Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 12 от 14 ПърваПърва ... 21011121314 ПоследнаПоследна
Резултати от 111 до 120 от общо 132
  1. #111
    Потребител
    Регистриран
    02.01.2016
    Мнения
    58
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    В разпечатките остава доста мед, дори и те (разпечатките) да са се оцеждали във ваната цяла седмица. Не е препоръчително въпросния мед да се дава за подхранване на пчелите, защото може да има някое проблемно семейство и така да се разнесе зараза по всички семейства. По-удачно е да се пресоват разпечатките и да се оцеди мед за продан. След тази операция, остава незначително количество мед в разпечатките и пак може да се промият с вода, защото ако се топят в отворен съд с вода се налага повтаряне на операцията. Т.е. повторно топене.

    По-удачно е, но на каква цена?

  2. #112
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Георгиева Виж публикацията
    Досега съм давала медната вода след разтопяването обратно по кошерите /с много тъмен цвят, но пчелите явно много я обичат, защото само като я подушат и се събират около шишетата/. Предполагам, че ХМФ-то й не е от най-ниските, но на този етап не мога да съм толкова прецизна, защото времето и количеството енергия, с което разполагам, се оказаха най-ценните ми ресурси. А си мислих, че извличате повече восък, но не ми стана ясно на какъв принцип.
    Г-н Дамянов, да попитам още нещо /последно/, подхранването с бирена мая в сиропа добра идея ли е? Пролетното и есенното? Странно е, но точно момчето, което е производителят на основите от Горна, то спомена, че напоследък се отрича, но не знаеше защо.
    И защо е лошо медът да е във восъка, и пило да има, и прашец, восъкът става с по-лоши качества?
    Щях пак да нахалствам да отговоря аз, но след като госпожата си е харесала Дамянов няма да се меся. Хайде бе Дамянов - къде се моткаш? Отговаряй, че и на мен ми е интересно.

  3. #113
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Можете да подхранвате с мая, но не рязбирам защо при последното подхранване.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  4. #114
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от Георгиева Виж публикацията
    По-удачно е, но на каква цена?
    Ако питаш за паричното изражение на пресата - стотина лева. Не са необходими кой знае какви усилия и време, така че не е наложително труда да се калкулира.

  5. #115
    Потребител
    Регистриран
    02.01.2016
    Мнения
    58
    Заради лекцията на доцент Желязкова, само че всъщност тя пролетно време не препоръчва маята. Аз маята я възприемам като комплекс от витамин В и като протеин. И по логиката, че и двата компонента трудно биха натрупали излишество, пак далеч от това да съм прецизна, реших, че ще я добавям при всяко подхранване със сироп. Но това момче ме накара да се замисля, в края на краищата той контактува с една камара пчелари от цялата страна.
    Благодаря и лека вечер!

  6. #116
    Цитат Първоначално публикувано от Георгиева Виж публикацията
    Заради лекцията на доцент Желязкова, само че всъщност тя пролетно време не препоръчва маята. Аз маята я възприемам като комплекс от витамин В и като протеин. И по логиката, че и двата компонента трудно биха натрупали излишество, пак далеч от това да съм прецизна, реших, че ще я добавям при всяко подхранване със сироп. Но това момче ме накара да се замисля, в края на краищата той контактува с една камара пчелари от цялата страна.
    Благодаря и лека вечер!
    Каква мая давате и на каква цена я купувате? Прочетете това ако искате
    http://scientificbeekeeping.com/when...ed-pollen-sub/ и това http://scientificbeekeeping.com/fat-bees-part-3/

  7. #117
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    В разпечатките има малко мед и можете да го извлечете, но не бих подхранвал семейства с него.
    Промиваме разпечатките с единствената цел да премахнем меда преди да разтопим восъка.
    В разпечатките има много мед,дори и след като престоят 5 дена във ваната за разпечатване и са се изцедили до сухо.Дори и след преминаване през преса,пак остава мед.Затова промивам.Водата от промивката+водата от измитите съдове+малко сечи кабруз и това е първата стъпка към повишаване числеността на моите робушки за да презимуват успешно.Напълнят ли някоя баластна пита,хайде вън.Но......о, това е съвсем друга тема.Да попитам–защо не храниш с тази сладост от разпечатките? Съмняваш се за някое от с–вата? Това би означавало, че ти не знаеш какво става в пчелина/ите/ ти.Аз знам и затова храня,студено.Съмняваш ли се,загрявай до кипене и пак давай.Какво я правиш?Хвърляш я? Ако е така,това си е чисто разхищение.Ние,динозаврите от палеозоя се опитваме да правим от ни щото–нещо.Нямаме излишни финикийски знаци за да ги разхищаваме.Всичко е разчетено до стотинка.Малко цънцари си падаме!!!!! А бе.....е,к,во да ти кажа.Гоним дявола още във въздуха,преди да е кацнал за да го е.....м. Изтървем ли го,той ни разказва играта с подробности.Така че,хранете с промивките след като знаете състоянието на с–вата.По този начин ще намалите себестойността на 1 кг. мед и спокойно ще го подарявате на всички зайкуджии които дават цена 4,50 лв. А восъка?Восъка е почти без пари.

  8. #118
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    В разпечатките има много мед,дори и след като престоят 5 дена във ваната за разпечатване и са се изцедили до сухо.Дори и след преминаване през преса,пак остава мед.Затова промивам.Водата от промивката+водата от измитите съдове+малко сечи кабруз и това е първата стъпка към повишаване числеността на моите робушки за да презимуват успешно.Напълнят ли някоя баластна пита,хайде вън.Но......о, това е съвсем друга тема.Да попитам–защо не храниш с тази сладост от разпечатките? Съмняваш се за някое от с–вата? Това би означавало, че ти не знаеш какво става в пчелина/ите/ ти.Аз знам и затова храня,студено.Съмняваш ли се,загрявай до кипене и пак давай.Какво я правиш?Хвърляш я? Ако е така,това си е чисто разхищение.Ние,динозаврите от палеозоя се опитваме да правим от ни щото–нещо.Нямаме излишни финикийски знаци за да ги разхищаваме.Всичко е разчетено до стотинка.Малко цънцари си падаме!!!!! А бе.....е,к,во да ти кажа.Гоним дявола още във въздуха,преди да е кацнал за да го е.....м. Изтървем ли го,той ни разказва играта с подробности.Така че,хранете с промивките след като знаете състоянието на с–вата.По този начин ще намалите себестойността на 1 кг. мед и спокойно ще го подарявате на всички зайкуджии които дават цена 4,50 лв. А восъка?Восъка е почти без пари.
    Предпочитам да продам меда, а да давам захар.
    Оставам да се изтече каквото може, но остава винаги.
    Знам как трябва да се направи, но не си струва инвестицията, а нямам време сам да го изработя.
    Много добре знам в какво състояние са семействата ми. Предпочитам да не връщам мед.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  9. #119
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    До сега промивах разпечатките и с водата подхранвах отводките, но тъй като те вече нямат нужда от хранене днес реших да я използвам за ракия като я сипа в едни бидони със сливи. Бях си приготвил и захар за всеки случай, но се оказа че медената вода е със захарност над 25% и не я „лови“ захаромера, и вместо да добавям захарта се наложи на 40 литра медена вода да долея 20 литра чиста за да се получи разтвор с 20% захарност. Разпечатвам (режа) предимно „дебели“ пити и се опитвам да държа максимално дълго разпечатките да се цедят, но явно наистина остава много мед в тях. Поръчал съм една преса и я чакам да пристигне и тогава ще въртя последния мед, дано да върши работа че иначе ще се пропия...

  10. #120
    Потребител
    Регистриран
    02.01.2016
    Мнения
    58
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    В разпечатките има много мед,дори и след като престоят 5 дена във ваната за разпечатване и са се изцедили до сухо.Дори и след преминаване през преса,пак остава мед.Затова промивам.Водата от промивката+водата от измитите съдове+малко сечи кабруз и това е първата стъпка към повишаване числеността на моите робушки за да презимуват успешно.Напълнят ли някоя баластна пита,хайде вън.Но......о, това е съвсем друга тема.Да попитам–защо не храниш с тази сладост от разпечатките? Съмняваш се за някое от с–вата? Това би означавало, че ти не знаеш какво става в пчелина/ите/ ти.Аз знам и затова храня,студено.Съмняваш ли се,загрявай до кипене и пак давай.Какво я правиш?Хвърляш я? Ако е така,това си е чисто разхищение.Ние,динозаврите от палеозоя се опитваме да правим от ни щото–нещо.Нямаме излишни финикийски знаци за да ги разхищаваме.Всичко е разчетено до стотинка.Малко цънцари си падаме!!!!! А бе.....е,к,во да ти кажа.Гоним дявола още във въздуха,преди да е кацнал за да го е.....м. Изтървем ли го,той ни разказва играта с подробности.Така че,хранете с промивките след като знаете състоянието на с–вата.По този начин ще намалите себестойността на 1 кг. мед и спокойно ще го подарявате на всички зайкуджии които дават цена 4,50 лв. А восъка?Восъка е почти без пари.


    Някъде по-горе писах вчера какво правя с медната вода, така че въпросите Ви за знанието/незнанието ми за състоянието на семействата и на този фон самоизтъкването Ви за Вашите познания малко ми идват не на място с nickname-а Ви. Не се обиждайте, обикновено не отговарям на такива съобщения, но да употребите нецензурна дума в диалог с жена, било то и с многоточие, ме провокира. Благодаря Ви за кипенето, и въпреки че и в момента точно това правя, не върви на "заслужил" автор да раздава такива съвети. И, ако мога да Ви бъда полезна, съвсем добронамерено, към момента обявената цена за моя мед на едро е 5.00 лева, но не мога да Ви кажа на коя от двете пловдивски фирми е, защото с организацията по вземането на проби и изкупуването на меда се занимава най-продуктивният пчелар в района ми, от когото се случи да се уча по стечение на обстоятелствата. Просто е много уважаван човек и хората работят с него от десетилетия.

 

 
Страница 12 от 14 ПърваПърва ... 21011121314 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •