Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 28
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    19.07.2020
    Мнения
    7

    Старт проект пчелар, система Фарар

    Здравейте,

    наблюдавам форума от известно време, но чак сега се осмелих да пиша и то как... направо с тема
    Общо взето съм напълно начинаещ в това ново начинание, което избрах като допълнително хоби.
    Идеята ми е да стартирам с 3 до 5 кошера.
    Ще я карам направо по точките, които ме интересуват, за да може да получа канализирана информация от най-добрия източник, а именно вас самите, "колеги" (още не съм ви колега, но се надявам да стана в скоро време). И така:

    I. Позициониране - имам два варианта:
    1. голяма нива с околности овощни дървета, рапица, слънчоглед и разни житни култури. Самата нива не е засадена, но обмислям като комбинация да я засея за идната година с рапица/слънчоглед/шафран. Това с шафрана е по-скоро един много идеализиран проект за подхранване на пчелите за зимата с бест оф дъ бест и ще да е солиден експеримент за в бъдеще (ако пребъде);
    2. черешова градина, непосредством пред гората - околията на Пловдив, полите на Родопите - разбирайте вилната зона между Куклен и Брестник, ако ви говори нещо;
    Забележка: ако това хоби ме грабне, задължително ще опитам и двете локации в последствие с 2-ри пчелин, въпросът е кой регион според вас е по-добър за начинаещ;
    3. вода има и на двете места - на първото напоителен канал, на второто поток.

    II. Система - спрял съм се на Фарар. Четох, гледах, проучвах (проучването край няма)... най-много ми харесва, тъй като е оптимален, практичен, иновативен, взаимозаменяем, предоставя особено много възможности за експерименти (разбирайте семейства с 2 майки/3 майки) и в същото време би следвало да е лесен за боравене. По отношение на тази точка много ми се иска да ми дадете съвет или по-скоор информация по следните въпроси:
    1. откъде да си взема сносни кошери. Казвам кошери комплексно, тъй като все пак предполагам за момента ще са ми нужни по 1 корпус с дъно и капак. Ако имате контакт на някой с добри впечатления, ще съм благодарен да го споделите с мен (може и на ПМ, ако рекламите не са позволени);
    2. знам базовото развитие на системата, но дотолкова, доколкото за последователността при надграждането. В тази връзка може ли да ми препоръчате някоя друга книга към тази тематика (чуждите езици не би следвало да са сериозен проблем - владея английски/немски/малко руски);
    3. не ме разубеждавайте с разни от сорта по-добре си сложи ДБ или за начинаещ е най-добре един лежак или Кенийски. Фарар е моят избор и ще се радвам колеги, избрали същата система да се включат с коментари.

    III. Пчелно семейство - желанието ми е да стартирам тази година. Нямам време да ги ловя в гората, нито пък сега е подходящият момент. Имам приятел, който с баща му дирижира към 50-60 кошера. Би могъл да ми предостави (продаде) семейства с майки или да му дам празни рамки, които да запълни и да речем края на август/септември да поставим в новите кошери. План графикът е този.
    Въпросите тук са:
    1. моят приятел притежава единствено и само Украйнски майки/семейства. Прочел съм малко материал за тях, поради липса на време през последните дни. Въпросът ми е "Удачни ли са те за начинаещ пчелар"?;
    2.вариант ли е да взема пчелно семейство от него, без майка и да си взема друга майка (разбирайте друга порода)? Попадал съм на интересни материали за кръстостване на породи, но нито съм готов, нито ми се рискува на този етап. Просто искам да знам има ли наложена практика за смесване на семейство от една порода и майка от друга;

    IV. Да си регистрирам ли пчелина веднага, след като го основоположа или това е лоша карма и по-добре да изчакам до пролетта (сериозен съм)?

    Мисля, че това са ми основните въпроси, другото предполагам в движение ще обсъждаме, лайкваме и споделяме.

    Благодаря на всички предварително!

    Поздрави,
    Димитър

  2. #2
    Потребител
    Регистриран
    15.12.2016
    Мнения
    56
    1.За начало е най-добре да са ти възможно най-близко разположени кошерите до дома , до вилата ,абе да имаш бърз достъп .
    2.С каквато и система да почнеш все едно , трябва да понатрупаш опит и чак тогава да решиш кое ще работи най-добре за теб .
    3.Малко е късно за започване тази година ,ако вземеш цели семейства може ,но ще скочиш в дълбокото тепърва третиране против акар , подготовка за зимата ,зазимяване .Все пак ,ако решиш да започнеш сега не взимай повече от 2,3 семейства ,пък на пролет ще ги увеличиш .Това с породата ,гена и майките го остави ,за начинаещ няма никакво значение .Преди да започна и на мен много неща не ми бяха ясни (все още не са) .Но истината е ,че като вземеш няколко кошера и ако те влече и имаш интерес ще изчетеш много литература ,ще изгледаш много видео и ще почнеш сам да си отговаряш на въпросите .Съветът ми е да почнеш постепенно ,ако те грабне пчеларството сами ще станат нещата ,ако ли не винаги може да държиш 2-3 кошера да има мед за мекици .

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    19.07.2020
    Мнения
    7
    Привет и благодаря за бързия отговор!
    Това за разстоянието е вярно и може би поради тази причина ще избера имота във вилната зона (черешовата градина).
    Аз също си мислех за 3 кошера като бройка - хем ще имам по-голяма база за сравнение, спрямо два, хем може да експериментирам повече (случайно или не).
    За болестите не съм въобще на ти, но все си мислех, че след като ги взема гледани пчелите, не би следвало да имат акар.
    За зимната подготовка моят авер ще ми помогне предполагам или ще изгледам някой друг филм как се прави.

    Все пак остава въпросът откъде да си взема кошери - виждам разни обяви от производители, но дали и колко са читави... ще е хубаво някой да сподели впечатленията си.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от ikonomec Виж публикацията
    Привет и благодаря за бързия отговор!
    Това за разстоянието е вярно и може би поради тази причина ще избера имота във вилната зона (черешовата градина).
    Аз също си мислех за 3 кошера като бройка - хем ще имам по-голяма база за сравнение, спрямо два, хем може да експериментирам повече (случайно или не).
    За болестите не съм въобще на ти, но все си мислех, че след като ги взема гледани пчелите, не би следвало да имат акар.
    За зимната подготовка моят авер ще ми помогне предполагам или ще изгледам някой друг филм как се прави.

    Все пак остава въпросът откъде да си взема кошери - виждам разни обяви от производители, но дали и колко са читави... ще е хубаво някой да сподели впечатленията си.
    За сега наблегни на обучението. Най-подходящото време за купуване на кошери е пролетта. Да, тогава са по-скъпи, но са презимували, започнали да се развиват и по-добре ще си проличи, кой кошер го бива и кой - не. Търси обяви, разпитвай пчелари в твоя район. След като намериш, хвани твоя авер като по-опитен, да ги погледнете и евентуално купиш.

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    19.07.2020
    Мнения
    7
    Въпросът е, че аз искам чисто нови кошери, в които да сложа семейства. За целта мисля да дам празни рамки на моя колега, който да ги запълни до края на август да речем, след което да ги преместим в новите кошери, да ги подхраним и по-късно да ги подготвим за зимата. Все си мисля, че обучението върви с практиката, затова ми се иска и да стартирам сега, да почета малко литература зимата и да продължа на пролет с развитието им.
    Но сега като казваш - не е ясно нито каква зима ни чака, нито колко ще се развият празните рамки за месец-два, та си е риск.
    Другото е да купя от него направо 3 готови кошера, да ги позиционирам в обекта и да ги подготвим за зимата (живеем в близки региони (15 км един от друг) и не мисля, че ще ги стресираме особено при местенето.
    Единственият проблем, който срещам тук е, че неговите кошери са Дадан Блат, а аз съм твърдо решен, че искам да изучавам системата Фарар и нейните резултати.

    п.с. може ли да ми препоръчаш отправна точка в обучението - например книга/статия/линк/топик?

    Благодаря предварително!

  6. #6
    Потребител
    Регистриран
    15.12.2016
    Мнения
    56
    Цитат Първоначално публикувано от ikonomec Виж публикацията
    п.с. може ли да ми препоръчаш отправна точка в обучението - например книга/статия/линк/топик?

    Благодаря предварително!
    В този и един друг пчеларски форум има стари теми с файлове на доста книги ,потърси ще ти излезат .Аз лично първо прочетох календарен справочник по пчеларство на Л.Радоев и 1001 въпроса и отговора по пчеларство .Освен това в youtube има доста колеги ,които са качили много видеа и лекции от пчеларските дружества и изложения .Супер полезни са и може да усвоиш голям обем от информация за кратко време .

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от ikonomec Виж публикацията
    Въпросът е, че аз искам чисто нови кошери, в които да сложа семейства. За целта мисля да дам празни рамки на моя колега, който да ги запълни до края на август да речем, след което да ги преместим в новите кошери, да ги подхраним и по-късно да ги подготвим за зимата. Все си мисля, че обучението върви с практиката, затова ми се иска и да стартирам сега, да почета малко литература зимата и да продължа на пролет с развитието им.
    Но сега като казваш - не е ясно нито каква зима ни чака, нито колко ще се развият празните рамки за месец-два, та си е риск.
    Другото е да купя от него направо 3 готови кошера, да ги позиционирам в обекта и да ги подготвим за зимата (живеем в близки региони (15 км един от друг) и не мисля, че ще ги стресираме особено при местенето.
    Единственият проблем, който срещам тук е, че неговите кошери са Дадан Блат, а аз съм твърдо решен, че искам да изучавам системата Фарар и нейните резултати.

    п.с. може ли да ми препоръчаш отправна точка в обучението - например книга/статия/линк/топик?

    Благодаря предварително!
    Започвам отзад напред с отговорите.
    Колегата те е насочил към две от основните печатни книги, които според мен също са много полезни за всеки начинаещ. Имай предвид, че някои разяснения там, не са подходящи за прилагане, тъй като природата е значително променена, а това пряко влияе на живота на пчелите. Основните неща обаче са добре разяснени и приложими.
    Относно системата бих те посъветвал да вземеш това, което можеш от твоя авер. Предполагам, че той е на ТИ с пчелоотглеждането, което иде да рече, че ще има кой да ти помага. След година-две, когато добиеш опит (сам си стигнал до този извод) лесно и сам ще смениш системата, та дори можеш да отглеждаш и двете успоредно и ще прецениш коя е по-подходяша за теб. Всяка система има плюсове и минуси и това се дължи на ред причини.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Абе то да има нектар, лесно се избира система. Ама в момента реват фарараджии, даданблатаджии и изобщо секакви корпусаджии. Няма ли от Дедо Боже- от никъде няма. Щото между един 10-так с 4 магазина и един фарар пак с толкоз магазини няма да има особена разлика в добива. Чини ми се комай, че разликата ша доди от хамалуването по корпусите и магазините.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Абе то да има нектар, лесно се избира система. Ама в момента реват фарараджии, даданблатаджии и изобщо секакви корпусаджии. Няма ли от Дедо Боже- от никъде няма. Щото между един 10-так с 4 магазина и един фарар пак с толкоз магазини няма да има особена разлика в добива. Чини ми се комай, че разликата ша доди от хамалуването по корпусите и магазините.
    Аз не мога да намеря хора да извадя меда, хем плащам в края на деня колкото кажат. Дядо Боже дава, но трябва да знаеш как да си вземеш.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от ikonomec Виж публикацията
    Въпросът е, че аз искам чисто нови кошери, в които да сложа семейства. За целта мисля да дам празни рамки на моя колега, който да ги запълни до края на август да речем, след което да ги преместим в новите кошери, да ги подхраним и по-късно да ги подготвим за зимата. Все си мисля, че обучението върви с практиката, затова ми се иска и да стартирам сега, да почета малко литература зимата и да продължа на пролет с развитието им.
    Но сега като казваш - не е ясно нито каква зима ни чака, нито колко ще се развият празните рамки за месец-два, та си е риск.
    Другото е да купя от него направо 3 готови кошера, да ги позиционирам в обекта и да ги подготвим за зимата (живеем в близки региони (15 км един от друг) и не мисля, че ще ги стресираме особено при местенето.
    Единственият проблем, който срещам тук е, че неговите кошери са Дадан Блат, а аз съм твърдо решен, че искам да изучавам системата Фарар и нейните резултати.

    п.с. може ли да ми препоръчаш отправна точка в обучението - например книга/статия/линк/топик?

    Благодаря предварително!
    Кажи на твоя познат да ти направи април месец гол рой в твойте новозакупени кошери. Прочети в нета какво е ГОЛ рой.

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •