Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 39 от 49 ПърваПърва ... 293738394041 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 381 до 390 от общо 484
  1. #381
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    673
    Аз имам скромен опит с Дадан Блат. Присъединявал съм семейства края на септември, едно осиротяло, друго с майка. Подготвям двата кошера като предварително ги стесня и махна излишните пити. След това в главния, го поливам доволно с ракиен разтвор, махам преградната и го завивам с вестник, който съм продупчил, като с вестника завивам и отстрани и отгоре и просто правя 4- дупки с едър пирон, за всеки случай. След това редя питите на слабото семейство до него и ги поливам с ракиен разтвор, ама така доволно да има да си пийнат. Затварям и ги оставям. Досега никога не е имало никакъв проблем.
    Трябва само да видя в тетрадката, дали не ги черпя и с нещо друго. Мисля че като имаше маточина, мажа с нея тази част от сандъка, където ще слагам питите на кошера гост. Или пръсках с апирой.

    Само се чудя, дали не поливах и със захарен сироп самия вестник. Това винаги съм го правил вечерно време .. присъединяването.

  2. #382
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    От доста време не обединявам само два мамута правя ги три и ни мрежи ни миризми ползвам.Просто изхвърлям всичката сган на една мукава или платно подпрено на входа а майката я си я оставям с питата вътре Варварски метод но бръз и мързелив и за сега не съм имал проблеми

  3. #383
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от iuli1971 Виж публикацията
    Това сито за пясък каква е едрината на дупките.Мрежата която ползваме за дъната би ли свършила работа.Може би по-ситната мрежа за прашец.
    Всяка мрежа по ситна от това да минават пчелите през нея става. Аз използвам сито за пясък понеже е много здраво и става вечно. Но и цената му е станала добра.

  4. #384
    Наблюдател
    Регистриран
    05.08.2022
    Мнения
    33
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Angel Yosifov Виж публикацията
    Една седмица вестника със дупки не е прогризан и няма обединение....
    Августовската отводка , два месеца без майка,най-вероятно се е превърнала в търтовка,притова по-силна от др отводка с калпава майка.....
    След 20 дена ще разберем....дали греша
    Не е необходимо да чакаме 20 дни. Августовската най-вероятно е тръгнала да става търтовка, но я тормозих достатъчно. След като не можа да си направи майка я изчаках седмица за всеки случай и и подадох контролна рамка с открито пило.
    Заложиха си маточници и работата беше ясна, но понеже се освободи една майка от миналата година, реших да им я дам.
    Грешка моя, че не изчистих маточниците и реших, че сами ще се оправят. Е, оправиха се!
    След седмица- маточниците изгризани и майката я няма. Мисля, че имаше малко открито пило. Оставих ги така още седмица да видя, дали пък не са излюпили нова майка, но уви!
    Чак тогава последва обединението с другата отводка.

    Дано след 20 дена пием блага ракия!

  5. #385
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Августовските отводки са изяснени, а какво ще кажете за септемврииските Вчера сложих втората и последната протеино-витаминозна питка и така и така ги отварям, рекох да видя рмака 3 за пило, да знам че имат майки. Та на 1 кошер гледам матоник за самосмяна, е не можах да се сдържа, убих майката и го разделих на 3 равни части понеже имаше 3 маточника
    Днес селд 40 дена отворих да видя резултата. И 3те имат майки, но нито една не се е оплодила. И 3те са малки, като 2 от тях все едно ги е блъснал бързия влак, крилете са и накъсани и изглеждат като баби, целите объсани. Тази седмица може да ги обединя, а може да ги оствя да си умрат на спокойствие. 1 рамка сравнително стари пчели, с тях и без тях все едно.

  6. #386
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    851
    Пчеларски район
    Брезово
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Днес селд 40 дена отворих да видя резултата. И 3те имат майки, но нито една не се е оплодила. И 3те са малки, като 2 от тях все едно ги е блъснал бързия влак, крилете са и накъсани и изглеждат като баби, целите объсани. Тази седмица може да ги обединя, а може да ги оствя да си умрат на спокойствие. 1 рамка сравнително стари пчели, с тях и без тях все едно.
    Не,пчелите не са амортизирани(стари)....но ти си решаваш.

  7. #387
    Наблюдател
    Регистриран
    05.08.2022
    Мнения
    33
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Angel Yosifov Виж публикацията
    Успехьт до голяма степен зависи от наличието на достатъчно летяща пчела в отводката...
    Таз гимнастика съм я правил и на 01.10. с успех.
    Ангеле, ще пием блага ракия!
    На 30.10. отворих да видя какъв е резултата от глупостите, които успях да сътворя и с голяма изненада открих на 2 рамки около длан запечатано пило и малко открито.
    Разбира се и млада майка, която си щеташе из питата.
    Ще видим напролет как ще тръгнат нещата. Сега ги оставям до декемри-януари намира.
    Направи ми впечатление, че младите майки още снасят, докато миналогодишните са приключили сезона.
    Като цяло и набезите на вълци са намалели, но предполагам от времето. Иначе капаните са пълни с оси и стършели.
    Ще видим напролет каква ще е равносметката.

  8. #388
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    851
    Пчеларски район
    Брезово
    Колко мед имат?
    Иначе.младата майка ще снесе 15-20000 яйца и ще спре за малко..

  9. #389
    Наблюдател
    Регистриран
    05.08.2022
    Мнения
    33
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Angel Yosifov Виж публикацията
    Колко мед имат?
    Иначе.младата майка ще снесе 15-20000 яйца и ще спре за малко..
    Свих ги на 7 рамки с добри венци и зад преградните дъски съм им оставил за обиране три маломедни.

  10. #390
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    851
    Пчеларски район
    Брезово
    Цитат Първоначално публикувано от Васил Георгиев Виж публикацията
    Свих ги на 7 рамки с добри венци и зад преградните дъски съм им оставил за обиране три маломедни.
    Към края на февруари,може да прехвърлиш зад преградата още 2 маломедни,за да може,като тръгне джанката,да разширяваш само с во.

 

 
Страница 39 от 49 ПърваПърва ... 293738394041 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •