Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 6 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 51
  1. #1
    Автор
    Регистриран
    21.10.2012
    Мнения
    151

    1 корпус 2-3 магазина мнения ?

    какво ще кажете за тази система ?
    какви биха били плюсовете и минусите ?
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри 2014-11-11 10.15.31.jpg‎  

  2. #2
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Изгледай лекцията на Софрон Софрониев от миналата година .Той работи така.Аз също ,ще направя нещо подобно на част от семействата за проба дали ,ще е удачно в моя район До колкото съм разбрал важен фактор за успех при неговия начин на работа са и породата на майките а той работи с Карника .Венер също подчертава ,че ползва майки порода Карника което си е от голямо значение и при неговата технология
    Милен Михов

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Ако това са твои кошери ,едва ли ти трябва отговор.Явно си имаш изградена система ,затова си поръчал тази конфигурация.А за самата раздумка: си мисля ,дали 1 корпус няма да е малко за плодник.

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Адаш, здравей!

    Мое мнение: Когато си правих кошерите (ДБ 10) разсъждавах, че поради невъзможност да съм всяка събота и неделя на пчелина ми трябва повече място, за да избегна роенето. В интерес на истината досега не съм поставял и трите магазина, само два. Това зависи от много неща, като сила на семействата, паша и т.н. Като гледам ти имаш почти всички системи би трябвало вече да си се ориентирал с коя система при теб е най удачно. Не бих експериментирал с повече от 2-3 кошера.

    Пожелавам ти да се окаже, че трите магазина са ти недостатъчни. УСПЕХ.

    Поздрави.
    Г. Георгиев

  5. #5
    И на мен ще ми е интересно да прочета повече мнения на хора който са изпорбвали този начин на работа. Аз пчеларствам с ДБ10 но искам да мина на МК като ползвам 1 корпус и 2-3 магазина. Района ми е горе доло добър 30-35 кг вадя от кошер при добра година
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Е че то това не е система, то това си е вид техника на работа. Последно мисля, че Радо каза че така работи. Както винаги истината се крие в дребните детайли, които няма как да са общи за всички ни За силен район си мисля, че хамалогията става повече по тоя начин.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Аз го написах в друга тема ,че работя именно по този начин като имам и дадан-блат 10рамков и МК плодник разлика няма но когато магазините отиват отдолу дадан-блата е по тежък и е по трудно на пчеларя .През пролетта до като не се напълни плодника с пчели магазините стоят отдолу като няма никаква преграда/найлон/ и дъното е отворено изцяло само на мрежа като пчелите работят на горна прелка ,когато станат готови плодника отива на първо място като зависи кога ще е пашата ако е близо не давам майката да се качва в магазините, ако има време я пускам само в един това го правя с ХР и така до акацията тогава една седмица преди акацията затварям майката само в плодника.След акацията се прави отводка само с старите пчели/гол рой/ дори тази година ще пробвам да направя "отводка" с старите пчели от два кошера като преместя палета с кошерите на ново място и на тяхно място ще сложа само един кошер с оплодена майка и основи може и да се направи отводка и с рамки 4,5 и веднага да се дадат толкова основи и сироп на старите семейства но след пашата старите пчели при мен са излишни защото следващата паша ми е слънчоглед .След акацията майката се пуска да снася и в магазините но преди слънчогледа отново е хубаво да се ограничи една седмица преди цъфтеж за магазините като бр. трябват поне 3 като последния може да е от фибран /поне аз ще пробвам защото е евтино,бързо и леко/ когато има приток на нектар задължително трябва да има празни пити за да се слага пресния нектар дори и да останат празни при края на пашата и последно много пчелари слагат празния магазин отдолу под пълния аз обаче го слагам върху полупълния защото при пълния вече си закъснял.При плодник един корпус с добра паша от слънчоглед пчелите могат да напълнят 3 магазина с мед .

  8. #8
    Благодаря Радо. Аз мисля да не е ограничавам с XP, при мен първата паша е липата и смятам след като си напълнят плодника да прехвърля магазина отгоре както си писал да си снася а при слагането на втория ще сложа рамка по малко, това би трябвало да е спре да се качва нагоре а при обилно нектароотделяне пчелите би трябвало да е натиснат и сами да е върнат доло в ЛР плодника а пилото в първия магазин ще се е излюпило и там да напълнят нектар
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Според мен ако направиш отводка /гол рой/ през май до 15 и тя да стане помощно семейство на основно и обединиш двете семейства при започване на пашата ако са повече дка. липата може да ти трябват и 4 магазина ,а дай боже и повече пробвай няма да сбъркаш.

  10. #10
    Заслужил Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    232
    Пчеларски район
    Добрич
    Точно така ще изглежда и моята работа, но мисля преди започване на пашата да огранича майката на дъното в магазин с 1,2 изградени рамки и останалото основи. Ще пробвам 5-6 кошера така да видя да не се намали пък силата им драстично след края на пашата.

 

 
Страница 1 от 6 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •