Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 33 от 34 ПърваПърва ... 2331323334 ПоследнаПоследна
Резултати от 321 до 330 от общо 336
  1. #321
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от IVO_3 Виж публикацията
    Аз и преди съм писъл, че три години ги зазимявам с магазините от горе на ДБ. Преграда между плодника и магазина не слагам. Долните входове са отворени до край и дъното е отворено 20х20 с мрежа. С конденз не съм имал проблем.
    При този ветрилник който им създаваш какъв конденз може да се получи?

  2. #322
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Гоголе я кажи ти зимувал ли си с празен магазин отгоре и найлон посредата. Пък и без найлон. Има ли някакви предимства за бързото пролетно развитие според теб. Ако кълбото не се качва горе тогава каква е ползата от този магазин?
    Върнах назад 3 страници ,за да разбера какво е провокирало задаването на този въпрос към мен .Не намерих мой пост който да провокира подобен въпрос.Натъкнах се на споделено от теб подобие на въпроса ти към мен.Невероятно,но факт е случилото се при теб с това семейство.А може да не е захапало толкова малко от медените пити на плодника щом есента е бил и с пълен магазин с пчели.Ти си знаеш най–добре. Знаеш ,че топлото е горе.Затова рано ,на пролет са започнали от магазина. /особено ако си на мрежесто дъно през зимата /. Таа.а ,да ти отговоря на въпроса–да,зимувал съм.Не един,не два кошера .Само че причината не е като твоята ,а напълно целенасочено .А когато трябва да подхранвам от януари ,пак използвам ,но без рамки .И задължително с найлон .Но...о ,това е друга бира,както би се изразил един компетентен колега–пчелар.Те това е .Мисля, че отчасти съм успял да ти отговоря.

  3. #323
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Ами нямаше провокиране, някои колеги загатнаха за някакви предимства при зимуване с магазин отгоре и се опитах чисто логически да си обясня какви биха били тези предимства. Реших да те питам защото се появи в темата а стажа ти е достатъчно голям.
    Все пак идва пролет и ако чуя накакъв достатъчно разумен довод мога да хвърля няколко магазина върху плодниците и да пробвам.
    Моят опит не ме е накарал да практикувам така поради много причини. Повече труд, по-малка видимост към семейството, по-трудно подхранване, освен това от гледна точка на правилната вентилация е по-добре магазина да е отдолу ако въобще се слага магазин.
    Не съм обаче предубеден за нищо и както си забелязал този единичен кошер при мен се разви много добре на пролет и не можах да си обясня напълно защо се получи така. Явно пропускам нещо. Найлон нямаше а семейството си презимува поначало в празния магазин.
    Винаги може по-добре.

  4. #324
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Моят опит не ме е накарал да практикувам така поради много причини. Повече труд, по-малка видимост към семейството, по-трудно подхранване, освен това от гледна точка на правилната вентилация е по-добре магазина да е отдолу ако въобще се слага магазин.
    Не съм обаче предубеден за нищо и както си забелязал този единичен кошер при мен се разви много добре на пролет и не можах да си обясня напълно защо се получи така. Явно пропускам нещо. Найлон нямаше а семейството си презимува поначало в празния магазин.
    Нарочно оставих този пасаж .Напълно си прав за изводите които си си направил.Ще добавя още един голям минус–всички пити в магазина под които е нямало пчели /кълбото/ мухлясоха до черно.Този експеримент го правих 2 зими,през далечните 83–84 години .Не се получи замисленото .Но тогава и зимите бяха зими–над –10 градуса.При мен дори се развиваха по –бавно на пролет от другите .Ако следващата зима е като тази/мисля че ще е по–топла/ отново ще експериментирам с 4–5 с–ва.Ще видим.По принцип ги зазимявам с магазин отдолу с маломедни пити или празни .Някои с–ва обират меда,при други така си стои.На пролет им го качвам отгоре за начало на медената шапка.

  5. #325
    Наблюдател
    Регистриран
    08.02.2015
    Мнения
    34
    Пчеларски район
    с.Бресте, общ. Червен бряг, обл. Плевенска
    Много странно време напоследък. На 26 ходих на село и поставих питките. Опасявах се, че вече са привършили запасите от мед, но видимо не бяха мръднали! Външна температура 16 градуса. Нацъфтели кокичетата и разни други китки из двора. И рози! Някой виждал ли е по едно и също време цъфнали кокичета и рози?
    А пчеличките мъкнат прашец! Много ми е интересно до какво ще доведе това!

  6. #326
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Карай няма нищо при мен и прасковата се разлисти, черния боб и той!
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  7. #327
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Средна нощна температура -6 градуса. Средна дневна +6 градуса. Огряване от слънцето на кошерите от 10 часа до 15 часа. Мрежесто дъно. Облитане. Липса на пило. Кокичетата се подават на 2-3 сантиметра от земята. Какво му е на времето?
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  8. #328
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от зуница Виж публикацията
    Какво му е на времето?
    Като изключим другото,времето си е пивко...

  9. #329
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    От утре щяло да става още по-пивко. Дано да е за кратко.

  10. #330
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Цитат Първоначално публикувано от зуница Виж публикацията
    Средна нощна температура -6 градуса. Средна дневна +6 градуса. Огряване от слънцето на кошерите от 10 часа до 15 часа. Мрежесто дъно. Облитане. Липса на пило. Кокичетата се подават на 2-3 сантиметра от земята. Какво му е на времето?
    Перфектно. То май и пролетта ти беше долу-горе такава?
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

 

 
Страница 33 от 34 ПърваПърва ... 2331323334 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •