Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 17 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 164
  1. #1
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски

    МАШИНА ЗА РЯЗАНЕ НА EPS/XPS

    От известно време съм се разтърсил за най-оптималният(бърз, не много скъп и същевременно качествен от към минимално отклонение от размериет) начин за рязане на EPS(стиропор) или XPS(фибран). Много колеги го режат на циркуляр, други със пробивен трион(зеге).
    Професионалните машини за рязане на EPS/XPS са на ток(електричество) със струна, но и цената им е като за фабрика:

    http://www.tashev-galving.com/search...BF%D0%BE%D1%80



    Има и най-различни машини с вертикална, статична жица(струна) къдто материала се движи по нея и та го прогаря/реже, Рости беше качвал клипче на неговата.



    В нета се намират и подоби за още повече хиляди левове...

    http://www.ronivel.com/d_tablecut.html

    http://conveyer.bg/bg/projects/%D0%B...%D0%BE%D1%80#1

    Има и информация как да си направим пдобни самоделки, но все с вертикална жица.

    http://forum.napravisam.bg/viewtopic.php?t=375

    http://www.nagyformatumu.hu/en/habva...al-foam-cutter

    Този пост е редактиран от Искрен Мутафов; 06.02.2017 в 14:06.

  2. #2
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    И, накрая ето на каквa поредица от клипчета попаднах в "пушалка-та", последното от горните "американското" клипче и то е от там:







    Та, въпроса ми е ако някой си е правил нещо подобно като от тези три клипчета, много ще съм му благодарен да сподели опит и евентуално с какви проблеми се е сблъскал. Това което първо се набива на очие, е че много лесно се работи с тази машинка, щом 10-12 годишно "хлапе" се справя с лекот, че и на фрезата работи - смело, смело. В общи линии ми се струва, че е необходима жица от кантал(в нета се намират, но въпроса е каква дебелина да бъде има различни варианти), пружина, измайсторяване на плота с плъзгачи на които ще бъде монтирана жицата(струната, канталовата нишка), която ще изпълнява ролята на гилотина и електрическо захранване.
    Мисля си, че машинката която Христофор Павлов(tsc1) предложи постинг #307 http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=283&page=31, за лепене на основи ще свърши работа на електрическо захранване, предполагам с доокомплектоване(кабели, накрайници) и може би варианти като в самоделката от "американскоко" клипче с възможности за 6 и 12 волта, а защо не и повече, примерно 36 и 48 волта, по-знаещите и просветените в тази област да кажат, кое как може да стане по ел. захранването.

  3. #3
    Потребител
    Регистриран
    13.12.2012
    Мнения
    86
    Моята самоделка реже с точност до милиметър,представлява:на палет съм захванал огъната шина,тел от подово захране от зарядно за акумулатор.Нарязал съм декари материал.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Това е интересна тема! Май не съм срещал сериозно обсъждане за рязането на фибран и стиропор в този форум.
    Най-разпространения и лесен за реализация начин е именно рязането с нагрята жица от кантал. Механиките няма да коментирам, те не са в моята компетентност.
    Какви са основните параметри на жицата?
    Има доста написано в нета, но обобщено те са следните:
    - кантал с дебелина 0.8-1.2мм
    - температура на нагряване между 100 и 200гр С
    - стабилен и регулируем ток през жицата за поддържане на избраната температура.
    С оглед на тези изисквания нашето устройство за лепене на основи отговаря напълно и на изискванията за рязане на фибран и стиропор.
    Има регулиране и стабилизация на тока, достатъчна мощност и педал за лесно управление при свободни ръце. При работа в такъв режим таймера се изключва.

    PS.Имайте в предвид следното: когато се говори за захранващия източник, важно е не толкова напрежението, а тока! Напрежението и мощността на източника трябва просто да са достатъчни да осигурят максимално необходимия ток.
    Този пост е редактиран от tsc1; 06.02.2017 в 12:08.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  5. #5
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    Тук нещата са по прости отколкото при лепене на основи понеже електрическия товар е с фиксирани параметри. Въпроса е да се напасне източник към наличния съпротивителен материал или обратно. Като мощност на източника мисля че едно 150-200W са достатъчни.

  6. #6
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от michail76 Виж публикацията
    Моята самоделка реже с точност до милиметър,представлява:на палет съм захванал огъната шина,тел от подово захране от зарядно за акумулатор.Нарязал съм декари материал.
    Може ли да публикуваш снимки, как точно си направил конструкцията. Захранването ти какво е, с какъв волтаж е, и постоянно ли е под напрежение жизата(телта от подовото) или като в клипчетата на русначето за всяко рязане се включва?!?

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    31.08.2013
    Мнения
    6
    Разгледах темата и наистина е интересна.Може ли на този принцип да се направи някакъв лък,който да става за разпечатване на питите?!!!!

  8. #8
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от matudja Виж публикацията
    Разгледах темата и наистина е интересна.Може ли на този принцип да се направи някакъв лък,който да става за разпечатване на питите?!!!!
    То има, братята сърби са го измислили - в Плевен преди 2-3 години един сърбин Драган, който редовно е на изложението продаваше подобна джаджа с формата на ножовка, такава дръжка, но вместо листи няакаква метална нишка(струна) и накрайници за свързване с акумулатор на 12 волта. Става евентуално само за разпечатване на магазинни рамки.

  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    26.02.2014
    Мнения
    15
    Пчеларски район
    общ. Долни Дъбник, обл. Плевен
    Тази "ножовка" може да се регулира,като рамото се плъзга по дължинта си и освен за магазинни рамки може да служи и за разпечатване на ЛР рамки

  10. #10
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.09.2016
    Мнения
    315
    Пчеларски район
    Стара Загора,Чирпан
    Това което съм направил аз е подобие на второто клипче,ползвам за плот една стара маса която съм пробил в средата и от там минава струната вертикално опънато към метално рамо над масата,ползвам трансформатор на 24v.(доста голям по размери),на масата имам и ограничител(винкел) като при дърводелските машини и го местя по плота на размера който ще режа.

 

 
Страница 1 от 17 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •