Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 9 от 13 ПърваПърва ... 7891011 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 81 до 90 от общо 126
  1. #81
    Наблюдател
    Регистриран
    25.09.2016
    Мнения
    25
    Пчеларски район
    ТЕНЕРИФЕ
    Става ли с неоплодена майка?

  2. #82
    Наблюдател
    Регистриран
    25.09.2016
    Мнения
    25
    Пчеларски район
    ТЕНЕРИФЕ
    Цитат Първоначално публикувано от Lukarov Виж публикацията
    10 рамков ЛР зареждам с восъчни основи. Слагам майка в клетка, като капачетата на клетката съм отрязъл. Местя стария кошер и на неговото място поставям новия. Стария кошер остава в същия пчелин. Правя отводката началото на Август след вадене на меда. Налитане правя само от силен кошер и имам 100 % успеваемост. Подхранвам , като започвам от поставяне на кошера.
    Дано съм бил полезен.
    Става ли с неоплодена майка?

  3. #83
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Ами...,например придаване чрез изолатор за цяла рамка(рамки), придаване чрез транспортна клетка, с последващо ръчно освобождаване, при определени условия, може и пускане на майката директно на питите или през прелката.
    Има и още..."да ги правиш на кома" - Севдат Якуб или ползвайки "играчките" на инДжИнерина. Де се загуби тоя последния? Явно си харчи пчеларските дивиденти по екзотични места.
    Сега по-сериозно - миналата година имах случай, при който не искаха да приемат майка. Първи опит - придаване с пило в/у рамка захлюпена с метална клетка - убита майка. Втори опит - "на кома", след освобождаване бият майката. Трети опит (благодарение на колега от форума) - захлюпих майката с металната клетка за седмица, след като я освободих, много им беше мила.

  4. #84
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от elbulgaro Виж публикацията
    Става ли с неоплодена майка?
    При теб,в Тенерифе може и да стане ако....... имаш някаква паша в началото на август/когато колегата прави тази отводка или по–точно–гол рой с придаване на оплодена майка,защото при нас вече няма паша по това време и годината привършва,а започва новата./ и в последствие.С хранене не става.100 % –ва търтовка.
    Ако искаш да направиш отводка или да увеличиш бройката по това време,а нямаш оплодени майки, си го направи чрез гол рой– сигурно и гарантирано. Прави се само със силно с–во,пращящо от пчели и минимум 5 рамки пило.Това упражнение можеш да направиш и в началото на главна паша.
    Успех, ако се решиш да го правиш!

  5. #85
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    Днес направих 10 отводки като преместих стария кошер и на негово място сложих новия с 9 медени рамки и една със смесено пило. След няколко часа придадох майките. Не забелязах признаци на агресия. След няколко дена ще проверя дали са ги приели. Стана голяма какафония в пчелина. Много лутащи се пчели, като че ли не бяха много съгласни с новото си назначение.

  6. #86
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Кога в отводка, неоплодена майка се приема на 100% и възможно ли е?

  7. #87
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Кога в отводка, неоплодена майка се приема на 100% и възможно ли е?
    Скоро ще разбера как е с неоплодените майки. Днес правих преглед след акацията. Предприех метода с пренасянето на стария кошер на ново място и изненада - като отворих първия - вътре майки да искаш. Пред очите ми се излюпиха две. Пчели бол - два корпуса ЛР преливат, два магазина и те пълни с пчели. Пило отворено или яйца няма хич, запечатано останало почти само търтеево. Готов за роене. А сега де - цялата ми стратегия отиде по дяволите. Иди че търси оплодената майка в това гъмжило, при положение, че и тя вече е "вталена" и готова за полет.
    Какво направих - разделих питите, пчелите и вероятно неоплодените майки на два корпуса и ги отделих като отводки, отгоре с по един магазин недозапечатани пити. На мястото на стария кошер сложих корпус с празни пити и три пити с яйца, прясно и запечатано пило без пчели, взех ги от съседния кошер. Надявам се отводките с неоплодени майки, като останат без летящи пчели, да се откажат от роене. В едната е и старата майка де. Налях им сироп и ще чакам да видя какво ще стане.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  8. #88
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Кога в отводка, неоплодена майка се приема на 100% и възможно ли е?
    Пробвал съм с неоплодени майки. Пчелите на пръв поглед ги приемат с охота, но след нялко дена като отворя да видя какво става ги няма. За това избягвам.

  9. #89
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Скоро ще разбера как е с неоплодените майки. Днес правих преглед след акацията. Предприех метода с пренасянето на стария кошер на ново място и изненада - като отворих първия - вътре майки да искаш. Пред очите ми се излюпиха две. Пчели бол - два корпуса ЛР преливат, два магазина и те пълни с пчели. Пило отворено или яйца няма хич, запечатано останало почти само търтеево. Готов за роене. А сега де - цялата ми стратегия отиде по дяволите. Иди че търси оплодената майка в това гъмжило, при положение, че и тя вече е "вталена" и готова за полет.
    Какво направих - разделих питите, пчелите и вероятно неоплодените майки на два корпуса и ги отделих като отводки, отгоре с по един магазин недозапечатани пити. На мястото на стария кошер сложих корпус с празни пити и три пити с яйца, прясно и запечатано пило без пчели, взех ги от съседния кошер. Надявам се отводките с неоплодени майки, като останат без летящи пчели, да се откажат от роене. В едната е и старата майка де. Налях им сироп и ще чакам да видя какво ще стане.
    agro при положение, че се излюпват роевите маточници, оплодената майка се е роила преди доста време, няма как да я намериш. Още със запечатването на 1ви роеви маточник първака със старата майка излита.

  10. #90
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Тъй де, писал съм без да мисля.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

 

 
Страница 9 от 13 ПърваПърва ... 7891011 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 11 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 11 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •