Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 5 от общо 5
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    11.02.2019
    Мнения
    1
    Пчеларски район
    с. Филиповци, общ. Трън, обл. Перник

    Условия за отводка

    Здравейте!
    Като любопитен любител от 2019г. започнах да гледам 12бр пчелни семейства за хоби… и мед

    Системата на която съм се спрял е 8 рамков Фарар, като считам че тя е подходяща за моя район - планинска паша (760 м. надмордска височкина), основно акация и ливада. Акацията започва да цъфти около 5 Юни, има много дрян, леска, върба и другите пчелополезни дървета типични за гористи местности.

    Моля за разяснения и съвети относно следното:
    В края на лятото през 2020 г. реших да сменя майките на 6 от кошерите си, като впоследствие се разубедих и направих сборни отводки – по 6 рамки пило и 10 рамки мед, към който придадох оплодените майки и зазимих с разделително дъно над основното семейство. Всички отводки презимуваха успешно и пролетта се развиха бързо – до 29.05.2021 г. достигнаха три корпуса. Така. На 29.05.2021 г. преместих три от отводките на нови места, като по този начин им отнех летящата пчела, а другите три обединих с по-слаби семейства, като по този начин им смених майките.

    Въпросите са ми следните:

    1. Искам да направя още три отводки, мога ли от 9 кошера да взема по 4 рамки с пило (искам отводките да са на два корпуса)? С това много ли ще отслабя основните семейства?
    2. За създаване на майка мога ли да използвам рамка с маточник, която да поставя в средата?
    3. Може ли върху рамката да има повече от един маточник и проблем ли е ако са два или повече? Как да разпозная кой маточник е добър и кой не?
    4. Кога е най-удачно да формирам отводки – по време на акациевата паша или непосредствено след нея?
    5. Ако нямам рамка с маточник, мога ли да разчитам, че осиротелите пчели в отводката ще създадат такъв и ще го отгледат пълноценно?
    6. Ако може и вие да споделите как работите със система Фарар при сходни условия на място на пчелин или как бихте работили при такива условия.

    П.С Тази година времето в района е необичайно студено (вчера – 03.06.2021) температурата сутринта беше 3 градуса. Въпреки това вече имам един избягал рояк…

    Благодаря за вниманието и отделеното време. Надявам се тази тема и Вашите отговори да са полезни и за друг на моето ниво.

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Приятелю не съм работил с Фарар .
    За съжаление не мога да Ти помогна .

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от delta.e Виж публикацията
    Приятелю не съм работил с Фарар .
    За съжаление не мога да Ти помогна .
    Мастер щом ти не можеш да му помогнеш едва ли ще са много тия де ще могат а от това де чувам за фарарите ще има остра нужда от помощ и то преди да изцуфишат зимъска.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Мастер щом ти не можеш да му помогнеш едва ли ще са много тия де ще могат а от това де чувам за фарарите ще има остра нужда от помощ и то преди да изцуфишат зимъска.
    Жоре, ти не четеш ли бре. Даскала не е виждал Фарар, как да помогне.

    пп. ама то, кой да помогне : шест точки, това ще е цял труд, като календарния на Радоев. Градският трябва да си зареже бизнеса , та да обяснява.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Жоре, ти не четеш ли бре. Даскала не е виждал Фарар, как да помогне.

    пп. ама то, кой да помогне : шест точки, това ще е цял труд, като календарния на Радоев. Градският трябва да си зареже бизнеса , та да обяснява.
    Фарар един път съм виждал на живо с пчели бях потресен това все едно да гледаш жена на снимка види ти се арна булка ама в действителност кожа и кости броят и се ребрата а една булка нема ли сто оки не ми я фали.
    Анорексици

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •