Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 14 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 131
  1. #1
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата

    Клуб на знаещите

    Какво е значението на думата „ каракачани”? Черен и беглец. Това го знам. Но защо? И това го знам, но искам по обширно разясняване.

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Определено не съм за този клуб, но понеже ми стана интересно та попрочетох по нещо, ето и нещо малко по различно от намереното на пръв поглед.

    Съществуват различни версии за етимологията на името на каракачаните. Едната гласи, че тя произлиза от турксата дума “karakacan” или “kirkacan”. Тези думи имат еднакво значение – „Този, който напуска към необработените земи“ или „този който напуска гората“. Другата версия гласи, че името им идва от турската дума “kara”, която означава черен и “kachan”, която има значение бедняк. Техният език произхожда от популярната форма на гръцкия език „койне“.
    Една от по-невероятните истории за произхода им гласи, че те били последните защитници на Константинопол. Тогава старейшините им решават да изразят скръбта си като носят черни дрехи. Цветът се пренесъл и върху стадата им.
    В Самоков преди години имаше няколко рода, може би все още са там, ако решиш да ходиш, обади се може да съм събрал 10 евра.

  3. #3
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от barkov1982 Виж публикацията
    Определено не съм за този клуб, но понеже ми стана интересно та попрочетох по нещо, ето и нещо малко по различно от намереното на пръв поглед.

    В Самоков преди години имаше няколко рода, може би все още са там, ако решиш да ходиш, обади се може да съм събрал 10 евра.
    Ех, барков. Закъснял си. При нас една трета от града е с каракачани. Живял съм там. Имам колега който знае каракачански. Когато живеех там, бяхме още деца и той така се и научи. Тогава дали защото сме били там, се чуваше реч, а сега от години не съм чул да говори някой. Това ми е интересното при тях, че те някак си се загубват сред българите за разлика от циганите.

    но понеже ми стана интересно
    Тази тема я създадох именно заради това.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Карлово-Казанлък-има най-много каракачани в България.А форума едва ли ще те обогати по темата....

  5. #5
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Карлово-Казанлък-има най-много каракачани в България.А форума едва ли ще те обогати по темата....
    А Сливен къде го остави?

    Аз не чакам форума да ме обогатява, защото се смятам за сравнително богат, а искам тук да откриваме информация, която някои хора знаят по обстойно. Не всеки път Гуглето може да помогне с такива подробности.

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Е,няма да споменаваме всяко населено място,където живее каракачан.Това за каракачаните,че "центъра" им е около "Страната на чудесата" го знам от 1класа Тогава живях 1-2 в с.Богдан..А за Казанлък,че и там има доста каракачани,знам от десетина години-имах снаха каракачанка от там...

  7. #7
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.08.2018
    Мнения
    208
    Праханова гъба и..пчелите. Връзката може и елементарна да е а може и да не е. Сам не се справих.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Алексиев Виж публикацията
    Праханова гъба и..пчелите. Връзката може и елементарна да е а може и да не е. Сам не се справих.



    Сушиш и си палиш пушалката. Май се вари преди това.

  9. #9
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията



    Сушиш и си палиш пушалката. Май се вари преди това.
    Не е задължително варенето. Само се начуква здраво, след като изсъхне.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Не е задължително варенето. Само се начуква здраво, след като изсъхне.
    Аз не съм ползвал. Имам две на пчелина, но така и не съм опрял до тях. Имам смътни спомени, че дядо ми ги ползваше, но ги разчупваше и слагаше в пушалката. Аз съм привърженик на пелетите.

 

 
Страница 1 от 14 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •