Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 12
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    16.07.2023
    Мнения
    31
    Пчеларски район
    Кърджали

    Поставяне на капани за роеве

    Направих си два нуклеуса от фибран, с цел хващане на роеве. Доста прочетох, но си останаха някои неизвестни .... Мога ли да заложа капан в близост до моите кошери (два броя само). Примерно на терасата на къщата. Купих Пророй...става ли само да напръскам рамките или трябва да ползвам и фитила, който ми дадоха. Като цяло къде е най-подходящото място, където да се залагат такива капани? От вашия опит ако ми е да дадете съвети......

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.07.2019
    Мнения
    600
    Пчеларски район
    Харманли
    Цитат Първоначално публикувано от men79 Виж публикацията
    Направих си два нуклеуса от фибран, с цел хващане на роеве. Доста прочетох, но си останаха някои неизвестни .... Мога ли да заложа капан в близост до моите кошери (два броя само). Примерно на терасата на къщата. Купих Пророй...става ли само да напръскам рамките или трябва да ползвам и фитила, който ми дадоха. Като цяло къде е най-подходящото място, където да се залагат такива капани? От вашия опит ако ми е да дадете съвети......
    В по-общия случай примамката е по-удачно да се ползва с фитилчето, защото самото идване на роя може да се проточи във времето и има опасност примамката да изветрее, ако само сме я напръскали и само да чакаме напразно, като рибар на гола кукичка...
    Капана трябва да не е на силно слънце, може на всякаква сянка, за предпочитане да е под някакви дървета (ако има такива), но не е фатално. В този смисъл може и на терасата, ако е с подходящо разположение и няма някакви допълнителни дразнители (птици, мравки, миризми). Трябва като дойдат "разузнавачки" на "оглед" всичко да им хареса (дори обема на самия капан). Ако им хареса, те ще чакат пристигането на роя колкото е нужно и няма да допускат други кандидат наематели...и това без никаква намеса от ваша страна и дори във ваше отсъствие.
    Да разгледаме обаче случай, когато във ваше присъствие изневиделица се появи рояк (независимо чужд или ваш) и той кръжи във въздуха (явно не ви е харесал капаните или не знае за тях) Тогава трябва да го привлечете в конкретния момент с по-силен аромат от примамката. Сега вече е по-удачно да напръскате рамките (и прелката) на капана. Вече не гледате сянка/слънце. Заставате под рояка (по възможност там където пчелите кръжат най интензивно) преди още да се е хванал някъде и оставяте капана на най- подходящото според терена място (може и директно на земята) с отворен наполовина или изцяло капак...Изчаквате 10-15 мин да се хване рояка...
    Общо взето това е най-общо...
    Успех!

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    16.07.2023
    Мнения
    31
    Пчеларски район
    Кърджали
    Поставих един капан в гората, на височина някъде 1.9-2 м, но е доста тъмно. Гледах все пак да не ми го намерят някакви случайни келеши. Това дали ще пречи? Сложих само восъчни основи и напръсках с Ванков рой.....фитила дето взех, не пасна на бутилката на Ванков рой .....Имам ли шанскове някакви?

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    16.07.2023
    Мнения
    31
    Пчеларски район
    Кърджали
    И ето, че хванах първия си рой и аз. Отидох привечер да ги прибера, но при преместването в картонена кутия за пренос на пчели една част от роя се разхвърча, а се стъмваше и аз ги оставих. Мислех, че ще се пръснат, но на следващия ден като се върнах да си поставя пак капана са се хванали за дървото. Не са много, около 50 пчели са. Проблема е, че се наместиха в капана веднага......Ще пречат ли да дойде истински рой пак????

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    16.07.2023
    Мнения
    31
    Пчеларски район
    Кърджали
    И хоп роя си избяга. Сложих една изградена рамка, две восъчни основии преградна дъска. Напълних хранилката с захарен сироп, но и това не помогна. Роя се изпари на следващия ден. Причини ....нямам си и на представа.

    Из хрониките на моя монолог.........

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,283
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от men79 Виж публикацията
    И хоп роя си избяга. Сложих една изградена рамка, две восъчни основии преградна дъска. Напълних хранилката с захарен сироп, но и това не помогна. Роя се изпари на следващия ден. Причини ....нямам си и на представа.

    Из хрониките на моя монолог.........
    На следващия рой, сложи и пита с открито пило. И няма да избяга.

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    942
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от men79 Виж публикацията
    И хоп роя си избяга. Сложих една изградена рамка, две восъчни основии преградна дъска. Напълних хранилката с захарен сироп, но и това не помогна. Роя се изпари на следващия ден. Причини ....нямам си и на представа.

    Из хрониките на моя монолог.........
    Щото не е рой, а разузнавачки-охранителки, дето са го пазили за роя. Мислиш ли че може да има рой от петдесетина пчели???

  8. #8
    Наблюдател
    Регистриран
    16.07.2023
    Мнения
    31
    Пчеларски район
    Кърджали
    Беше рой според мен . Бяха една рамка и половина пчели. Не вярвам да е бил само авангарда. Петдесетина бяха останали на мястото на капана. Не можах да ги прибера...стъмни се. Но може майката да е останала с тези петдесетина пчели. С последния рой нямам проблеми (сложих рамка с открито пило), но имам само два кошера и нямам много рамки с пило са вземане за задържане на роеве. Още повече, че направих и една отводка от единия кошер както писах в друга тема тук (за избягване на роене).
    Сега очаквам в два от капаните ми скоро да има роеве.....има разузнавачки, пазачки. Не знам как ще ги задържам като нямам вече рамки с открито пило. Някакви други идеи и съвети.......




    Цитат Първоначално публикувано от Pero Melifero Виж публикацията
    Щото не е рой, а разузнавачки-охранителки, дето са го пазили за роя. Мислиш ли че може да има рой от петдесетина пчели???

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.07.2019
    Мнения
    600
    Пчеларски район
    Харманли
    Цитат Първоначално публикувано от men79 Виж публикацията
    Беше рой според мен . Бяха една рамка и половина пчели. Не вярвам да е бил само авангарда. Петдесетина бяха останали на мястото на капана. Не можах да ги прибера...стъмни се. Но може майката да е останала с тези петдесетина пчели. С последния рой нямам проблеми (сложих рамка с открито пило), но имам само два кошера и нямам много рамки с пило са вземане за задържане на роеве. Още повече, че направих и една отводка от единия кошер както писах в друга тема тук (за избягване на роене).
    Сега очаквам в два от капаните ми скоро да има роеве.....има разузнавачки, пазачки. Не знам как ще ги задържам като нямам вече рамки с открито пило. Някакви други идеи и съвети.......
    Не се притеснявай, тия които бягат са по-скоро изключения. Много рояци съм хванал и никога не съм слагал пита с пило. Имам избягал само един...

  10. #10
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    942
    Пчеларски район
    планета Земя
    Никога не ми е бягал рой, и изобщо недоумявам как може да се случи ако е хванат с капан. Виж, ако се е хванал на някой клон и го тръснеш в сандъче е напълно възможно нещо да не им допадне и да си стегнат багажа, но с капан, който преди това самите те са одобрили и са се самонастанили - зарежи тая

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •