Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 20 от 29 ПърваПърва ... 101819202122 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 191 до 200 от общо 285
  1. #191
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.01.2012
    Мнения
    267
    Пчеларски район
    Шумен
    И какво правят пчеларите с по стотина кошера накрая на селата,където на никого не пречат.Вдигат си сградите и оборудването и отиват в гората ? Много ясно че тоя дето има 20 -50 кошера ,ще каже,че ограничението трябва да бъде за пчелини над 50 кошера,ама не и за него,или пък тия дето пчелините им така или иначе са извън населените места,и трябва да си чешат езиците и да дават големи акъли за неща които не ги засягат пряко! Не ни стигат останалите проблеми,че сега трябва да си създаваме(ние самите) още по големи,а може би и най големия проблем.По добре да не се стига до някакви решения за изнасяне на пчелни семейства от населените места,защото това е последната капка,и тоя път няма да излязат по 30-40 души на протест,а много повече,и нищо чудно да се стигне и до крайности.

  2. #192
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Цитат Първоначално публикувано от iskren Виж публикацията
    ... Случвало ми се е да отида при кметици за уверение(разрешение), че са ми записали местонахождението и капацитета на пчелина ми(с цел ако има предстоящи пръскания да ме уведомяват) - те горките от мене научават че съществува такова животно - "Закон за пчеарството", че така де аз си пиша въпросният документ в два екземпляра един за мен и един за тях, а от тях само подпис, печат и изходящ номер. ...
    Това ме провокира да предложа нещо. Пчелина е в землището на дадено село. Но пчелите могат да летят в земите на друго село. Според мен е редно да се впише в закона, че арендатора е длъжен при пръскане да предупреди и всички кметове на гранични села.

  3. #193
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    О, да това е важно и наистина е така. За сега ние си се спавяме с тоя проблем като подържаме контакти с кметиците на съседните села, да ни уведомяват ако ще се пръска там. Но вече друг е въпросът дали арендаторите ги уведомяват тях.

  4. #194
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от krasimir00 Виж публикацията
    И какво правят пчеларите с по стотина кошера накрая на селата,където на никого не пречат.Вдигат си сградите и оборудването и отиват в гората ? Много ясно че тоя дето има 20 -50 кошера ,ще каже,че ограничението трябва да бъде за пчелини над 50 кошера,ама не и за него,или пък тия дето пчелините им така или иначе са извън населените места,и трябва да си чешат езиците и да дават големи акъли за неща които не ги засягат пряко! Не ни стигат останалите проблеми,че сега трябва да си създаваме(ние самите) още по големи,а може би и най големия проблем.По добре да не се стига до някакви решения за изнасяне на пчелни семейства от населените места,защото това е последната капка,и тоя път няма да излязат по 30-40 души на протест,а много повече,и нищо чудно да се стигне и до крайности.
    Колега не ме разбирай погрешно и да палиш бързо. Аз казах, че не съм против в селата да имаш кошери. Но над определена пройка си е бизнес. И съответно като всеки бизнес трябва да се планира, правят се инвестиции и т.н.т. По горе някой беше споменал че имало някакви изисквания от ЕС за изнасянето на животновъдните обекти извън населените места - аз не бях чувал за подобно изискване на ЕС до сега, въпреки че много наши си недомислизи и откровенни глупости ги оправдават с ЕС(спомняте ли си малко преди да влезем в СЕ като всички се юрнахме да сменяме рег. номера на автомобилите - тогава управляващите се оправдаваха: изискване на ЕС - а и до днес се срещат в държави като Полша, Гърция и Унгария коли със старите им регистрации, че сега като нямат граници даже и по цяла Европа щъкат със соц возилата със стари номера). Голям хаир от тоя ЕС до сега редовият български гражданин не е видял. Но ако все пак има ограничения каквито и да било неможе от днес за утре да кажат - махайте кошерите над еди се колко от населените места. Трябва да има преходен период с ясни правила и регулации, въобще необходима необходима е държавна политика за сектора. Например другите животновъдни ферми имаха досто дълаг период(няколко години) да се изнесат от населените места. Като става въпрос за вложения в нещо какво а кажат ресторантьорите - една камара пари наляха в помещения вентилации и хоп от днес за утре няма да се пуши на закрито(това аз с двете ръце го подкрепям). Проблемът на държавата ни като цяло е че няма дългосрочна политика с ясни правила в нито един сектор. Подобно е и положението със ВЕИ-тата(зелената енергия) сключили дългосрочни договои, посли им бутат цните - пълен хаос като навсякъде в държавата ни.
    И пак казвам - аз не съм против да има пчели в населените места, въпреки че моите на 99,50% са извън населени места. Това което искам са ясни и дългосрочни правила, регулации и държавна подкрепа за сектора. А проблемите са толкова много че романи може да изпишем тука.
    Та дори и да се приемат някакви ограничевия за бройката в населените места - няма да го спазваш и готово. Още повече че след като не пречиш на никого - никой няма да се оплаче от теб.

  5. #195
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.01.2012
    Мнения
    267
    Пчеларски район
    Шумен
    Колко просто звучи.Ще има закон,няма да го спазваш и готово.Айде стига глупости !Звучи нелепо.
    Не е нужно да пречиш на някого ,за да ти завиди и да гледа да ти навреди!
    По тази точка акъли дават хора,чиито пчели са извън населени места,и предлагат какви ограничения да има там където техните пчелини не са разположени.Думите ти колега iskren само потвърждават това.
    Бизнес е малко силна дума за хора които гледат да свържат двата края и на които пчелартсвото е основен поминък.Не включвам в тази графа хора с по 500-1000 кошера.
    Има доста пчелари,които не кандидатсват по пчеларски програми,и не ги интересуват субсидий,ми дай всички те да почнат да дават акъли на управляващите,че няма нужда от пчеларски програми и от субсидий(понеже те самите не ползват такива).
    Зле говори за хора(пчелари),които с нелепите си предложения незасягащи тях самите , могат да навредят на свои колеги.

  6. #196
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Ако само малко по-внимателно прочитеш всичко по темата, може и да ти стане ясно че не аз давам предложение кошерите да се изнесът извън населенитеэместа!!! Това което аз предлагам е ако наистина има такова изискване от ЕС(единственият източник от когото прочетох подобна информация бе пост на колега от форума) е как то да бъде въведено поетапно и със съответният гратисен период, а не както почти всичко случващо се в милата ни държавица от днес за утре. Надявам се че главата ти ще го проумее че аз ни най-малко не желай да се конфронтирам по какъвто и да е начин нито с колеги пчелари били то дребни с по няколко кошер, нито едри с по няколко хиляди, нито с земеделци от други браншове. Това от което най-малко имаме нужда сега е конфронтация в бранша. Интересите в пчеларството и около него са толкова разнородни, че винаги каквото и да се приеме или промени ще има недоволни.
    Това което аз искам са дългосрочни правила по които да работим, а не от днес за утре да се променят нещата.

  7. #197
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Искрене, това с правилата май не виждам как ще стане. Това е един от няколкото основни проблема в страната ни и ми се вижда нерешим. Сменя се правителство, сменя се парламент и всичко старо е ненужно, започваме в нова посока. Преди години се бях амбицирал да правя фотоволтаици. Тогава все още не бяха "модни". Естествено трябваше да мина през банков заем. Като си направих сметката колко време ще го плащам, а нямам никаква гаранция как ще се развиват нещата и дали в годините няма да се променят условията всяка година и се отказах. Това спира много инвестиции у нас, несигурността.

  8. #198
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Хората (всички освен пчеларите) трябва да бъдат защитени по някакъв начин така че ужилванията от пчели да бъдат сведени до минимум ( нека напомня че само пчеларите обичат пчелите, всички други ги е страх от тях и често дори не ги различават от осите). Удоволствието/поминъка за едни не трябва да бъде терор за други ( ха кажете ми че няма такива случаи)



    Всичко останало..... са подробности. Дали по-горния преблем ще бъде решен кардинално ( според мен регистрацията на пчелина като животновъден обект е недомислица) или със адекватни мерки за безопасност, табели от рода на "внимание!!! зло куче! ".... трябва да се мисли най-вече за околните. По-лесно е да си преместиш пчелина, отколкото жилището.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  9. #199
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Светозар Каменов Виж публикацията
    Искрене, това с правилата май не виждам как ще стане. Това е един от няколкото основни проблема в страната ни и ми се вижда нерешим. Сменя се правителство, сменя се парламент и всичко старо е ненужно, започваме в нова посока. Преди години се бях амбицирал да правя фотоволтаици. Тогава все още не бяха "модни". Естествено трябваше да мина през банков заем. Като си направих сметката колко време ще го плащам, а нямам никаква гаранция как ще се развиват нещата и дали в годините няма да се променят условията всяка година и се отказах. Това спира много инвестиции у нас, несигурността.
    Към днешна дата бих казал че си направил "добра инвестиция" като не си се хванал на това хоро с ВЕИ-тата, щото доста хора познавам, които бай се забатачиха с тея фотоволтаици. Даже преди няколко месеца имаше случай в едно градче от областта на кмета му натрошили с камъни соларният парк от около декар.
    А колкото до това дали ще има яснота и правила по които да работим и планираме в дългосрна перспектива - то никой неможе да ни спре да мечтаем... ...пък и ако започнем да се борим организирано, то може и да постигнем нещо.

  10. #200
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Скутелатор ти да не отглеждаш африкаски пчели, че имаш такива зловещи впечатления от пчелите. Дори няколко десетки поста назад подхвърли нещо от сорта, че на операта и парламента във Франция хората били поставили нормални пчели, а нашите едва ли не били пчели убйци. Предполагам, че пчелина ти не е в населено място и ти само си представяш апокалиптични картини как пчелите жилят всичко живо около пчелина. Ако не пишехме в пчеларски форум и не знаех, че си на ти с пчеларството от последния ти пост можех да заключа, че си нямаш идея от пчели. Аз имам два пчелина в населени места и имам едно ужилване на комшия за няколко години. Всичките ми комшии вече с удоволствие комуникират с мен и са много доволни като си погледнат продукцията в стопанските дворове, дори имам молба да оставям по някой кошер като излизам на подвижно, че да има кой да опрашва. От десетина дни ти си постоянно в опозиция, отвори и си погледни последните постове които представляват само "контра" на предишни. На моменти имам чувството и, живееш много далеч от България и не комуникираш с никой тук. Какви са тея предложения за пчелини без ограда в полето или гората. Идеше ми още тогава да те попитам ТИ ЛУД ЛИ СИ? После приказки за разполагане на кошери в пчелини по 12-15бр. Ехоооооооооо........Колко животновъдни обекта трабва да открия със сто кошера и колко договора с ветиринаря и колко договора и лева ще ми струва охраната и колко гориво ще изразходвам да обикалям и каква кола трябва да си взема, че да мъкна всичкия необходим инвентар или на всяко пчелинче ще имам къщичка? И КАКЪВ ЩЕ МИ Е КЕЛИПИРА ОТ ТОВА УПРАЖНЕНИЕ, че трябва да извървя дългия път в развитието си както се беше изразил и да почна да пчеларствам по този начин? Извини ме но ще си остана прост и няма да пчеларствам така. В тоя ред на мисли, защо не виждам никакво предложение в завършен вид във твоите постове от последните десетина дни, или ние простите вече дадохме всички необходими предложения и за твоята умна главица не остана място за изява. Така и така съм почнал да ти кажа и за опрашването. Можеш да си четеш информация и да гледаш филми на каквито си езици искаш, но имаш много здраве от мен, че опрашването от нашите пчели е толкова малко че едва ли не може и без него. Съжалявам, че нямам снимки на овощната градина в съседство с пчелина да ти покажа как се чупят клоните от плод, а преди това съседа казва, че е имал нормален добив но от както съм до него е направо ....... Правели сме и експеримент с мой познат арендатор в голям с два големи блока слънчоглед и кошери само в единия край. Познай къде добива се различаваше коренно? Новите модерни комбайни ти го смятат и показват на момента.
    Сутринта призовах Бонев да изкаже мнение по въпроса дискутиран активно последната седмица. Виждам, че влизал във форума и е писал във форума, но по тая тема пак запазва мълчание. Призовавам го пак. Бонев ще защитиш ли българските пчелари, като отстояваш позиция за запазване на възможността да отглеждаме пчелите си в населени места?

 

 
Страница 20 от 29 ПърваПърва ... 101819202122 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •