Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 46 от 64 ПърваПърва ... 36444546474856 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 451 до 460 от общо 632
  1. #451
    Наблюдател
    Регистриран
    31.05.2016
    Мнения
    40
    Пчеларски район
    Община Аксаково
    А с оксалова киселина с фогър дали е подходящо.

  2. #452
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от Djoro Виж публикацията
    А с оксалова киселина с фогър дали е подходящо.
    Ако нямаш никакво пило е подходящо.
    Ползвай предпазни средства.Очила, ръкавици, маска.Най-добре противогаз.Изпаренията са сериозна опасност за здравето на пчеларя.
    П.П.Има цяла тема за О.К.Виж я и реши!
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  3. #453
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Ако има пило трябва да третираш 2 пъти през 10 дена или 3 пъти през 7, защото не убива акара в запечатаното пило както повечето препарати.

  4. #454
    Наблюдател
    Регистриран
    31.05.2016
    Мнения
    40
    Пчеларски район
    Община Аксаково
    Имам предвид, дали ще пречи на меда който не е изваден още. За предпазни средства ползвам противогаз.

  5. #455
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Да кажа и аз за сександокуз-ти път какво каза проф.Гургулова на една лекция - едно поколение пчели трябва да се третира един път с ОК...кой както иска да го разбира.

  6. #456
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    429
    Пчеларски район
    Carpati
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    Да кажа и аз за сександокуз-ти път какво каза проф.Гургулова на една лекция - едно поколение пчели трябва да се третира един път с ОК...кой както иска да го разбира.
    ...Защо?...

  7. #457
    Автор
    Регистриран
    05.12.2013
    Мнения
    100
    Пчеларски район
    Стара Загора
    Сега е особенно подходящо за мравчена киселина! С ОК става по всяко време, като за предпочитане е да няма пило. Тогава шансовете за изчистване са в пъти по-големи отколкото ако има запечатано пило. В разговор с Проф. Желязкова, ми обясни, че ОК вреди(разрушава) на хитиновата обвивка и за това трябва да се третира по 1 път на поколение пчели. Много колеги третират по 3 пъти през 7-8 дена за да обхаванат целия цикъл до излюпване на пчелата. Дали да третирате 1, 3 или повече пъти - всеки решава сам. Аз лично накапвам с ОК два пъти в годината. Първия е началото на август, втория е в диапазона 15 октомври - 5 ноември (всяка година различно). Третирам и с МК ако успея да хвана такава студена вълна лятото. Почти всяка година го има това понижение на температурите, но понякога аз не успявам да третирам с МК.

  8. #458
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от Djoro Виж публикацията
    А с оксалова киселина с фогър дали е подходящо.
    При третиране с фогър и ОК, последната сублимира и се превръща в МК.... така че имайте го на предвид при такъв избор на третиране.
    Този пост е редактиран от nikawr; 16.07.2019 в 06:58.

  9. #459
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    Да кажа и аз за сександокуз-ти път какво каза проф.Гургулова на една лекция - едно поколение пчели трябва да се третира един път с ОК...кой както иска да го разбира.
    Тука се получава малко Шекспировата дилема „да бъда или да не бъда..”. Кое е по добре, акра да смуче мастнато тяло на пчелите отглеждащи зимните или да им изтъним хитина с три последователни третирания през 7 дена от края на юли? Аз залагам за второто, ама знам ли....
    п.п. между другото знаете ли колко е безопасната концентрация на разтвор на ОК - 0.35гр/л... След тази концентрация се наблюдава поражение върху хитина
    Този пост е редактиран от nikawr; 16.07.2019 в 06:55.

  10. #460
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    При третиране с фогър и ОК, последната сублимира и се превръща в МК.... така че имайте го на предвид при такъв избор на третиране.
    Превръщането на оксаловата в мравчена започва над определена температура. Добрият фогър/изпарител, е този който не превишава температурата на сублимация с толкова, че да започне да се образува мравчена киселина. До тук стигнах с читанката. Как да избера правилния уред, още не съм наясно. Не ми е в моментните задачи. Факта че цените варират и стигат до към 300€+ , ме кара да се съмнявам в някои неща. Ще се върна пак в читанката!

 

 
Страница 46 от 64 ПърваПърва ... 36444546474856 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •