Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 101 1231151 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 1002
  1. #1

    ВАРЕНЕ И СЪХРАНЯВАНЕ НА РАКИЯ

    Колеги и пичове, преди години пиех доста и всичко, но от няколко години насам пия само бира.Тази година обаче взех функциите на дядо ми , и баща ми върху казана.Та имам нужда от помощ, и се надявам някой да помогне.Досега варих само беловици и джанарки, и ракията която изкарах е добра.Оставих я на 52 градуса, и я насипах в големи стъклени бутилки, без да затварям тапите им все още напълно.Казаха ми че така трябва, защото била прясна.Та питам какво да правя с патоката, да я сваря ли заедно със сливите, или да я сваря със крушите и ябълките.Дядо ми дава акъл, да я сваря в джибрето на виното, защото тъкмо сега береме лозето, и изпразваме бъчвите от джибрето.Баща ми пък казва, да изваря всичкия материал (останаха сливи, круши и ябълки, малко праскови и джибрето)И да събера патоката от всички, и да я сваря само нея, като трябвало първо да и добавя толкова вода, колкото патоката да стане 28 градуса.Кое е правилно от всичко това, и ако има други варианти и начини споделете.
    Другия ми въпрос е в какво да съхранявам, по натам ракията.В стъклени бутилки или в някакво ПВЦ?Имам една стара голяма стъклена бутилка около 40 литрова, но ще я напълня с ракията която изварих досега от беловиците и джанарките.Ще ми се освободят шишетата, в който е насипана сега, но няма да ми стигнат за другия материал.Имам някакви ПВЦ туби от минерална вода, подходящи ли са за съхранение?

    П.П. Може темата да остане, в този раздел под някакво име каквото решат модераторите, защото варенето на алкохол е неизменна част от пчеларството.Освен за мед и всичко което ни дават пчелите, те опрашват и плодовете, защо да не се възползваме от това.

  2. #2
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337
    Аз прилагам варианта на баща ти!Най хубавата плодова ракия става от патоките на различни варки-сливи,череши,кайсии,праско и.Въпрос на вкус де,казало кучето и си облизало..........
    Съхранението го прави само в стъкло!Всяка кръчма ще ти даде амбалаж от водка.
    1000 пчелари - 1000 технологии

  3. #3
    Цитат Първоначално публикувано от Пламен Ганев
    Аз прилагам варианта на баща ти!Най хубавата плодова ракия става от патоките на различни варки-сливи,череши,кайсии,праско и.Въпрос на вкус де,казало кучето и си облизало..........
    Съхранението го прави само в стъкло!Всяка кръчма ще ти даде амбалаж от водка.
    Супер, а патоката да я смесвам ли или да я варя на куп, от всичкия материал който съм събрал?В това число и патоката от джибрето на виното ли мога да я смеся, с тази от плодовете?Само патоката ли да сипя в казана когато я варя, или да добавя малко плодове или материал за ракия?Шишета имам 7-8 около 8 литрови са.Шишетата са от някакви вино, и са стъклени, мога да намеря още такива шишета.Баща ми го разкарва това вино с камиона из Европа.Та не е проблем да ми донася по 2-3 от курс.Лошото е че напоследък, само хартия вози но сигурно пак ще има курс с тези шишета.Но както каза и от кръчмата в селото, ще събера бутилки.Задължително ли трябва да е огася таз патока на 28 градуса, или може да е по силна с няколко градуса?Сега е 31 градуса, не вярвам да и се отрази литар, два вода чак толкоз в количеството и качеството след препека.

  4. #4
    В 20 литрови туби от вода за машините тия където са става. Пластнмасата на бутилките от вода вкл и 10 литровите никога няма да ти вмерише ракията като едновремешните туби , материала е съвсем различен. Вътре пускам летвички от акация ,тоест бурето е в ракията wink; Можеш да печеш всичко на куп ,маже и патоки и ново джибре както ти е удобно. Аз правя над 300-400 л ракия на годината от всякакви плодове най-много от грозде и от ябълки. Водата която сипваш при преваряването с нищо не влияе на градуса на изхода. Смятай си така ако си сипал например 20 литра патоки с градус 30 = 20х30= 600 градуса значи на изхода ще чакаш 600 градуса например 8 литра на 50 =400 и другите 200 пак патоки. КОЛКОТО СПИРТ ИМАШ У КАЗАНА ТОЛКО ЩЕ ИЗТЕЧЕ. Пък ти ако искаш му сипи 100 литра вода после ще трябва да я вадиш от там.Ако имаш още въпроси с удоволствие ще ти отговоря. Сигурен съм ,че има и други колеги които се занимават с този спорт
    п.п. Никога не съм мерил колко градуса е патокито ,тва за 28 някой си го е измислил нещо незнам защо.

  5. #5
    Тук ще намерите всякаква информация за ракия и вино и други.Аз лично бих сложил ракията за 6 месеца в дъбово буре и после задължително в стъкло.http://www.rakiyata.com
    ‎"..... и един мармот завиваше шоколада в калници от Опел...."

  6. #6
    Цитат Първоначално публикувано от Атанас Воденичаров
    Тук ще намерите всякаква информация за ракия и вино и други.Аз лично бих сложил ракията за 6 месеца в дъбово буре и после задължително в стъкло.http://www.rakiyata.com
    Разбира се ,че е най-добре в буре . Дъгите от акация , а дъната от черница. Тази комбинация няма кой да я бие.

  7. #7
    За буретата съм съгласен и аз, родата ми е бъчварска.Пра дядо ми и сина му бяха бъчвари, и бурета, каци и бъчви имам всякакви, за вино, ракия, трушии и зеле.Тая бъчва за ракията е 50 литрова, и мислех да сипя ракията сливите в нея.За съжаление е само една, за трушии и вино имам няколко, и ми стигат за гроздето и зеленчуците който произвеждаме.Може ли бъчва която е държала вино, да държи ракия?Защото имаме 3 лозя, но тази година едното го оставихме без да го работим, че не смогваме с работата, и то даде по малко грозде.И май догодина хептем ще го изоставим, така че една бъчва ще ми остане излишна, и ако може да я измия и да я ползвам за ракия.Аз съм чул от стари казанджии, че градус не се губи, така че тва с водата и патоката май ще излезеш прав Ингиво.

  8. #8
    Автор
    Регистриран
    27.01.2012
    Мнения
    139
    Гилана не спира да ме изумява с мненията си -а сега и тези терзания относно ракията.... :D Мисля че имам що-годе познания в тази област и мисля че дядо му е прав.Според мен от варенето (печенето)само на патоки ще се получи един киселаж който едва ли става за пиене.Между другото Гилане -кое е беловина и кое джанарки? Това последното е вероятно джанки?????

  9. #9
    Автор
    Регистриран
    27.01.2012
    Мнения
    139
    Цитат Първоначално публикувано от Spens
    Гилана не спира да ме изумява с мненията си -а сега и тези терзания относно ракията.... :D Мисля че имам що-годе познания в тази област и мисля че дядо му е прав.Според мен от варенето (печенето)само на патоки ще се получи един киселаж който едва ли става за пиене.Между другото Гилане -кое е беловина и кое джанарки? Това последното е вероятно джанки?????
    пак не мога да си редактирам мнението(вероятно е от нета)...разбира се че ракията трябва да се съхранява в стъклени съдове (ако дочака!)още по-добре ако е в буре!пластмасовите опаковки отделят вредни кетони които се отразяват негативно на потентноста-ако може да се вярва на писаното в нета.

  10. #10
    Цитат Първоначално публикувано от Spens
    Гилана не спира да ме изумява с мненията си -а сега и тези терзания относно ракията.... :D Мисля че имам що-годе познания в тази област и мисля че дядо му е прав.Според мен от варенето (печенето)само на патоки ще се получи един киселаж който едва ли става за пиене.Между другото Гилане -кое е беловина и кое джанарки? Това последното е вероятно джанки?????
    Колега това па с киселажа от къде го измисли???
    Е ако си имал вкиснало джибре е друга работата.
    Между другото след 3-4 препичания нема да можеш да познаеш никъкъв вкус от какво е препека. При всяко препичане ароматите се губят.
    Шишетата от минерална вода са за съхраняване на продукти ЗА ХРАНИТЕЛНИ ЦЕЛИ.

 

 
Страница 1 от 101 1231151 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •