Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 7 от 8 ПърваПърва ... 5678 ПоследнаПоследна
Резултати от 61 до 70 от общо 80
  1. #61
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от koragroup Виж публикацията
    Ще кажа,защо да не кажа.
    Първо, ти може и 10 тона да произведеш, ако в сертификата ти пише 1000кг значи продаваш толкова като био.
    Второ, вземат ти проба и (както при конвенционалния мед), каквото ти кажат това е. Нерядко ти казват една цена, а после цената е друга, ама квотата ти пада.
    Трето, като казах квота. Ти искаш да си продадеш меда на фирма Х, но тя не е сертифицирана при твоята сертифицираща фирма. Почва едно чакане, пък те там си въртят номера, пък едни заплахи тръгват тактично ,че догодина ще имаш проблем със сертификата ако продаваш на "другите"...
    Четвърто, даваш меда, и "договора ти ще ти го донеса другата седмица, щото нам кво си...". Е носи го, ама се е объркал и не ти е купил 200кг по 10лв, а 400 по 5 и т.н.
    Прекупвачите и те имат квоти (които са заявили пред германците)и като ги свършат почват едни фифели, а ти чакаш като кибик.

    На мен лично повечето от изброеното по-горе не ми се е случвало, но знам че не "народна приказка".
    Така ето, че тук опираме и до свръх производството. Както се казва всеки втори пчелар био. Ако пчеларя У отговаря на условията, спазва правилата, за сметка на което призвежда по-малко мед, също би следвало да се противи, защото едровия пазар е залят с био мед. Нали така. Ето това поголовно сертифициране преди време, как се отрази на пазара, а от там и на цените.
    Като спомена квотите, сподели и лошите практики от страна на пчеларя. Ето крием нашите си мушенгии, а роптаем против правилата. Може би и правилата така са замислени и дават възможност да се правят схеми. Та с две думи: Докато има недобросъвестни пчелари, ще има и идиотски правила!

  2. #62
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Много ниска субсидия си сметнал, явно и затова не участваш.


    пп. икономистите смятат и действат.
    Не съм смятал, цитирах цифра от предходен пост.

  3. #63
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Не съм смятал, цитирах цифра от предходен пост.
    Знам, закачката беше, че тази цифра е разход, а не субсидия.

  4. #64
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Така ето, че тук опираме и до свръх производството. Както се казва всеки втори пчелар био. Ако пчеларя У отговаря на условията, спазва правилата, за сметка на което призвежда по-малко мед, също би следвало да се противи, защото едровия пазар е залят с био мед. Нали така. Ето това поголовно сертифициране преди време, как се отрази на пазара, а от там и на цените.
    Като спомена квотите, сподели и лошите практики от страна на пчеларя. Ето крием нашите си мушенгии, а роптаем против правилата. Може би и правилата така са замислени и дават възможност да се правят схеми. Та с две думи: Докато има недобросъвестни пчелари, ще има и идиотски правила!
    Това със свръх производството не го разбрах.
    Виж сега. Показателен е факта че от миналата година "мед - букет" вече не означава "мед от слънчоглед". Като ми взеха пробата есента и ми казаха - ако има много полен на слънчоглед, няма да можем да го вземем за био. Явно има някакъв праг. Моят мина, вероятно защото след акацията всичко беше карашик, но със сигурност е имало и слънчоглед. В този ред на мисли, добивът ми щеше да е почти същия и ако не бях био. Почти, защото все пак храня само с мед. Субсидии има и за да компенсират по-високите ми разходи, особено докато съм в преход (подменям кошери, рамки, купувам по-скъпи майки, оборудване, което иначе е само препоръчитекно) и най вече да компенсират, че не мога да се боря с акара с доказани химикали и формули, и да ги стимулирам със захари и разни дъсъла да се субсидира някой, който по този начин ще печели повече.обавки. Самото подхранване с мед също само по себе си също излиза по-скъпо. Това според мен е смисъла на субсидията, а не да компенсира по малкото производство.
    Квотите на прекупвачите. Ами както те самите споделят (особено не големите) не се натискат да вземат големи квоти особено от акация и липа, защото ако годината е кофти, няма добив, съответно и пробите не отговарят и хоп, не могат да изпълнят ангажиментите си. И другата година германеца вече не се усмихва на преговорите, цените са други...
    Единствената мушенгия за която съм чувал е "инертната акация и то определена марка инверт, щото лабораторията е Германия даже не го фащала. А и за разни препарати и хранене със захар.
    Аз пък мисля че по-правилно: Докато има идиотски правила, ще има и недобросъвестни пчелари! И шофьори. И търговци. И каквото друго се сетиш.
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  5. #65
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от koragroup Виж публикацията
    Това със свръх производството не го разбрах.
    Виж сега. Показателен е факта че от миналата година "мед - букет" вече не означава "мед от слънчоглед". Като ми взеха пробата есента и ми казаха - ако има много полен на слънчоглед, няма да можем да го вземем за био. Явно има някакъв праг. Моят мина, вероятно защото след акацията всичко беше карашик, но със сигурност е имало и слънчоглед. В този ред на мисли, добивът ми щеше да е почти същия и ако не бях био. Почти, защото все пак храня само с мед. Субсидии има и за да компенсират по-високите ми разходи, особено докато съм в преход (подменям кошери, рамки, купувам по-скъпи майки, оборудване, което иначе е само препоръчитекно) и най вече да компенсират, че не мога да се боря с акара с доказани химикали и формули, и да ги стимулирам със захари и разни дъсъла да се субсидира някой, който по този начин ще печели повече.обавки. Самото подхранване с мед също само по себе си също излиза по-скъпо. Това според мен е смисъла на субсидията, а не да компенсира по малкото производство.
    Квотите на прекупвачите. Ами както те самите споделят (особено не големите) не се натискат да вземат големи квоти особено от акация и липа, защото ако годината е кофти, няма добив, съответно и пробите не отговарят и хоп, не могат да изпълнят ангажиментите си. И другата година германеца вече не се усмихва на преговорите, цените са други...
    Единствената мушенгия за която съм чувал е "инертната акация и то определена марка инверт, щото лабораторията е Германия даже не го фащала. А и за разни препарати и хранене със захар.
    Аз пък мисля че по-правилно: Докато има идиотски правила, ще има и недобросъвестни пчелари! И шофьори. И търговци. И каквото друго се сетиш.
    Е как не разбра свръх производството? Всеки втори пчелар е сертифициран био такъв. На пазара бол био мед, конвенционалния - друга категория. И всичко това, пак казвам заради поголовното сертифициране до не отдавна. Ето това най-много ме дразни и се възмущавам и съм против биото, защото в болшинството от случаите не е такова, а както казва ЖДрумев, "артийката" продава меда. Не разбирам как в житницата на България има сертифицирани био пчелари, би ли обяснил на аудиторията.
    Първо се търси мед със сертификат, ако случайно не се намери, да се запълни квотата, се допълва негласно с конвенционален , който отговаря по параметри на такъв. Това, което каза за пчеларя Х не е така, защото в повечето случаи същия този пчелар има квота 5 тона, а продава тон, тон и половина, останалата квота се запълва с конвенционален, дали от него, дали от фирмата все тая, ама все пак на цената на конвенционален.
    Чудя се дали да споделя, какво знам за тия мушенгии, които не са чути в кафенето, а от първа ръка. За сега обаче, ще си замълча.
    За твоя мед не знам, моя си мина за букет, защото имах протокол от софиската лаборатория на БАБХ, в който черно на бяло пише 9,6 % слънчоглед.
    На различно мнение сме що касае последното ти изречение.

  6. #66
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Е как не разбра свръх производството? Всеки втори пчелар е сертифициран био такъв. На пазара бол био мед, конвенционалния - друга категория. И всичко това, пак казвам заради поголовното сертифициране до не отдавна. Ето това най-много ме дразни и се възмущавам и съм против биото, защото в болшинството от случаите не е такова, а както казва ЖДрумев, "артийката" продава меда. Не разбирам как в житницата на България има сертифицирани био пчелари, би ли обяснил на аудиторията.
    Първо се търси мед със сертификат, ако случайно не се намери, да се запълни квотата, се допълва негласно с конвенционален , който отговаря по параметри на такъв. Това, което каза за пчеларя Х не е така, защото в повечето случаи същия този пчелар има квота 5 тона, а продава тон, тон и половина, останалата квота се запълва с конвенционален, дали от него, дали от фирмата все тая, ама все пак на цената на конвенционален.
    Чудя се дали да споделя, какво знам за тия мушенгии, които не са чути в кафенето, а от първа ръка. За сега обаче, ще си замълча.
    За твоя мед не знам, моя си мина за букет, защото имах протокол от софиската лаборатория на БАБХ, в който черно на бяло пише 9,6 % слънчоглед.
    На различно мнение сме що касае последното ти изречение.
    Аз се оттеглям от този разговор. Казах си мнението и не искам да променям ничие друго, затова нямам какво да добавя.

    п.с. Все пак не разбрах. Как така хем "На пазара бол био мед", хем "ако случайно не се намери, да се запълни квотата"...
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  7. #67
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от koragroup Виж публикацията
    Аз се оттеглям от този разговор. Казах си мнението и не искам да променям ничие друго, затова нямам какво да добавя.

    п.с. Все пак не разбрах. Как така хем "На пазара бол био мед", хем "ако случайно не се намери, да се запълни квотата"...
    Как ли, ами просто не им се нрави разхода или по-точно търсят по-голям приход.
    Аз, също не пиша, за да променя чуждо мнение, просто излагам моята гледна точка, защото ми омръзна да ме определят като зависник. Казвал съм го и пак ще го повторя: Аз блъскам и другия вероятно се съдира от работа, но понеже той се сдобил по неведом начин със сертификат, щял да бъде със сто метра аванс на пистата наречена пазар. Нищо лично към теб. Щом отговаряш на условията имай аванс, нооо останалите да ме извиняват - няма да се примиря. Ето за това трябва да има повторни проверки на дадените сертификати.

  8. #68
    Автор
    Регистриран
    17.10.2012
    Мнения
    136
    Пчеларски район
    Троян
    Днес на изложението в Плевен,на "семинара"по Био пчеларство се стигна до заключението ,че може да има био пчеларство и в полето,но без субсидия.Т.е,може да произвеждаш био мед от слънчоглед и рапица,след като спазваш регламентите и имаш сертификационна фирма която да ти издаде сертификат.
    Майки има - сандъци няма. Сандъци има - пчели няма. Пчели има - рамки няма, рамки има - пило няма, пило има - място няма, място има - средства няма, средства има - време няма.... Егати занаята
    Solaris60

  9. #69
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от piper Виж публикацията
    Днес на изложението в Плевен,на "семинара"по Био пчеларство се стигна до заключението ,че може да има био пчеларство и в полето,но без субсидия.Т.е,може да произвеждаш био мед от слънчоглед и рапица,след като спазваш регламентите и имаш сертификационна фирма която да ти издаде сертификат.
    Е как да се спази регламента, като ясно е изписано, че не може да има конвенцоинално обработваеми земи на километри от пчелина. Демек може да са био култури, ама такива почти няма. чл. 13, параграф 1 от регламент 889/2008г.За субсидиите ясно, не искат да ги дават, които са жълти стотинки, съпоставимо с разликата в цената на единия и другия вид мед.
    ПП Перафразирано от горния пост: Влака мина и замина, който успял се качил, който не е, ще върви пеша.

  10. #70
    Заслужил Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    232
    Пчеларски район
    Добрич
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Е как да се спази регламента, като ясно е изписано, че не може да има конвенцоинално обработваеми земи на километри от пчелина. Демек може да са био култури, ама такива почти няма. За субсидиите ясно, не искат да ги дават, които са жълти стотинки, съпоставимо с разликата в цената на единия и другия вид мед.
    Вероятно нещата тук трябва да се разграничат

    В единия случай отглеждане на пчели по биологичен начин ( или природосъобразно с натурални продукти ). При този случай пчеларя какво е виновен, че арендатора е засял 1000 дек. рапица и 2000 дек. слънчоглед.
    И другото е добиване на биологичен мед от естествени саморасли горски и ливадни растения. Тук вече желаещите да добиват биологичен мед да си търсят паша.

 

 
Страница 7 от 8 ПърваПърва ... 5678 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •