Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 41 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 408
  1. #1
    Автор
    Регистриран
    16.04.2013
    Мнения
    133
    Пчеларски район
    Хасково

    Развиване на пчелин

    Здравейте, от тази година се занимавам с пчели / още не мога да се нарека пчелар/. На 19 юни закупих две отводки на по 4 Л.Р.рамки, и от пчеларя купих още 8 изградени. Настаних ги в стари, отремонтирани и боядисани Л.Р. кошери и започнах хранене, твърдо през ден, със захарен сироп 1:1 по 250 мл. След като изпълниха корпуса /10 рамки/ плътно с пчела, и 6 - 7 рамки с пило, реших да ги разделя вместо да слагам втори корпус. Та вчера купих 2 оплодени майки, и направих индивидуални отводки в чисто нови Л.Р. кошери собствено производство с 2 пити с запечатано пило, 1 с мед и прашец, 1 само с незапечатан мед и 1 празна пита с пчелите по тях / без да стръсквам допълнително/ изчаках 2 часа и придадох майките м/у рамките с пило. Човека, от който купих майките ме посъветва 4 - 5 дена да не "любопитсвам" в отводките. Днес отидох до пчелина /наричам го пчелин понеже освен мойте кошери, бащата на жена ми "дядото" също е сложил 5 отводки/ На основните семейства сложих по една В.О. плюс сироп 250 мл. А на новите само вдигнах капаците, без да "любопитствам" и налях по 100 мл. захарен сироп, но малко по разреден с вода понеже четох, че поради липса на летящи пчели трябва да се осигури вода. Основните семейства в момента са на по 7 рамки с доста открито пило и пчели м/у тях.
    По план трябва във вторник или сряда да погледна дали са приети майките в отводките, и ако са приети ми влезна мухата да направя още една - сборна отводка от 2-те основни семейства пак с оплодена майка, след като се върна от морето 12 август. По ме тревожи дали ще имат време всички семейства да напълнят корпусите до зимата, но пък много ме блазни идеята да запролетя / ако е рекъл Господ/ с 5 семейства.
    Вие какво ще ме посъветвате, ако пък не направя нова отводка, ще имам възможност да подсилвам отводките с пило от осн. семейства, и да ги изравня???!!!

  2. #2
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ще ти кажа моята стратегия за бързо разрастване на един пчелин, която в момента я прилагам, но все още не знам дали ще е успешна. Ако искаш - приложи я, но на твой риск, ако не - изчакай да свърши експеримента, за да ти кажа дали е успешен.

    На фона на цялото знание, получено от книгите, интернет и от форума, аз си изградих следната стратегия за бързо разрастване:
    1. Планови отводки се правят в края на всяка една паша
    2. Инцидентни отводки се правят когато някое семейство изпадне в роево настроение
    3. И двата вида отводки ги правя по един и същи начин, а именно с утрояване, освен ако пилото е малко - тогава само удвояване.
    4. Планови отводки се правят от най-силните семейства в края на пашата, в които са изпълнени следните две условия:
    - Майката не е задръстена и има достатъчно много пило
    - Броя на старите пчели е огромен и те така или иначе ще са умрели до следващата паша
    5. Всяко едно силно семейство по горната точка го разделям на 3 други семейства
    - Старата майка и старите пчели ги настанявам в чисто нов кошер, плодника на който е пълен само с восъчни основи и с нищо друго. Така симулирам настаняване на нов рой в нова хралупа, при което имаме бясно градене на пити и удължаване на живота на старите пчели, които иначе щяха да си умрат за няколко дена, а сега се борят да създадат ново жизнено семейство.
    - Останалата част от стария кошер я деля на две нови отводки с нови оплодени майки и с равномерно разпределение на питите от стария кошер. Получават се 2 стандартни 4-5 рамкови отводки при ДБ или 2 големи еднокорпусни отводка при ЛР.
    6. Започвам изтензивно хранене със захарен разтвор и от време на време с апиинверт.
    7. Последната отводка за сезона гледам да я направя не по-късно от 1 август, за да имат време отводките да се засилят достатъчно за презимуване. По план ще храня до 15-ти септември, но като наближи датата, мога да я променя в зависимост от МТО обстановката на конкретната година.

    Точно в момента съм в ситуация на последна паша с голям брой силни семейства, които смятам да ги утроя в следващите няколко дена. Ако към дата 15 септември нещо се е объркало в някои отводки, ами мога да направя обратно обединяване с цел зазимяване на силни семейства.

    Забележи че този метод на отводки предлага и една друга екстра, от която аз се нуждая - това е постепенен преход от една система кошери към друга. Например старите ми кошери може да са ДБ, но една от новите отводки (тази със старата майка и пчели) мога да я сложа в ЛР.

    Самият процес за правене на отводки е много лесен:
    1. Разглобяваш стария кошер по обяд и питите от плодника ги пренареждаш в два други нови корпуси, като гледаш пилото, прашеца и меда да са равномерно разпределени. През една слагаш нови неизградени пити. Има и други методи на редене, но за това по-късно.
    2. Новосъздадените две семейства ги слагаш някъде другаде в пчелина. След няколко часа (вечерта) им придаваш нови оплодени майки.
    3. Старата майка я оставяш в стария кошер, но напълнен с чисто нови неизградени пити. Може и в чисто нов кошер от друга система. Важното е това да е кошера, който ще остане на старото място, за да може до вечерта всички летящи пчели да се върнат в него и да подушат познатата им миризна на старата майка.

  3. #3
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    В предложената от мене система има нещо много интересно - ДОПЪЛНИТЕЛНА ЕКСПЛОАТАЦИЯ на старите летящи пчели след края на пашата. Тези пчели са изтощени от пашата и обикновенно умират до няколко дена след нейното приключване. Ако обаче тези пчели бъдат поставени в кризисна ситуация, в която е застрашено оцеляването на семейството, те могат да бъдат мобилизирани да възстановят восъчноотделителните си функции. Нещо повече - те могат да бъдат принудени БЯСНО ДА ГРАДЯТ нови пити, за да създадат място на майката да снася яйца.

    Какво по-хубаво от това - пенсионирани пчели вместо да умрат, запрятат ръкави и създават чисто ново семейство, при това го правят по-бързо и по-качествено от техните по-млади колежки в стандартните отводки. На всичкото отгоре целия този процес им удължава живота, за което те само могат да благодарят на пчеларя. Той пък е щастлив, защото получава едно ново семейство, създадено от умиращи старци.

    Дори и всичко това да не успее в 100% от случаите, пак пчелара ще е на далавера, защото:
    1. Получава допълнителен извънреден восък от загиналите старчески семейства
    2. Получава допълнителни извънредни бързо развиващи се семейства от оцелелите

    ПС: Идеята не е моя. Аз само систематизирам натрупаните знания. Изказвам големи благодарности на колегите, които в един или друг постинг са обяснили един или друг аспект от тази идея.

  4. #4
    Автор
    Регистриран
    16.04.2013
    Мнения
    133
    Пчеларски район
    Хасково
    Идеята много ми допадна, тествал ли си я вече или тепърва ще го правиш? Лично аз имам огромна нужда от изградени пити, и този бонус за мен е много ценен. Липсата на изградени рамки на склад е голяма спирачка, при мен двете основни семейства бяха изградили за 1 месец по 4 рамки и наблюдавах, че когато пчелите изградят една част, колкото юмрук отгоре в средата - майката осеменява веднага. След време, когато пчелите изградят още 3-4 пръста около този кръг вече с личинки, майката пак бърза да осеменява. По една поговорка - "докато нещо не остане, значи не е стигнало".
    В други теми съм срещал една идея, която също ми допадна:
    От един пълен корпус, вземаш майката с 2 рамки и настаняваш в нов кошер.
    Останалите 8 / при Л.Р./ рамки, делиш на две. Пак от един корпус правиш 3 семейства.

  5. #5
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Аз съм изпаднал в твоето положение, но в много по големи мащаби. Изпитвам огромен недостиг от изградени рамки, за да пълня кошерите на новите отводки, и това буквално ме принуждава да правя смели експерименти. Въобще цялата тази година е един огромен експеримент, пилците от който ще се броят наесен, а още по-точно - напролет. Именно поради тази причина не мога да ти кажа със 100%-ова сигурност, че всичко ще е наред. Много неща могат да се объркат до напролет и към днешна дата единствено мога да коментирам междинни резултати.

    Има и още нещо - каквито и резултати да се получат с единичен кошер или с група от 5-6 кошера, тези резултати не могат да се считат за меродавни. За да са достоверни едни резултати, те трябва да бъдат успешни в много на брой последователни експерименти. Тогава и само тогава може с увереност да се твърди, че еди какво си работи добре и може да се препоръча и на останалите. Например аз имам провален експеримент с 9 кошера, на които им предоставих двойно количество летящи пчели, взети от други 9 кошера. Ами експеримента според мене е провал, защото тези 9 кошера не дадоха повече мед от останалите силни семейства. Не знам какво се обърка, но знам, че този експеримент ще го повторя още няколко пъти в различни вариации, за да си изясня в подробности какво точно се случва и защо.

    Един от последните ми експерименти е с рамки с прозрачни пластмасови полуизградени основи, произвеждани от една бургаска фирма:
    http://www.rolta-plastic.com/product-1.html
    Първо пробвах с 10, после със 100, после с 5000, а в момента съм заявил още 10 000 броя. Рамката за тези основи стана по-евтина, защото е с опростена конструкция. Самите основи се слагат много бързо и лесно на рамката. Няма нужда от обтелване. Няма проблеми с центрофуженето, дори и на много високи обороти, при които останалите рамки с восъчни основи стават на кайма. Пчелите ги градят без проблеми - е малко се мръщят и ако има восъчни основи, първо градят тях, но ако няма - градят и тези без никакъв проблем. Восъка се закрепва много здраво към пластмасата - няма изчегъртване. Пробвах замразяване на -20 градуса и нагряване на +40 градуса с цел да видя дали топлинните разширения ще нанесат някакви щети. Ами няма щети - всичко си е наред. Тези основи дори имат една много голяма екстра - те са полуизградени и по време на силна паша пчелите директно започват да ги пълнят с мед 5 минути след като са поставени в кошера. С две думи - многообещаващ експеримент, но както казах - пилците ще ги броя напролет.

  6. #6
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Като стана въпрос за експерименти, ще кажа и още нещо малко извън темата:

    Смятам да заложа експеримент с пластмасови китайски основи - не полуизградени, а нормални. Вече съм издирил 5-те най-големи производители и съм закупил от тях образци, които ще пристигнат с DHL буквално в следващите няколко дена. Едните дори дойдоха в петък и визуално мога да кажа, че изглеждат превъзходно. В понеделник ще заложа 2 рамки за градене и до края на седмицата ще имам резултати.

    Колкото до изсилването с много отводки - ами смело можеш да правиш експерименти, само че наглеждай отводките по-често. Ако забележиш, че нещо се обърква - винаги можеш да направиш обратно обединение. Това му е хубаво на пчеларството - има грешка, но има и прошка - стига разбира се да си държиш кошерите под око.

    Когато целта е бързо разрастване на пчелина, трябва да забравиш за меда. Аз така се опитах пролетта едновременно да правя отводки, да градя рамки, че и да изкарам мед. Резултата от всичко това беше, че нито едно от трите неща не се случи - пропуснах рапицата, а от акацията извадих средно само по 1-2 килограма от кошер и на излизане от пашата семействата ми пак си бяха останали слаби. След това коренно си промених стратегията и сега на липата и слънчогледа над 50% от семействата ми дадоха много добри добиви, независимо от това че преди пашата бях направил много отводки. Тайната на всичко това е хранене, хранене и пак хранене. Един ден без паша ако пропуснеш да храниш, значи си пропуснал майката да снесе поне 1000 яйца. Умножи го това по две седмици и ще видиш, че ако не храниш между пашите, на практика пропускаш създаването на цели семейства. А това с идеята за допълнителна експлоатация на старите пчели си е един бонус, който не трябва да се пропуска с лека ръка, дори и първите експерименти да се окажат неуспешни или с нисък процент на успеваемост.

  7. #7
    Автор
    Регистриран
    16.04.2013
    Мнения
    133
    Пчеларски район
    Хасково
    Благодаря за отговора, със сигурност имам желание да пробвам този метод, та нали точно сега имам най - голяма нужда от отводки и восък. Но все още семействата са малко на брой, и нямам много време за "прошка". А сега смятам да направя още една отводка по същия метод - с оплодени майки. Но първо ще изчакам да видя, дали предните са приети.
    Сподели, че мед, восък и отводки наведнъж не става, но ако твоят експеримент е успешен - то този метод покрива напълно и двете ми цели / отводки и восък / , за мед съм забравил и тази година и другата.

  8. #8
    Автор
    Регистриран
    16.04.2013
    Мнения
    133
    Пчеларски район
    Хасково
    А това, че тайната е в храненето, съм на 100%, че как иначе за 1 м. от 4 рамки отводка ще се запълни целия корпус - плътно с пчели. Съжелявам, че преди да направя отводките, не се сетих да ги снимам. Точно на това се надявам и сега - при условие, че храня и разполагам с около 2 м. да ги развия и да изпълнят корпуса за зимата!

  9. #9
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.11.2012
    Мнения
    241
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Като стана въпрос за експерименти, ще кажа и още нещо малко извън темата:
    Тайната на всичко това е хранене, хранене и пак хранене. Един ден без паша ако пропуснеш да храниш, значи си пропуснал майката да снесе поне 1000 яйца.
    Здравейте. И аз от тази година се занимавам с пчели (само 6 семейства) Исползвам в МК само плодникова рамка на 300 мм. Нуклеуси стават от стандартни ДБ корпуси след слагане по средата на корпус преградна доска и прелки на различни страни. и т н.т. Искам да кажа, при мен, основна та идея за развитие на пчелина е стадартизиране и унифициране на инвентар (един вид рамк, един вид МК корпус ..) и МАКСИМАЛНО НАМАЛЯВАНЕ НА РАСХОДИ ЗА ГОДИЧНО ОТГЛЕЖДАНЕ НА ПЧЕЛНО СЕМЕЙСТВО.
    (много извинявам за своя развален български)
    Този пост е редактиран от Бърз; 30.07.2013 в 11:29.

  10. #10
    Автор
    Регистриран
    16.04.2013
    Мнения
    133
    Пчеларски район
    Хасково
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	IMAG0232.jpg
Прегледи:      1692
Размер:	263.0 KB
ID:	93Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	IMAG0230.jpg
Прегледи:      1674
Размер:	269.6 KB
ID:	94Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	IMAG0231.jpg
Прегледи:      1678
Размер:	252.2 KB
ID:	95Та така, майките са приети и вече снасят. Сега ми предстои още една отводка / но сборна / от основните семейства.

 

 
Страница 1 от 41 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •