Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 51 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 510
  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    17.01.2013
    Мнения
    56

    Троянския балкан

    Здравейте колеги,пускам нова тема и дано съм уцелил мястото.Искам да попитам какво мислите за пчеларстването там?Каква паша има и коя система кошери е най-подходяща?

  2. #2
    Потребител
    Регистриран
    17.01.2013
    Мнения
    56
    Добре де,никой ли не иска да си говори с мен?

  3. #3
    Автор
    Регистриран
    17.11.2010
    Мнения
    110
    На повечето пчелари от Троян,пчелините са им Ловешко.Прави си изводите.

  4. #4
    Автор
    Регистриран
    05.09.2012
    Мнения
    101
    Пчеларски район
    Ловеч
    Колега, аз съм от Ловеч, но познавам няколко пчелари от Троян. Района е добър, с някои особенности, като по-хладно време, но затова пък пашата е по-продължителна, примерно до август. Системи има всякакви, но ми се струва, че най-удачна е ДБ 10-ки. Има доста пчелари по Троян, но са срамежливи. :D

  5. #5
    Автор
    Регистриран
    12.01.2014
    Мнения
    180
    Пчеларски район
    Троянски Балкан
    Мислех да пускам нова тема, но и продължаването на тази ще свърши работа. Тук във форума пчеларските практики са разделено по региони. От административни причини това е много добре, но от към географски, климатични и чисто пчеларски това не е точно така. Пример: моят пчелин е в Троянският Балкан, а регионът е Северен централен. Климатичните условия тук и при колегите примерно в Свищов и Плевен са много различни. Така е и с колегите в другите региони, чийто пчелини са в планините и другите, които пчеларстват в полските райони. В тази връзка предложението ми е или да се обособи нов раздел, където колеги от планинските райони да споделят своите практики или ако искате тази тема да се развие в тази насока. Нека модераторите преценят кое е най-добре.
    И да поставя началото. От началото на годината тук времето е доста топло. Сутрин температурите варират от -3, -4 до към 3, 4 градуса. По обяд 14-15, а имаше и няколко дни с 20+ градуса. Нямаме мъгла. Топлото време накара някои от семействата да развият пило. Около 10-15% вече имат на 1-2 рамки. В момента са цъфнали леската, кукурякът, кокичета, дребната лайка и тук-там глухарче. Ако времето се задържи толкова топли до 20-на дни и дрянът вероятно ще цъфне. За сега още не подхранвам, запасите са добри, но вероятно и това скоро ще се наложи.

  6. #6
    Разделението е само условно и според административното деление. Географските различия са много. За това всеки който иска може да си създаде подтеми за различните географски или климатични особености в региона. Няма как да има отделна тема за всяко едно населено място или местност в Б-я.

  7. #7
    Автор
    Регистриран
    12.01.2014
    Мнения
    180
    Пчеларски район
    Троянски Балкан
    Днес забелязах нещо, което от както се занимавам с пчеларство не бях виждал. Акацията почти прецъфтя, много малко пусна и само най-силните семейства успяха да съберат по няколко пити. Останалите са за хранене. Та... в пчелина имам една череша, която дъждовете я съсипаха, напука се и започна да загнива. Днес отивам и какво да видя - по черешата пълно с пчели. Такава липса на паша, че дори и малкото сладко от сока на разплутите четеши събират. Виждал съм есента да събират сок от сладки зрели круши, но пролетта от череши не бях виждал. Не започна добре годината...
    Никога не знаеш колко скоро ще стане твърде късно.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    И при мен почти същата работа, отивам на пчелина и чувам от черешата страшно бучене, първия момент си помислих че някой рой се е хванал, но после като погледнах пчелите смучат черешите. Това по време на акацията а в съседния двор има много голямо акациево дърво но на него нямаше пчели.

  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    24.06.2014
    Мнения
    10
    Пчеларски район
    sofia
    Здравейте , замислям да поставя 1 кошер и аз в Троянския балкан и ще следя темата за коментари които биха ми били много полезни.
    Поздрави на всички от този регион

  10. #10
    Заслужил Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    392
    Пчеларски район
    Троянска община
    Цитат Първоначално публикувано от fokke Виж публикацията
    Здравейте , замислям да поставя 1 кошер и аз в Троянския балкан и ще следя темата за коментари които биха ми били много полезни.
    Поздрави на всички от този регион
    Здравей. Ако имаш въпроси , ще се радвам да помогна с каквото мога.
    Поздрави.

 

 
Страница 1 от 51 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •