Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 27 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 262
  1. #1
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Аз действам по следния начин, но да споделя, че този начин е за пчелари, които работят с малко кошери. Намерил съм си един фризер тип ракла стар модел - втора употреба, който вече може да се намери почти без пари, защото прекалено много ток гълта. В него държа всички пити в които е люпено пило, и ако има място допълвам и с магазинни пити. Включвам фризера за 2 дни за да достигне точката си на замръзване и след това го изключвам и не го отварям. Правя от време на време проверка на питите и ако забележа и една следа от молец, отново го включвам за 2 дни. Фризера го държа навън под един навес и в най големите студове го оставям отворен за няколко часа и така икономисвам енергия и убивам всякакви живи твари по питите.

  2. #2
    Заслужил Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    225
    Пчеларски район
    Ловеч
    Някой използвал ли е Камфор за борба с молеца?
    http://pchelarite.com Сайт за пчеларство, пчели, пчелари

    http://obiavitevi.com Публикувайте обявите си в раздел пчеларство http://obiavitevi.com/index.php?page...&sCategory=396

  3. #3
    Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    132
    Разбрах и за още един метод за борба с тази гадина, но не съм го пробвал. Питите се нареждат стандартно на комин. Помещението (под, стени, таван)се поръсва обилно с Био килл и се затваря. http://www.biokill.com/

    И за този вече стана дума в друга тема: микробен ларвицид B401

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    Здравейте,
    Онзи ден при прегледа видях пеперуда на восъчният молец, която беше на дъното и една пчела я влачеше, за да я изкара от кошера.

    Това което ми направи впечатление е че има и малко тръбесто пило, което сега не мога да съм сигурен дали е тръбесто пило или е търтиево пило, което е нормално да го почват да го гледат в този момент. Мисля, че ако не го запечатат това означава наличие на ларви на восъчен молец, а ако го запечатат мога ли да се успокоя независимо, че видях пеперудата?
    Какви мерки бихте ми препоръчали да предприема и за какво да следя, за да не допусна развитието на молеца?

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    04.07.2012
    Мнения
    15
    Пчеларски район
    Димитровград

    Восъчните молци

    Та отварям кошера да видя какво става и отгоре върху платнището се разхожда една гооооляма пеперуда ,странна ми се видя ,вечерта отварям Нет-а пиша -неприятели по пчелите и пеперудата се показа - ВОСЪЧЕН МОЛЕЦ ,а роячето е слабичко ,майката е стара ,има маточници ,явно ще я сменят и пчелите ,не са много .Та пак, в незнанието си изчето каквото намерих ,по книгите ,посъветвах се с този и онзи и реших да се допитам и до форума ,какво мога и трябва да направя за да се отърва от тази сган ???? sadsmile;

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Ами махни всички излишни пити и ги остави пчелите само на тези които могат да покрият и опазят.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  7. #7
    Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    132
    Намажи си питите с В401.

  8. #8
    Наблюдател
    Регистриран
    22.08.2012
    Мнения
    16

    Как да унищожа восъчния молец

    Как да унищожа восъчния молец? След като извадих меда, подредих питите в магазините с орехови листа между тях. Преди двадесетина дни открих ларви в кутийките. Държах ги във фризера, за да ги унищожа. Днес ги погледнах пак имат ларви и паяжини по тях. Как да се справя с тях, помогнете....

  9. #9
    Прочети по-нагоре и ще разбереш.

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    22.08.2012
    Мнения
    16

    В 401

    Прочетох и ви благодаря! Сега съм сложила рамките във фризера и мисля като ги извадя да ги напръскам с В 401. И...не се сърдете на начинаещите, че питат... wink;

 

 
Страница 1 от 27 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •