Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 8 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 73
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    05.05.2021
    Мнения
    21

    Проблем с пчелар

    Здравейте, наскоро се преместих в нова къща и тази пролет започнах градинка. От няколко дни аз и моето сенейство сме атакувани от пчелите на съседа. Много са агресивни атакуват без причина ( на около 40 м от кошерите ми е градинката). Съседа да кажем не е от комуникативните (да не използвам друга дума). Какви са опциите ми за справяне с проблема (болницата е на 30 мин, а няма лекар в селото). Аз вече 3 ден съм с тежък оток на лицето, добре че не е детето.
    Търся конструктивни решения на проблема ми (деструктивните си ги знам).
    Имаме 2м плътна стена към съседа.
    Някой има ли идея дали тези идеи (взети от интернет) действат:
    1. Ултразвуков уред против комари, оси, мухи и др. насекоми

    2
    . Оценна киселина, хлор, тор в края на двора (от към съседа) за да ги прогонва от нашия двор.
    3. Някакви растения ( мен ме ужили между саксии с 2 лавандули).

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от tan4eto Виж публикацията
    Здравейте, наскоро се преместих в нова къща и тази пролет започнах градинка. От няколко дни аз и моето сенейство сме атакувани от пчелите на съседа. Много са агресивни атакуват без причина ( на около 40 м от кошерите ми е градинката). Съседа да кажем не е от комуникативните (да не използвам друга дума). Какви са опциите ми за справяне с проблема (болницата е на 30 мин, а няма лекар в селото). Аз вече 3 ден съм с тежък оток на лицето, добре че не е детето.
    Търся конструктивни решения на проблема ми (деструктивните си ги знам).
    Имаме 2м плътна стена към съседа.
    Някой има ли идея дали тези идеи (взети от интернет) действат:
    1. Ултразвуков уред против комари, оси, мухи и др. насекоми


    2
    . Оценна киселина, хлор, тор в края на двора (от към съседа) за да ги прогонва от нашия двор.
    3. Някакви растения ( мен ме ужили между саксии с 2 лавандули).

    Няма как да се знае да ли са комшийките пчели които са ви ужилили.Ако имате рапица в района е нормално това явление.При тартовки и колебания в пашата също....Единственото мирно решение ако е от комшийските пчели да говорите с пчеларя до вас и да ви предупреждава кога ги бърника,а и може да ви компенсира с някой бурканче мед за ужилванията...С времето нещата ще се оправят и няма да има толкова агресия,но ако продължи може да посъветвате пчеларина комшия да си вземе по кротки пчели...
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    05.05.2021
    Мнения
    21
    Рапица няма. Както казах той вече отказа да вземе мерки и ни се смее подиграветелно.
    Един буткан мед е 10 лв, 3-4 дни нетрудоспособност малко повечко. (аз работя на конпютър с оток на окото е трудно). А ако ужилят детето ми или някой алергичен, който ни е на гости? Как ще компенсира това ?
    Аз търся решение при което да не си поливам доматите в 23ч от страх и да мога да си ползвам двора през деня.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от tan4eto Виж публикацията
    Рапица няма. Както казах той вече отказа да вземе мерки и ни се смее подиграветелно.
    Един буткан мед е 10 лв, 3-4 дни нетрудоспособност малко повечко. (аз работя на конпютър с оток на окото е трудно). А ако ужилят детето ми или някой алергичен, който ни е на гости? Как ще компенсира това ?
    Аз търся решение при което да не си поливам доматите в 23ч от страх и да мога да си ползвам двора през деня.
    И комшията да махне пчелите това незначи,че няма да ви ужили някоя пчела или оса.За доматите не се претеснявайте пчела там няма да кацне,а за поливане е най добре рано сутрин.Трябва да намерите някакво компромистно решение с комшията.Посъветвайте го това което ви написъх.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    05.05.2021
    Мнения
    21
    Пак ще говоря с него, но аз какво да посъветвам човек който гледа пчели, като не гледам и нямам опит освен да ми се изсмее друго няма да стане. Ако при теб дойде някой да ти дава съвет как да си гледаш пчелите, защото някой от форум го бил посъветвал няма ли да го изгониш ?
    Аз търся по скоро решение как да ги гоня от двора, като си пия кафето на верандата или имаме гости. Т.е. примерно да сложа чашки по оградата с съседа (тя е на 30тина метра от верандата) нещо със остра миризма като, амоняк, хлор, оцетна киселина, етер,толуол или друго, но да не убива пчелите само да ги гони и то за няколко часа. Днес ще копувам защитно облекло. Идеята ми е обличам го да заредя нещата които ги гонят все нещо трябва да им влияе.

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Вземи да си гледаш пчелояди......шегувам се естествено, ако съседът е изпълнил закона, кошерите му да са на еди колко си метра от оградата и прелките/входовете да не са насочени срещу Вас, нищо не можеш да направиш. Колко кошера има, много ли са??

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    05.05.2021
    Мнения
    21
    3-4 кошера са. Аз харесвам пчели нека да гледа, но да не ни нападат. Проблема е, че нападат без провокация. Ако хвана, настъпя и т.е. пчела ясно ми е, че ще ме ужили. Но тук говорим за друго поведение на тези пчели те те преследват. Врера мъжа излезе да пече скара за вечера и го нападнаха, трябваше да тича и да се крие. Иначе да незаконо съобразни са му кошерите по чл. 15 т.е. няма отстояние 100м от училището. Но на мен не ми е целта да ги махне. Търся решение как да съжителстваме без да сме нахапани и в страх.

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    3-4 кошера нищо не са, аз мислех че са 100. Нещо не мога да разбера - щом Ви нападат пчелите, значи трябва да нападат и съседа и семейството му, а и останалите съседи - и те трябва да са пропищели отдавна. Това е временно според мен, каже му да смени майките....аз имах един такъв много зъл кошер - не даваха да припаря на 2 метра от него, един път преди 3г. ме нажилиха над 100 пчели наведнъж, но си смени майката и се кротна, а тази зима умря.

  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    05.05.2021
    Мнения
    21
    Ще изчакам и други мнение във форума, но към момента единственото решение или да подам жалба да му премахнат кошерите или да си напръскам градината. Т.е. няма решение как да се опазим (при положение, че той отказва съдействие)?

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от tan4eto Виж публикацията
    Пак ще говоря с него, но аз какво да посъветвам човек който гледа пчели, като не гледам и нямам опит освен да ми се изсмее друго няма да стане. Ако при теб дойде някой да ти дава съвет как да си гледаш пчелите, защото някой от форум го бил посъветвал няма ли да го изгониш ?
    Аз търся по скоро решение как да ги гоня от двора, като си пия кафето на верандата или имаме гости. Т.е. примерно да сложа чашки по оградата с съседа (тя е на 30тина метра от верандата) нещо със остра миризма като, амоняк, хлор, оцетна киселина, етер,толуол или друго, но да не убива пчелите само да ги гони и то за няколко часа. Днес ще копувам защитно облекло. Идеята ми е обличам го да заредя нещата които ги гонят все нещо трябва да им влияе.
    Аз имах такова семейство и го подарих.Защото неможе всеки път да се претеснявам за комшиите.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

 

 
Страница 1 от 8 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •