитните ти отговорят.

    Все пак на мен ми е интересно следното нещо. Как така е станало че са ти напълнили плодника с манов мед ? Това означава че преди мановия мед, са били без никакъв мед .. Въпроса е защо са били с никакъв мед. Нямало е никаква паша, или нещо друго. Може би е било редно да ги подхранваш, когато са били гладни и не са имали мед и евентуално сега нямаше да е само манов. Малко странно ми звучи всичко което пишеш.

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    939
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията

    Все пак на мен ми е интересно следното нещо. Как така е станало че са ти напълнили плодника с манов мед ? Това означава че преди мановия мед, са били без никакъв мед .. Въпроса е защо са били с никакъв мед. Нямало е никаква паша, или нещо друго. Може би е било редно да ги подхранваш, когато са били гладни и не са имали мед и евентуално сега нямаше да е само манов. Малко странно ми звучи всичко което пишеш.
    много хубави въпроси

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    16.07.2023
    Мнения
    31
    Пчеларски район
    Кърджали
    Може би трябваше да снимам все пак. Иначе ги подхранвах но до към 15 април....след това внезапно и изненадващо за мен цъфна акацията и от 25 април сложих магазин за акацията и после ливадите (кога е трябвало а ги подхранвам????) . Много хубави въпроси. Както и да е ....изцентрофугирах един пълен магазин смесен мед....полифлорен и акация. После сложих пак магазина да си оберат остатаците и да съберат и манов мед. Имаме дъбова гора наоколо и хоп...нищо в магазините, но много черен мед в плодника
    Каквото и да направя....някъде съм го прочел

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    939
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от men79 Виж публикацията
    Може би трябваше да снимам все пак
    Определено, защото така както го описваш звучи доста странно. Значи имал си паша, първо акация, после ливада и те са си държали плодника празен за да може като дойде мановия мед да се задръстят? Според мен отново прибързваш както със заключенията си, така и със зазимяването

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    16.07.2023
    Мнения
    31
    Пчеларски район
    Кърджали
    Ето снимки, Перо. Центрофугирах 4 плодникови рамки, изхапаха ме целия, макар че бях с екипировка. Сега захар ще ядат.
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри IMG_20240803_212212.jpg‎   IMG_20240803_213231.jpg‎   IMG_20240803_214048.jpg‎  

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    939
    Пчеларски район
    планета Земя
    супер, за първи път виждам манов мед в пита
    защо обаче нямаш пило по питите?
    за мен, ако това наистина са рамки от плодника, а "плодник" е мястото където се отглежда пилото, има само два варианта на това което описваш и те са:
    - Напълно си изцентрофугирал пролетния мед от тези рамки и така се е освободило място което е запълнено със следващата паша, което при теб явно е маната
    или
    - това запечатаното си е стар мед и просто сега ти е направил впечатление

    но за мен, честно да си призная, това което показваш са плодникови рамки впоследствие качени в медовите корпуси и не виждам нищо странно или притеснително

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,590
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    На мен по- ми прилича на стар мед /но това не пречи да има мана/ в стари пити /не всичките само тези църните/ а те са си за брак, че от там все черен мед ще се вади и пчели сомалийчета.Не съм фен на захарта / тя е от Сатаната/ но по това време е допустимо в разумни граници/мое си мнение но не си изкарвам парите /то па едни пари/ с медобер.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,590
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	1.jpg
Прегледи:      33
Размер:	126.2 KB
ID:	12384Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	2.jpg
Прегледи:      33
Размер:	239.8 KB
ID:	12385 П.П.Снимките не са мой а на двама мой приятели май тая година си има бая мана.

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •