Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 8 от 15 ПърваПърва ... 678910 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 71 до 80 от общо 147
  1. #71
    Наблюдател
    Регистриран
    11.10.2010
    Мнения
    21
    Хубаво е да се следи за степента на опаразитяване при изрязване на търтеевото пило от строителната рамка и при голяма инвазия на акара да се вземат навременни мерки.

  2. #72
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    Споделете мнения, до кога е препоръчително строителната рамка да стои в кошера и кога е препоръчително тя да бъде извадена?

  3. #73
    Автор
    Регистриран
    27.01.2012
    Мнения
    139
    Цитат Първоначално публикувано от valaz
    Споделете мнения, до кога е препоръчително строителната рамка да стои в кошера и кога е препоръчително тя да бъде извадена?
    Целогодишно.Поставя се в средата при разширяване на гнездото и стои през целия активен сезон,след приключване на роевия период пчелите я запълват с мед и се измества като крайна ако семейството е много силно или пчеларя не стеснява наесен.Ако семейството се стеснява се поставя зад преградната дъска и напролет с цъфтежа на овошките меда се разпечатва и рамката се поставя отново в гнездото.Трябва стриктно да се следи за запечатването и редовното изрязване на далаците в противен случай ефекта е негативен.При спазване на тези условия се постига до 70-80 % ликвидиране на вароа.Успех колега. wink;

  4. #74
    Автор
    Регистриран
    18.03.2012
    Мнения
    122
    Трябва ли да се слага строителна рамка ако слагам основи за изграждане на отводка?
    "Въображението е по- важно от знанието"- Алберт Айнщайн.

  5. #75
    Автор
    Регистриран
    27.01.2012
    Мнения
    139
    Цитат Първоначално публикувано от Mind_Control
    Трябва ли да се слага строителна рамка ако слагам основи за изграждане на отводка?
    Ако е с млада майка в началото не е необходимо.Строителната рамка е най- ефикасна при нормални семейства.

  6. #76
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.05.2014
    Мнения
    224
    Колеги има ли случаи, в които пчелите не строят търтееви килийки на строителната рамка, а строят стандартни килийки и кога?

    Защо питам. Вчера изрязвах строителните рамки. Работя с 2. В единия кошер едва разпознах, кои са. Бяха изградени перфектно без нито една търтеева килийка. Майката не е нова. Миналогодишна е. В кошера като цяло няма търтей нито търтеев градеж. Защо? Пояснявам, че за пирви път ми се случва на строителна рамка пчелите да строят само работнически килийки.

  7. #77
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Нещо интересно.
    Из ОДА ЗА ТЪРТЕЯ-ЖРЕБЕЦ
    Започнах да пчеларствам с две пчелни семейства. Тогава ме обучаваха да избивам търтеите – да ме прости Творецът! За съжаление тази насадена от сто години практика се шири и сега – погледнете в пчеларските магазини и ще откриете търтеуловки. Сега приемам,че търтеите са уникални същества, които и само които, чрез т.нар. търтеев фон, управляват естествената наследственост на локалната популация.
    Напластеният негативизъм спрямо търтеите се дължи на научното затъмнение за тяхната роля. На първо място стои необходимостта всяко пчелно семейство да се чувства биологично щастливо, като отгледа още рано напролет търтеи. Радостта на пчелите идва още със залагането на първите търтееви килийки.
    Ето какво споделя авторът Юли Шнайдер (Германия) в нашето списание “Добър пчелар” бр. 4/1934:
    “Всички се учудват на силните ми семейства и винаги ме питат как успявам. Отговарям им, че всичко се дължи на търтеите. В кошера настъпва истински възход, когато в килийките са снесени търтееви яйца. Това показва, че в семейството настъпва полова зрялост, а тя е съпътствана от кипящ живот…
    Винаги в края на април в кошерите имам търтеи. Но трябва да знаете, че в нито една пита не трябва да има търтееви килийки. Още на 15-ти март поставям в средата на гнездото празна рамка, към чиято носеща летва съм прикрепил двусантиметрова ивичка восъчна основа. Пчелите веднага се улавят на грозд и започват да градят. След две седмици преглеждам изградената пита. Ако е с работнически килийки, я дръпвам настрана и на нейно място поставям отново празна рамка. Тя непременно ще бъде изградена с търтееви килийки и пчелната майка веднага ще я осемени.
    След полагането на яйцата, семейството тръгва с всичка сила напред. Празната рамка трябва да се поставя винаги в средата на гнездото, където е най-топло, защото търтеите обичат топлината и защото само от новоизградени килийки се излюпват едри и юначни търтеи.
    У вас, в България, в двата долни ъгъла на гнездовите пити имате търтееви килийки, макар че сте поставили восъчни основи за работнически килийки. Безсилни сте да се борите срещу този навик на пчелите и в тези ъгли се излюпват много търтеи. Отсечете тези ъгли и ги заменете с работнически килийки и ще видите, че царицата ограничава снасянето на търтееви яйца само в новоизградената пита на поставената за целта рамка. Поставяйте после нови восъчни основи и по техните ъгли няма да има нежелан градеж. Знайте,че тази средна пита е Самсоновият стълб на кошера. Не бива да се допуска излюпване на търтеи от стари пити. Те ще бъдат джуджета. За многото търтеи не винете царицата – виновни сте вие, защото не сменяте старите пити и не умеете да си подреждате кошерите. За това пчелите ви жилят. Имате ли едри търтеи, ще имате и кротки пчели. Аз и Скленер облагородихме пчелите чрез търтеите. Затова пчелите ни са кротки като овчици и не обичат да се роят.” Автор: Николай Хука www.pchelar.com
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  8. #78
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.05.2014
    Мнения
    224
    Евгени,
    Разбрах те какво искаш да кажеш, но аз не водя борба с търтейте, а с акара вароа. Винаги съм имал предостатъчно търтей в семействата и никога не съм водил целенасочен геноцид. Напротив. Просто смятам че биологичната борба с акара е по-добра отколкото химичната . Тук обаче проблемът е обратен. Не защо има, а защо няма

  9. #79
    Потребител
    Регистриран
    03.06.2014
    Мнения
    85
    Преди 10 дни сложих строителна рамка в два кошера,на седмия ден отворих да видя дали са изградени.изградили са ги с търтиеви килийки и започнали да пълнят мед в тях при наличие на магазини и празни рамки в магазина.Нормално ли е според вас?

  10. #80
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    Цитат Първоначално публикувано от Aranis Виж публикацията
    Колеги има ли случаи, в които пчелите не строят търтееви килийки на строителната рамка, а строят стандартни килийки и кога?
    Аз такъв случай не съм имал . Мисля че е нямало достатъчно празни килийки за развитие на семейството , както и рамки с восъчни основи и затова градят работнически .

    Цитат Първоначално публикувано от petrov_ Виж публикацията
    Преди 10 дни сложих строителна рамка в два кошера,на седмия ден отворих да видя дали са изградени.изградили са ги с търтиеви килийки и започнали да пълнят мед в тях при наличие на магазини и празни рамки в магазина.Нормално ли е според вас?
    Нормално е, при голям приток на нектар . Слагат бързо където им е най-удобно и бягат за още
    При мен на малки участъци от строителната имаше мед , явно са били по-бързи от майката .

 

 
Страница 8 от 15 ПърваПърва ... 678910 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •