Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 42 от 65 ПърваПърва ... 32404142434452 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 411 до 420 от общо 643
  1. #411
    Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    111
    Пчеларски район
    община Белоградчик
    ето го и моят пчелин.
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри DSC04509.jpg‎   DSC04513.jpg‎  

  2. #412
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Браво и на двамата, дано да са ви все така хубави и нагласени кошерите и да ви радват, но и мед да носят, че са си сериозна инвестиция....

  3. #413
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.05.2014
    Мнения
    334
    Пчеларски район
    Айтос
    Това е моя пчелин. Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	WP_20140527_007.jpg
Прегледи:      929
Размер:	202.5 KB
ID:	1772Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	WP_20140527_009.jpg
Прегледи:      929
Размер:	250.5 KB
ID:	1773Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	WP_20140614_017.jpg
Прегледи:      929
Размер:	188.3 KB
ID:	1774Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	WP_20140615_001.jpg
Прегледи:      925
Размер:	192.4 KB
ID:	1775Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	WP_20140615_003.jpg
Прегледи:      922
Размер:	149.0 KB
ID:	1776Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	WP_20140716_002.jpg
Прегледи:      918
Размер:	185.2 KB
ID:	1777Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	WP_20140718_004.jpg
Прегледи:      919
Размер:	180.4 KB
ID:	1778

  4. #414
    Наблюдател
    Регистриран
    21.11.2013
    Мнения
    34
    Пчеларски район
    Килифарево
    Много интересни кошери Кръстев (третата снимка). Може ли да споделиш информация за тях?
    Браво и за поилката.

  5. #415
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.05.2014
    Мнения
    334
    Пчеларски район
    Айтос
    Това са ДБ кошери на по 12 рамки, по средата има разделителна мрежа, която може да се вади и семейството да се отглежда с 1 майка. Така кошера се гледа с две майки на по 6 рамки и винаги имаш 12 рамки с пило. По време на медобера се слага ханеманова решетка. Още март месец от тях вземам да изравня другите семейства. Можеш цяла година да ги позлваш за помощни и накрая пак дават мед. Проблема само е по време на роевото. Трябва и май месец да си вземал по 2 рамки с пило и пчелите задължително, след 20 дена пак.... и им давам рамки за градеж. Така за 1 година от този кошер вземам до 8 рамки с пило и накрая сега имам на слъчногледа 3 магазина мед Има обаче много работа с тях.

  6. #416
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Браво! Страхотни пчелини - изпънати кошери, окосена трева... абе всичко.
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  7. #417
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Поздравления за тези прекрасни пчелини с прекрасно подредени и строени почти еднотипно боядисани кошери. Всичките мои пчелини са същите такива - радост за човешкото око, но това беше до вчера.....

    Накратко - тази година по понятни причини ми се наложи да правя много на брой отводки и да слагам в тях маточник, вместо плодна майка. Нищо лошо - получава се, но успеваемостта е сравнително ниска - средно около 50%. На много отводки се наложи да им слагам нови маточници или неплодни майки - пак, и пак и пак, и някои от тях отслабнаха дотолкова, щото умряха или станаха търтовки. Средната успеваемост след многократните добавяния на маточници или неплодни майки достигна може би до 80 или дори 90%. Но не това е най-важното.......

    Вчера един пчелар ме информира, че е открил стар кошер, в който той е сигурен, че е имало хубава плодна майка от една порода, я вчера е открил в него друга плодна майка от друга порода, при това без крила. Явно някоя от оплождащите се майки след брачния си полет е налетяла в стар кошер със силно медово семейство, и след това е имало битка между майките, и е победила младата майка, но в битката е останала без крила. Обади се втори пчелар и си разказа неговия случай, след това трети и седнахме да обсъждаме и ето до какви изводи достигнахме на базата на информацията, събрана от всички.

    1. Младите пчели-майки се ориентират много по-трудно от пчелите-работнички, в резултат на което ЧЕСТО объркват кошера, от който са излетяли, и налитат в друг. Резултатат е битка между две майки и в повечето случаи ЗАГИВАТ И ДВЕТЕ. Дори и да остане едната жива, тя е осакатена и пчелите моментално влизат в режим на САМОСМЯНА. Това обяснява защо имам ставнително голям процент ИЗЧЕЗНАЛИ СТАРИ МАЙКИ - ами защото слагам отводките с оплождащи се нови майки между кошерите със старите майки. Оказва се, че това е ГРУБА ГРЕШКА.

    2. В пчелините, в които отводките не са слагани между основните кошери, а някъде отстрани, на палети или директно по земята, при тях почти няма ЗАГУБЕНИ СТАРИ МАЙКИ. Процента на опложданията на млади майки е по-висок и достига до 60-70%. Извод номер 1 - отводките с майки за оплождане В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ НЕ ТРЯБВА ДА СЕ СМЕСВАТ с основните семейства. Това незнание сигурно ми е коствало живота на няколкостотин хубави оплодени и добре работещи майки.

    3. В един от пчелините част от отводките с неплодни майки бяха наредени около един храст. Всъщност бяха наредени по цялата свободна площ, но точно тези, които бяха около храста - при тях има 80-90% оплождане още от първия път. Същото е и положението в един друг пчелин, в който има хаотично разпръснати дръвчета в него и около него - там процента на оплождане също е много висок. Извод номер 2 - пчелните майки си намират собствения кошер много по-добре, когато в близост до него има НЯКАКЪВ ОРИЕНТИР. По груба преценка един хубав ориентир спомага за вдигане на успеваемостта в зона някъде около 10 метра от него.

    И глобалния извод:
    В еднотипните пчелини с еднотипни кошери, подредени еднотипно в прави хубави редици пчелните майки НЕ МОГАТ ДА СЕ ОРИЕНТИРАТ и много често налитат в грешен кошер, с всички последици от това налитане. Загубата е двойна - не само че губим младата майка, но губим и още една стара майка. Трябва да има ХАОТИЧНО РАЗПОЛОЖЕНИ ОРИЕНТИРИ (напр. дървета), като зоната на действие на един ориентир е някъде около 10 метра. Колкото до подредбата на кошерите и цветовата окраска - ВСЯКАКВА ЕДНОТИПНОСТ Е ВРЕДНА. Трябва да има различни цветове и различни височини кошери, разположение едва ли не ХАОТИЧНО, защото именно тази хаотичност дава на младите майки (пък и на пчелите-работнички) нещо, което да го запомнят и по което по-лесно да намерят собствения си кошер.

    Какво направих:
    1. Ами днес пратих бригада по пчелините да забие в земята хаотично разположени дървени греди с различна височина и цвят.
    2. Освен дървените греди към част от стойките решихме да заковем шипки (тънки летви от колове за домати) и на върха им да нанижем найлонови сакчета с различен цвят.
    3. Наесен ще си купя всякакъв вид плодни дръвчета и ще ги засадя ХАОТИЧНО между правите редици на стойките с кошери.
    4. Отсега нататък ще боядисвам корпусите и с други цветове, освен любимите ми синьо и жълто. После ще създам ЦВЕТОВИ ХАОС по кошерите.
    5. Ще наблегнем и на различната височина кошери, подреждайки празните и ненужни корпуси НЕРАВНОМЕРНО между всички кошери, например на един кошер 3 броя, на друг - 2, на трети - 1 или нула.
    6. И въобще ще бягам от всякаква ПОДРЕДЕНОСТ и ЕДНОТИПНОСТ. Определено ХАОСА и ОРИЕНТИРИТЕ са по-полезни за пчелите, и това е много логично предвид факта къде са живеели милиони години.

  8. #418
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.05.2014
    Мнения
    334
    Пчеларски район
    Айтос
    Аз също си направих отводките между старите кошери, но нямам загуба на майки, освен при един( където пък двумайчин и ме съмнява че мрежата е с дупка и става битка между майките вътре.... на есен ще го изпразня и ще го ремонтирам) Всички останали отводки си станаха от първия път, но аз в пчелина имам, синя слива, череша, праскова, круша. Кошерите са ми сини и зелени, а отводките ги правих масово във 8 рамкови ЛР кошери.... и си мисля че затова са се ориентирали добре..... За догодина мисля да пробвам с оплодни сандъчета. 20-на на брой, където ще са на 20 м от самия пчелин. Също така ще си подготвя и кошери поне 10 бр за помощни с млади майки. Където ще имам резерв на млади майки....(Това всичко е за пчелин с 80 пчелни семейства, за догодина смятам да станат 100, като ще увеличавам ЛР а ще намалям ДБ)

  9. #419
    Наблюдател
    Регистриран
    06.06.2013
    Мнения
    10
    Точно заради това аз боядисвам кошерите в най-различни цветове също така ако ново сформирана отводка е направена между два силни кошера е много вероятно новата майка да се обърка от потока на пчели.

  10. #420
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Сигурно за десети път у форума ще цитирам Бай Пчеличко :
    "Пчелите обичат хармонията, а не симетрията."
    С извинение, мен лично изпънатите редици отдавна не ме кефят.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

 

 
Страница 42 от 65 ПърваПърва ... 32404142434452 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •