Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 37 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 363
  1. #1
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч

    Какви добавки трябва да слагаме в питките или в захарния сироп

    Отварям тази тема с цел веднъж завинаги да си изясним какви добавки трябва да се слагат в питките или в захарния сироп. Ровейки из форума човек може да намери стотици рецепти, но повечето от тях приличат на ПЧЕЛАРСКИ МИТОВЕ от типа "абе дядо така каза" или "абе пробвах с това и пчелите го харесаха". Сами разбирате че през годините много пчелари са правили какви ли не експерименти, давайки на пчелите си всякакви буламачи. И те горките искат или не са ги яли тези буламачи, но не се знае дали това не са го правили с отвращение. Вземете един човек, гладувал 40 дена на необитаем остров, и му дайте например една жаба или един плъх. Ами той лакомо ще ги изяде, но значи ли това че човечеството "предпочита да яде плъхове и жаби"?

    Тъй като от утре започвам да инвертирам големи количества сироп, спешно се нуждая от ДОСТОВЕРНА ИНФОРМАЦИЯ какви други добавки да слагам в този сироп така, щото максимално добре да покрия нуждите на пчелния организъм. При това се нуждая от НАУЧЕН ПОДХОД при определянето на вида на тези добавки, както и на тяхното количество. Искам точно и ясно да знам, че слагам полезни за пчелите неща, а не боклуци с цел отбиване на номера.

    Предлагам в тази тема всеки да сподели какво той лично добавя в сиропа или в питките, и после да се опитаме с общи усилия да си изясним за всяка една рецепта дали е полезна и добра или е просто ПОРЕДНИЯ ПЧЕЛАРСКИ МИТ.

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Понеже темата ще е доста четена мисля, че няма да е спам ако попитам някой знае ли в България да се извършва обеззаразяване на прашец с радиация. Или някъде по съседните страни има ли такава услуга.
    Питам защото като сметнем цената на всякакви-то там добавки които слагаме излизат вече в пъти по-скъпи от прашеца, а единствената причина поради която не слагам собствен прашец е страха от зарази.
    Винаги може по-добре.

  3. #3
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Като за начало ще започна с малко разсъждения на глас:

    За да определим от какво се нуждаят пчелите, трябва първо да си изясним какво те са яли 500 милиона години в дивата природа. Близко до ума е, че техния организъм СЕ Е АДАПТИРАЛ към тази храна, и ако сега искаме да им даваме ПОЛЕЗНИ ИЗКУСТВЕНИ ХРАНИ, то тези храни по вътрешния си състав трябва МАКСИМАЛНО ДА СЕ ДОБЛИЖАВАТ ДО ЕСТЕСТВЕНИТЕ такива. Предполагам, че тука няма две мнения по този въпрос.

    Та в дивата природа пчелите ядат НЕКТАР и ПРАШЕЦ, а през зимата - МЕД. Това са трите храни, на които ние трябва да си изясним какъв е вътрешния им състав с най-големи подробности, и след това да се опитаме да направим максимално близки изкуствени храни с подобен състав не само на захарта, но и на всички витамини, минерали, аминокиселини и всякакви други микроелементи, които съвременната наука е в състояние да открие и да измери количеството им. На този първи етап призовавам всички от форума да разровят интернет или личните си архивите и да потърсят ПОДРОБНА ИНФОРМАЦИЯ за съставките на тези три храни - НЕКТАР, ПРАШЕЦ и МЕД. Тази информация ще я систематизираме в един файл на Excel и впоследствие ще я актуализираме и допълваме. Аз поемам ангажимента да разработя и администрирам този файл, като впоследствие той ще прерастне в един КАЛКУЛАТОР НА НЕОБХОДИМИТЕ ХРАНИТЕЛНИ ДОБАВКИ за нуждите на една или друга рецепта за направа на сироп или питки.

    На втория етап трябва да си изясним от какво точно се нуждае семейството през зимата, през пролетното подхранване, през активния сезон, при направата на отводки, при направата на майки, при гледане на пило и т.н. Тоест на този етап трябва да си изясним не какви са храните и съставките (тях вече ги знаем от първия етап), а в какви съотношения и количества трябва да ги смесваме, за да получим максимално добрата рецепта за дадения период от време или за дадената пчеларска дейност. На този етап всъщност ние ще разработим концепция как трябва да изглежда състава на няколко вида ИДЕАЛНИ ХРАНИ за нуждите на пчелното семейство в един или друг период от неговото развитие.

    На третия етап ще трябва да проанализираме вътрешния състав на съществуващите добавки, които ги слагат пчеларите съгласно пчеларската митология или които ги произвежда един или друг производител съгласно вътрешните си убеждения или самозаблуди. На този етап ние всъщност ще одобрим и отхвърлим една или друга рецепта или храна.

    На четвъртия и последен етап трябва да разработим КАЛКУЛАТОР НА ХРАНИТЕЛНИТЕ ДОБАВКИ, който да ни помага да направим ОПТИМАЛНИ РЕЦЕПТИ за собствени нужди. Например:
    1. В първата колонка на калкулатора слагаме 100 необходими съставки, от които се нуждае пчелния организъм.
    2. В следващите колонки слагаме състава на компонентите, които добавяме (мляко, жълтък от яйца, стартовит, кобалт, суроватка, супрадин и т.н.).
    3. Калкулатора изчислява за всяка една съставка на продуктите дали има недостиг от нея или излишък. В последната колонка виждаме кои съставки са недостатъчни и търсим начин (храна, добавка), която да ги осигури. Тоест комбинираме различни хранителни добавки и гледаме каква е сумата на техните компоненти, и дали тази сума удовлетворява изискванията на пчелния организъм.

    Това в общия случай е идеята. Ако всичко го направим както трябва, най-накрая ще получим НАУЧНО ОБОСНОВАНИ РЕЦЕПТИ, на които МОЖЕМ ДА ИМ ВЯРВАМЕ !!!

    Всъщност това е базовата идея на тази тема - да отсеем хаоса от пчеларски митове и да разработим рецепти, на които можем да вярваме че са правилни и добре дозирани, без в тях да има голям недостиг или излишък на някой необходим за семейството компонент.

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    473
    Аз предлагам в самото начало да изясним въпроса от необходимостта сиропа да се инвертира. Защо е необходимо.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Чудесна логика. Обаче трябва да имаме и някои научни факти или изследвания. Давам пример. Много пчелари дават или са давали например извара или млечни (суроватъчни) протеини. Включително и аз. И един слънчев ден гледаме лекцията на Софрон Софрониев и там той казва: Никакви млечни протеини, пчелите не могат да преработват мляко. И тогава какво? Този човек гледа 800 кошера трябва ли да му се доверим, че има надеждно научно доказателство за това?
    Мисълта ми е, че нямаме научна основа кои хранителни добавки можем да използваме и кои не.
    Още един пример, попадал съм на изследване (сега го ровя да го намеря), че при хранене с цвеклови сироп (не цвеклова захар!) пчелите живеят по-кратко отколкото на захарен сироп.
    Винаги може по-добре.

  6. #6
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Понеже темата ще е доста четена мисля, че няма да е спам ако попитам някой знае ли в България да се извършва обеззаразяване на прашец с радиация. Или някъде по съседните страни има ли такава услуга.
    Питам защото като сметнем цената на всякакви-то там добавки които слагаме излизат вече в пъти по-скъпи от прашеца, а единствената причина поради която не слагам собствен прашец е страха от зарази.
    Точно в целта! Като смятах какъв протеин да използвам и колко ще ми струва, стигнах до извода, че излиза по-евтино да давам прашец.
    Първо започнах с яйчен меланж, а после смятах соево брашно, протеин за хора и т.н. Соевото брашно е ясно, но другите са с много висока цена.
    Гледа се протеин гр/лв, а не цялото тегло. Тоест, трябва поне да знаеш колко протеин има в 1кг меланж(примерно).
    След това се гледа колкото % усвояемост има този протеин(забрави, почти няма информация).
    Както и да е...излезе, че трябва да ползвам или соево брашно или прашец, но(!) соевото брашно има отровни вещества в него.
    Освен отровните захари и аминокиселини...има много ама много пестициди и консерват(или нещо подобно). Ясно е на нивата, че се пръска, но този консерват го слагат в мелниците, че да не се разваля брашното.
    После идва момента със заразите(общо) в прашеца. UV уж вършело работа, но с гнилеца какво правим?!?!
    И тук зациклих и си седя... Тоест, към момента подхранването с чужд прашец е лоша идея.(за мен)
    Може да се вади прашец и да се надписва с номера на кошера, но дали си заслужава?
    Винаги гледам ефект/цена и все още не съм успял да открия много от отговорите, но бавно...бавно...всичко си идва на мястото.

    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Като за начало ще започна с малко разсъждения на глас...
    Повечето от информацията да кажем, че я имаме. Според мен трябва вещество по вещество да се гледат, че да стане по-ясна картинката.
    След това да се обобщят и накрая да се вкара цената(поне горе-долу).
    Нека първо видим подхода, а после да почнем с информация, че да не стане мазано? Или да даваме наред всичко?


    п.п Днес мислех да храня, но ми се развалиха плановете
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Защо да няма научна основа?Нали има изследвания за състава на меда ,прашеца и нектара.Трябва да се намерят и обобщят.

  8. #8
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Пламен Керчев Виж публикацията
    Аз предлагам в самото начало да изясним въпроса от необходимостта сиропа да се инвертира. Защо е необходимо.
    Инвертирания и неинвертирания сироп имат два различни състава. Неинвертирания съдържа предимно захар и с него чудесно бихме могли да имитираме нектара, добавяйки естествено и другите необходими микроелементи. Инвертирания пък от своя страна съдържа глюкоза и фруктоза, и той може да послужи за основа на имитирането на меда (пак с други микроелементи). И най-накрая съобразно изискванията на сезона (пролет, лято, есен или зима) можем да смесваме в различни пропорции инвертирания и неинвертирания.

    Пак повтарям, че основните изисквания към направената от нас храна ще се определят от ПРИРОДАТА!!! Какво ядат пчелите в даден период от време? Ами каквото ядат, такова ще им даваме и ние. Нали такава е логиката.

    Сега е зима, и ако не беше човека, семейството щеше да яде мед. От тука идва и логиката, че инвертирания сироп е по-добра алтернатива от неинвертирания.

    Наближава пролетта - тогава семейството яде както мед, така и малко нектар и много много прашец заради пилото. Следователно променяме рецептата - инвертиран + неинвертиран + протеини + дълъг списък от микроелементи.

    Идва лятото. Семейството набляга на нектар и прашец. Следователно спираме да инвертираме и започваме да даваме третата наша рецепта, състояща се от неинвертиран сироп, протеини и другите му там съставки съгласно калкулатора.

    Във всеки един момент от време си задаваме въпроса:
    Какво би яло семейството, ако пчеларите ги нямаше?

  9. #9
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Пак повтарям, че основните изисквания към направената от нас храна ще се определят от ПРИРОДАТА!!! Какво ядат пчелите в даден период от време? Ами каквото ядат, такова ще им даваме и ние. Нали такава е логиката....
    Във всеки един момент от време си задаваме въпроса:
    Какво би яло семейството, ако пчеларите ги нямаше?
    Извинявай, че отрязах малко, но да не правя много дълъг пост.

    Дали тази логика е правилна? Нали знаеш, че ако още в началото допуснеш грешка и всичко отива...
    Първо трябва да стане ясно дали е най-добре да се съобразяваме с това какво яде семейството на датата "Х".
    Според мен това не е така. Пчелите правят грешки(доказано). Дали не е по-добре да гледаме при какво хранене пчелите се развиват най-добре? Или да търсим минимума нужно или максимума?
    Аз съм се спрял на минимума, но е много далеч от истината. Просто с наличната информация съм взел това решение, но то далеч не е правилното!
    Ако още сега направим дори една грешка, то ще си я влачим...(вярвам,че си ме разбрал)
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  10. #10
    Автор
    Регистриран
    02.08.2014
    Мнения
    172

    Много навременна тема, Матеев!


    Точно в последните дни/седмици това проучвам, съставки и рецепти за питки и сиропи (в частност прашецо-заместителни формули), защото тези готовите нещо не ми допадат... Стигнал съм до извода: 'ако искаш нещо да е добро-направи си го сам'... то, май целия ми живот под това мото минава, много некадърност и некомпетентност по тоя свят, ей!

    Като, начало ще се включа с този линк:
    http://scientificbeekeeping.com/bee-nutrition/

    Човека доста научно подхожда, прави тестове, сравнения и т.н. доста полезна информация, като цяло.

 

 
Страница 1 от 37 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •