Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 16 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 155
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    03.06.2014
    Мнения
    39
    Пчеларски район
    СЕВЛИЕВО

    Сравнение на различните видове майки

    Всичко изглежда прекрасно дори не се говори за пари, прекрасно но как ще се случат нещата-интересно. Кой плаща ??? с какви пари ??? по - скоро с чий пари ??? и най-интересното с какъв интерес, много ясно то трябва да си тъп като галош та да не се сетиш. Много прозират идеите но интереси много. Интересно защо всичко е насочено само към една личност - това си е чисто отклоняване на вниманието на хората /римска тактика: всички срещу един но аз взимам трона/маймунката скача според паричката, винаги има нужда от маймунки за гласуване, следващия маймунджия с маймунки нооооо като гледам до главния маймунджия има един маймун /БАТ ВАНЧО/ стара маймуна и много хитра та да внимавате че доста номера знае, а и не забравяите че доста дупета е олизал да се добере до постче тук и там. Има една стара турска поговорка "Не се радвай ако някой ти лиже задника, може да е за смазка." - към главния маймунджия относно приютения стар маймун, да не ги оплескате управленските дела и демокрацията. Монетата винаги има две страни но един собственик - избери си страна "ези"-платен, "тора" - купен.

    Както всяко начало винаги всичко изглежда много лесно, простичко и елементарно -ентусиазъм, надежди, химери всичко това се приема за нормално но не е нормално и идва в повече личности който са престъпници /криминално проявени лица/ пак да се слагат на първа линия, не е нормално до се коментира кой каква наука прави и каква селекция при условие че въпросните коментатори не са правели нищо свързано с селекцията на пчелите преди това и оттук идва въпроса точно по какво са специалисти точно до тук стана ясно само по едно празнодумие.
    До колко развъдната асоциация си върши работата това е друг въпрос но че съществува Българска Медоносна Пчела- като пчелар и Българин съм убеден защото работя с нея. Работя с майки само от един производител.
    Някога може и да се случат нещата но не и в този формат. Има много колеги който искат структура която да се управлява и организира от личности с професионалисти с висока компетенция и с образование в сектора издържащи се само от пчеларство.Личности който могат да взимат правилните решения и да се грижат за сектора защото от това им зависи бъдещето. В момента на хоризонта се виждат личности от Мишо Михаелов, до Ганчо Ганев който не свършиха нищо а празнодумието им е подпис.
    Всяка обявена война не довежда до нищо добро, идеята е добра но характера на изпълнение с едностранно лично финансиране е много фрапантна и каквото да гарантира олигарха е само на думи но след време – аз платих, аз поръчах музиката, а останалите ще играете по моята свирка. Мисля че е по- правилно всички да си плащат и всичко да е прозрачно. Е всичко си има цел.
    Поведението ви господа е като на тимуровска команда с цел-безцел то ако се пишеше развъдна програма като вестник с които можеш след като си го прочел да си обършеш ………… то добре ама нестава трябва много знания – ама откъде ??? от обикновения пчелар „е“ нестава много ниско се слиза или може, по дяволите науката на кого му е необходима на прост човек му дай сръбско и ракия.
    Явно много от вас са се запознали с Българското пчеларство от скоро и не знаят какво бе състоянието на генофонда преди около 15-20 г. и с какви пчели се работеше при пълна липса на майко производство и задоволяване само с собствено производство това не сте го виждали и си мислите че сегашното положение е зле- аз не мисля така но мнението си мое.
    Поздрави Павлов.

  2. #2
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от PABLO PAVLOV Виж публикацията
    ...... но че съществува Българска Медоносна Пчела- като пчелар и Българин съм убеден защото работя с нея....
    Как го прецени това. Можеш да разграничаваш различните раси с поглед? НО ти си вярващ човек, а вярата се затвърждава с изпитания. Показваш ми няколко семейства, които смяташ за чиста българска местна и пробите ще ги пратим двамата в лаборатория. Аз ще платя изследванията - заявявам го най-категорично и отговорно. Но нали знаеш, че и степента на интрогресия може да бъде определена.....

    А аз какво ще получа в замяна ако се окаже че грешиш? Готов ли си да си заложиш кошерите за това? Като се замисля, и без това няма да ти трябват, тъй като в този случай отглеждането им ще е в нарушение на закона. (всъщост аз не знам колко кошера имаш, тъй че с твоите теоретични 10 кошера, моята полза ще е никава).

    А след като явно си специалист, ако от 10 ОПИТА познаеш към коя пчелна раса принадлежат пчелите на снимката, ще ти изпратя една майка безплатно.
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри Honeybee.jpg‎  
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    545
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Дони, това са пчели на Италианка, ако не са, са в близко родство с нея.

  4. #4
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Георги Куров Виж публикацията
    Дони, това са пчели на Италианка, ако не са, са в близко родство с нея.
    По мои сметки има към 10 различни раси, които обикновенния пчелар би ги объркал с Италианка (щом е жълта - значи е Лигустика). Така като се замисля се сещам за още 4 други, които обиковенния пчелар дори и да ги има в задния си двор, по нищо няма да ги различи от обикновената Карника.


    Остават още 9 опита.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    По мои сметки има към 10 различни раси, които обикновенния пчелар би ги объркал с Италианка (щом е жълта - значи е Лигустика). Така като се замисля се сещам за още 4 други, които обиковенния пчелар дори и да ги има в задния си двор, по нищо няма да ги различи от обикновената Карника.


    Остават още 9 опита.
    Куров, отговаряй по чевръсто, че с тия 9 опита ще дойде другата Коледа.

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    03.06.2014
    Мнения
    39
    Пчеларски район
    СЕВЛИЕВО
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Как го прецени това. Можеш да разграничаваш различните раси с поглед? НО ти си вярващ човек, а вярата се затвърждава с изпитания. Показваш ми няколко семейства, които смяташ за чиста българска местна и пробите ще ги пратим двамата в лаборатория. Аз ще платя изследванията - заявявам го най-категорично и отговорно. Но нали знаеш, че и степента на интрогресия може да бъде определена.....

    А аз какво ще получа в замяна ако се окаже че грешиш? Готов ли си да си заложиш кошерите за това? Като се замисля, и без това няма да ти трябват, тъй като в този случай отглеждането им ще е в нарушение на закона. (всъщост аз не знам колко кошера имаш, тъй че с твоите теоретични 10 кошера, моята полза ще е никава).

    А след като явно си специалист, ако от 10 ОПИТА познаеш към коя пчелна раса принадлежат пчелите на снимката, ще ти изпратя една майка безплатно.
    Колега ни най-малко искам да създавам заблуда че съм голям специалист по пчеларство. На всеки пчелар с средна грамотност е наясно че определяне на расова принадлежност не става с просто око така че снимчици можем да си пращаме до другата коледа и да се питаме" що е то". Не е необходимо да се правят проби те пробите вече са работени от българия от Ралф Бухлер и Пер Кригер и не само по принадлежност но си изпитвани и на други показатели така че е малко смешна да оспорваш резултати на доказани европейски учени. Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	20140608_150024.jpg
Прегледи:      1046
Размер:	260.1 KB
ID:	2683Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	20140909_143747.jpg
Прегледи:      1044
Размер:	318.4 KB
ID:	2684Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	20140602_154854.jpg
Прегледи:      1045
Размер:	150.5 KB
ID:	2685
    Ето и малко снимки като сме почнали да публикуваме не няма да те питам коя раса са то е смешно аз знам. Това са майки от майко производно стопанство умишлено не коментирам кое е то защото знам какви са настроенията в форума. Има и такива производители дето не стават опарих се и не повтарям. Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	Picture1.jpg
Прегледи:      1041
Размер:	113.3 KB
ID:	2687Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	Picture2.jpg
Прегледи:      1046
Размер:	215.3 KB
ID:	2688
    Това са майки взети 2012 г. първите бяха 2014 г.
    Колко кошера имам си знам аз не предполагай имам си. Какво знам, само аз си знам.
    Ето и нещо интересно но не като гатанка /снимчица/ око питаш ще ти отговоря.Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	Picture3.jpg
Прегледи:      1042
Размер:	208.1 KB
ID:	2689
    Относно фамилията свързана с маститите майко производители е пълно съвпадение то не едно магаре се казва марко.
    А забравих за облога - не съм хазартна личност. Жълта пчела, не благодаря имал съм преди доста години, не работя с метизирани пчели. За снимката всеки може да гадае благодаря за десетте опита но няма да се възползвам. Ако ми ги пратиш в торбичка да ги сложа на предметното стъкло ще ти дам резултати ща за пчели са и с техните параметри на марфометричните им признаци. Поздрави.
    Този пост е редактиран от PABLO PAVLOV; 20.12.2014 в 12:43.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Настроенията към майкопроизводителите са негативни ,точно защото има "опарени" от некачествени майки.Ако майките на снимките не са собствено производство и си доволен от тях, би било добре да знем ,от къде са.Мисля че няма да се приеме като реклама.

  8. #8
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Г-н Павлов, навярно знаете, че измервайки кубиталния индекс, дискодиалния шифт и коремните тергити, може да се прецени с известна точност единствено принадлежността на дадена пчела към определена географска раса, но не и към дадена географски екотип или линия. Навярно също знаете, че в научните среди, често експериментите и изследванията се задават по начин, че да се постигне резултат в предварително зададената посока. Ето защо е толкова важно в научната публикация да бъдат описани методите за провеждане на експеримента ( може да бъдат прочетени от всеки и съответно тях да се прецени изводите валидни ли са или не). Ако зависеше от мен, аз лично бих направил мтДНК анализ и бих определил степента на интрогресия - така се разкрива родословието на дадената пчела и няма шанс нещо да остане скрито-покрито.

    Ако успея някой ден да открия автентична българска пчела (дори и да е леко метизирана), от това бих имал най-голяма полза АЗ, защото Карниката на мен ми е напълно безполезна.

    Между другото, навярно сте забелязали, окосмяването при пчелите на снимките и че то е прекалено сивкаво.

    Весели празници
    Дони

    http://apihappy.fr/biologie-et-evolu...s-moleculaires
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    03.06.2014
    Мнения
    39
    Пчеларски район
    СЕВЛИЕВО
    Разгледай това. Това се прави тук и САЩ. Не говорим за ДНК само да изглеждаме по - умни от останалите дори успява и да е анализира ме.Това с насоката на изследванията малко в стил който не ми допада ако ти имаш нещо собствено като разработка, като изследвания, дари експресни анализи по морфометрия с правилни изчисления с верни микроскопски измервания то критикувай колкото си щеш но ако не нямаш право да критикуваш. Морфометрията е първия полеви анализ с който един селекционер стартира в първите фази на селекцията е ако си заможен прави си за щяла и нещяло ДНК анализи, то ти щеше да си наясно с това ако го практикуваше в своята практика като селекционер. Явно това си го пропуснал, в смисъл трябва по твоята логика да изхвърлим и отречем Систематиката на Рутнер, който систематизира и определя пчелните раси в Европа "Горкия той каво ли е правил без ДНК тест преди 50 г. -Сигурно си ги е измислил всички тези раси пчели. Ако искаш го коментирай но мисля че трябва да се преместим в друга тема.
    Прикачени файлове Прикачени файлове

  10. #10
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Моля, вържете си търтеите, че останалите искаме да гледаме пчели!

    Аз имам няколко въпроса:
    Защо в белите държави с промишлено пчеларство в огромни мащаби се търси точно мелеза?
    Защо след цялата селекция VSH в световен мащаб и милионите хвърлени се оказа, че някакви си мелези в горите се представят по-добре при Вароа и целия вирусен коктейл?
    Защо учени стигат до извода, че колкото е по-голям ген басейна, то толкова по-голям шанс има пчелата? А в България е точно обратното, да не би пчелите ни да са със "специални нужди"?
    Защо Вароа напада с най-голямо "желание" търтея?
    Защо малките семейства правят много малко търтеи или практически нямат? И как това се отразява на ест селекция?
    Защо майките се сменят на 1 година?
    Нали е ясно, че като сменяме майки всяка година, то ние правим селекция за майка с кратък пълноценен живот. Колеги в бели държави вече се светнаха, че не е редно да сменят майки на 6-8 месеца, а ние защо да сме модерни?!?!
    Нали е ясно, че най-много търтеи има след втората година?!?!
    Нали е ясно, че семейство оцеляло три години има по-добър шанс за оцеляване от такова на само една?!?!?
    Нали е ясно, че майката е само част от уравнението?!?!
    Каква е целта на селекцията, да се направи една пчела която да е с толкова "тесни гени", че да я пишем БЪЛГАРКА, ГЕРМАНКА или ПАКИСТАНКА?!?!?
    Нещо по темата Мендел да кажете? Или изследванията на чичкото с ордена на Британската империя(Dr. Keith Delaplane)? Или ще четем през ред и каквото на нас ни харесва?!?!?

    Вароа и МКБ ще направят такава селекция, че Родопика и още няколко "раси" ще ги виждаме само по книгите.
    Ако стане практика да се оставя търтеево пило само от най-добрите семейства, то само след няколко години ще имаме в пъти по-добра пчела. Великата селекция и инструменталното задоволяване на майки ще заприлича на електроконвулсивна терапия.
    Хайде "не мерси"! Аз ще си гледам мелеза, а вие си селектирайте молци.

    Моля, вържете си търтеите, че останалите искаме да гледаме пчели!

    Моля всички ученички като преписват нещо публикувано само във форума, поне да кажат къде са го видели. Отнася се и за WC вестници, че става смешно и изглежда жалко.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

 

 
Страница 1 от 16 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •