Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 72 1231151 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 718
  1. #1
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554

    РОЯВАНЕ И МЕРКИ ЗА НЕДОПУСКАНЕТО МУ

    Рояването представлява естествен размножителен процес при пчелите.То е неефективно,непродуктивно и въобще вредно за пчеларството,като процес.
    Изразява се и се развива в четири периода:
    1.Намаляване на работоспособността и поява на много търтеево пило.
    2.Появяване на маточни основи най-вече в долния край на питите.
    3.Снасяне на яйца в основите и изграждане на роеви маточници.
    4.Илизане на роя.
    Основната задача на пчеларя,подготвяйки с-та си е да не допусне те да се роят,защото всичките грижи и всичкият труд са напразни и годината е провалена.

  2. #2
    ANIBAL
    Guest
    Ами ,аз ще се постарая да внеса мои препоръки за този процес.Наистина роенето е неизбежно при пчелите.Но то се провокира или подтиска от нас пчеларите.Има и много други помощни средства,които допринасят за това.Ще спомена за моделите кошери,Различния тип подхранване,Мястото на отглеждане,Породите пчели,Технологията на отглеждане,Географското разположение и др.
    Няма точна рецепта за работа с/у процеса роене.Има само различни рецепти ,но никога точна.Затова и присъствието на пчеларя, често при пчелите е препоръчително.Причина за излизане на рой е различно.То може да се провокира от присъствието на маточници в кошера.Независимо,че семейството не се е подготвяло за това.Една самосмяна върши и такава работа.Дори и присъствието на маточници в горен корпус-помощно семейство.Реакцията на пчелите е различна при различни условия.Това значи,че СБОР от фактори карат пчелите да роят.Но винаги това съвпада с периода на главната паша или малко преди.
    Ще оставя и на вас колеги да допълните темата или да питате нещо.За да може да се насочи диалога. wink;

  3. #3
    Рояването е естествен процес, към който пчелите се стремят. Но то не става от днес за утре. От започване на подготовката за рояване и до излитане на роя минава почти месец. и колкото и невероятно да звучи за някои, това явление е на 100% регулируемо от пчеларя и може да се избегне напълно.

  4. #4
    Тази година тъкмо бях хванала един рой в съседната градина и чувам започва се страшно жужене и се замрежи небето от пчели.Скачам от стълбата и търся причината за това.От един кошер тъкмо излиза рой.Имах флакон с Пророй в ръката си и започвам да пръскам във въздуха и по предната стена на кошера и по прелката.Пчелите започнаха да се завъртат около мен.Продължих да пръскам като се стремях да ги насоча към кошера.Роят се върна и започна да влиза вътре.Взех едно платно,постлах го отпред като едната му част сложих върху прелката.Отворих кошера и започнах да вадя пита по пита като стръсквах пчелите на платното.Отделих всички пити с пило ,а в кошера върнах само медовите и допълних с основи.След това изрязах всички останали маточници и рамките с пило ги сложих в отводките.Не беше втори рой,но стара майка нямаше или поне аз не я видях,но имаше поне 10 излюпени млади,неоплодени.Затворих кошера и започнах да го подхранвам.Майките ги оставих сами да се оправят,но на края резултатът беше на лице-имах изградени нови рамки и млада оплодена майка.След този случай имах още 2 подобни,но не ги гоних по въздуха,а просто ги стръсквах на платното пред кошера и ги оставях на основи.

  5. #5
    И това е вариант. Макър, че аз говорех за превантивни мерки много преди този момент. Целта е семейството изобщо да не изпада в роево настроение, а не само лесно да се хване роя.

  6. #6
    Да,Юри,но ако въпреки взетите мерки(или пък,ако те не са били взети навреме),възникне роево настроение,от съществена важносте то да бъде открито от пчеларя възможно най-рано.
    Външният оглед на кошера може да подскаже подготовката за роене ако:
    1.Ако летежът на пчелите е вял,при интензивен летеж на другите семейства.
    2.Наличие на неподвижни пчели върху прелката.
    3.Шумът на възбудените пчели до момента на залагането на първите захранени маточници е силен и характерен.
    4.Наличие на "бради" пред входа.
    Тази година имаше много роеве,рапицата беше една от причините.

  7. #7
    Надявам се, че не ме разбираш погрешно. Не те обвинявам в немърливост,мързел, незнание или тем подобни. Просто искам да кажа, че целта на пчеларя е да развие максимално силно семейство, за да получи максимален добив от него. Но на силното семейство, биологическата потребност е да се размножи. И тук е тънкия момент. Как пчеларя да засили семейството, без да му даде възможност да рои и съответно да отслабне. И да запази работното му настроение. Това не е невъзможно, даже не е и трудно, но има няколко съществени особености.

    Пчеларя трябва отлично да познава Биологията и Физиологията на пчелите.

    Да познава много добре района си и наличната растителност в него, както и да е добре запознат с фенологичния календар.

    Да следи прогнозите за времето и да вземе съответните мерки.

    И разбирасе да разполага с достатъчно инвентар.

    Ако тези условия са спазени, пчеларството се превръща в много приятно занимание.

  8. #8
    Абсолютно си прав.

  9. #9
    ANIBAL
    Guest
    И аз смятам,че сте прави.Но Юри каза най-важното--Да не допускаш да си помислят за гората.Това се явява най-лесно от другите мерки.Пресните пити карат всички майки да осеменяват като луди.Но това значи пило.А пилото значи маса.А масата значи обем.А обемът значи инвентар.А инвентарът значи технология.А технологията значи система.А системата значи знания.В този ред се изразяват противороевите мерки. wink;И на края идва желанието и търпението.А то се споделя с колеги.

  10. #10
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    За да не се роят им създавам работа.Много работа...Градежа изобщо не е всичко, но отдавна вече не ми градят по 2-3 в.о.,а доста повече.

 

 
Страница 1 от 72 1231151 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •