Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 13 от 20 ПърваПърва ... 31112131415 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 121 до 130 от общо 193
  1. #121
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от julian103 Виж публикацията
    Наскоро четох "Пчеларство по законите на хралупата" на Палагин. Там той твърди, че пчелите не топлят целия обем на кошера. Ето откъс от книгата:

    "Зазимих пчелно семейство, като над плодника поставих магазин пълен със запечатани пити с мед. През пролетта се оказа, че в магазинните пити има пило. Разтревожих се… какво ли става в плодника? И как ще сваля магазина, когато в него има пило? Пилото започна бързо да се развива надолу по рамките. Долната прелка беше затворена, пчелите летяха през горната прелка. Семейството се развиваше по-бързо, в сравнение с останалите семейства. Обемът беше голям, 12 рамков плодник на ДБ с магазин над него, считах, че трудно ще се запази топлината в този голям обем. Забелязах, че пчелите се концентрираха и развиваха в едната половина на обема, по-добрата и по-топла част. Тогава стигнах до извода, че пчелите не затоплят цялото пространство, а само пространството заемано от пчелното кълбо."

    Или аз не съм разбрал правилно или има противоречие м/у "централното парно отопление и термопчелите" и Палагин?
    Това, къде избират пчелите да стоят в кошера през зимнопролетния период от време ми се струва, че е от някакви фактори, които само пчелите си ги имат предвид за всяко отделно семейство. Повечето избират предно ляво разпределение, ако са поставени посока Юг на прелката. Страната която най - добре се огрява от Слънцето. Имам един който постоянно е в предно дясно. Отдавам го на това, че има дърво което му засенчва лявата част и Слънцето го огрява в по - късните часове. Приемаме, че топлината ги кара да избират мястото. Да, но имам и друг, който е в същото положение, но под друго дърво. Пчелите са си от ляво. Остава, че решението се взема от самите пчели и от факторите в кошера/по топла част, разположение на мед, прашец/. Дори и хората го правим това. Не робуваме точно на принципа хол, спалня, кухня, а понякога се преоформяме точно обратно.

  2. #122
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Ако това е истина,биха ли се върнали в кошера и ако се върнат в кошера,дали не биха се върнали всичките на "яслата".
    Мисля,че "дрога" в случая е НЕ точен термин.
    Освен това,доверявам се на версията ,че захарното съдържание в нектара е определящо за пчелата,а не аромата.
    Предполагам, че автора е имал предвид "привличане" и аромата играе ролята в първия момент на откриване на нектара. В което съм по - съгласен отколкото концентрацията. Има вероятност и тези две неща да са свързани помежду си. Ако капнеш някаква есенция в сиропа, то пчелите по - бързо я открива, дори и съседните помагат, а ако се постави по - гъст сироп понякога и самия кошер не е толкова активен.

  3. #123
    Заслужил Автор
    Регистриран
    16.07.2016
    Мнения
    394
    Пчеларски район
    Западен Вр.Балкан
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Като вдигнеш капака на кошера(дб),веднага се набива на очи,плътността на пчелите.Там.където е откритото пило,пчелите са на гъсто,а при запечатаното пило,стоят рехаво.
    Под "топлят" се има в предвид,най-вече зоната с откритото пило+35*С.Няма как таз топлина да остане само в зоната на откритото пило......А запечатаното пило си отделя топлина,която трябва да бъде "издухана"-насочена или задържана в зависимост от времето.
    Това, което пишеш е така! Аз в поста си цитирах и подчертах (с удебелен шрифт) две противоположности твърдяни в различните статии.

    ПП. В моите кошери ( прелката е на изток) пчелите винаги формират зимното кълбо откъм южната стена. Отдавам го на топлината, но е възможно да има и други фактори, които те си знаят
    Реших да живея вечно. Засега всичко върви добре.

  4. #124
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от julian103 Виж публикацията
    книгата:

    "пчелите не затоплят цялото пространство, а само пространството заемано от пчелното кълбо.[/B][/U]"
    [/I]
    Пчелите "затоплят" пчелното ГНЕЗДО,като контролират топлината в пчелното кълбо.
    Гнездото е мястото с пилото,а кълбото обхваща и част от хранителните запаси.

  5. #125
    Заслужил Автор
    Регистриран
    16.07.2016
    Мнения
    394
    Пчеларски район
    Западен Вр.Балкан
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Пчелите "затоплят" пчелното ГНЕЗДО,като контролират топлината в пчелното кълбо.
    Гнездото е мястото с пилото,а кълбото обхваща и част от хранителните запаси.
    Но не затоплят целия кошер, както пише в цитираното от мен в другата статия!?
    Реших да живея вечно. Засега всичко върви добре.

  6. #126
    Заслужил Автор
    Регистриран
    16.07.2016
    Мнения
    394
    Пчеларски район
    Западен Вр.Балкан
    Г-н Йосифов,
    Дискусията започна по повод питането на г-н Друмев - "Щом има пчели - кърмачки, защо да няма пчели - печки?" В отговор, г-н Дончев пусна статия, в която се твърди, че има пчели - "печки", които затоплят ЦЕЛИЯ кошер! По този повод аз цитирах откъс от книгата на Палагин и попитах къде е истината в двете противоречиви твърдения. Извинявам се ако въпросът ми е бил зададен неясно!
    Реших да живея вечно. Засега всичко върви добре.

  7. #127
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Пчелите "затоплят" пчелното ГНЕЗДО,като контролират топлината в пчелното кълбо.
    Гнездото е мястото с пилото,а кълбото обхваща и част от хранителните запаси.


    С това мнение съм съгласен.За това винаги при изполване на найлон,плат,кюлоти и др. оставям 2 пръста отвор отпред.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  8. #128
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    оставям 2 пръста отвор отпред.
    Защо? Аз никога не съм оставял. Не, че не знам, не оставям и всичко е пак наред.

  9. #129
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Защо? Аз никога не съм оставял. Не, че не знам, не оставям и всичко е пак наред.
    Може би е наред заради меките зими.Ако падне сняг 1м да ли отново всичко ще е наред.Тук не става дума за отворените дъна да подчертая.При тях е друга работата.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  10. #130
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Може би е наред заради меките зими.Ако падне сняг 1м да ли отново всичко ще е наред.Тук не става дума за отворените дъна да подчертая.При тях е друга работата.
    Давай, давай. Все още не налучкваш правилния отговор, но посоката ти е правилна. Помисли още мъцинко.

 

 
Страница 13 от 20 ПърваПърва ... 31112131415 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •