Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 24 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 235
  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    27.10.2014
    Мнения
    87
    Пчеларски район
    Югоизточен регион

    Проблем ли е?

    Здравейте на всички,и предварително благодаря на отзовалите се на моя въпрос,а именно.
    -септември подхраних пчелите и сложих лентички;
    -октомври махнах лентичките ,но изпуснах времето за пренареждане на рамките.И сега всички рамки са си вътре в кошера.

    А, въпроса ми е, това проблем ли е или..........всичко вече е загубено?

    Извинявам се ако въпросът ми е елементарен ,но все пак съм многоооооооооооо бос в пчеларството.

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Като се стопли времето ще можеш без никакъв проблем да ги отвориш и да наредиш питите.Дотогава прочети за зазимяването и подредбата на семейството,защото тези неща ги пише в книгите и са в основата на отглеждането на пчели.Няма как с форума да научиш всичко.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Не, нищо не е загубено. Времето вече не би дало възможност да извършваш такива манипулации. Остави ги така до пролетта.

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Ще даде колега,ще даде,ха на бас!

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от Pavel_Bs Виж публикацията
    Ще даде колега,ще даде,ха на бас!
    Може и да си прав, ако си близък с Любка Кумчева, вероятно имаш достоверна информация. Шегичка колега.
    Все пак зависи къде пчеларства задаващия въпроса, но според мен не е нужно вече да безпокои пчелите с пренареждане на пити, защото е необходимо доста време за тази манипулация, още повече за начинаещ.

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Съгласен съм,но ако има празни пити преди запълнените?Другия вариант е,ако не му се бърника да си избере питки и зимъска да им ги сложи отгоре за всеки случай.И колега "Z", не разчитай много на "лентичките", а прочети темата за вароатоза във форума,че напоследък изненади бол и хич не са приятни.

  7. #7
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.01.2011
    Мнения
    209
    Пчеларски район
    Свищов
    pchelata-Z, хич и не се кахъри, че си пропуснал "да пренаредиш рамките". Според мен може би това е най полезния пропуск, който си направил, пчеличките са си подредили по техен замисъл най добре гнезденцето .

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Тази година имах три семейства,които бяха решили да развиват семейството в източна посока(септември месец).Беше се получило следното - 1 пита(от към гърба на кошера) - пило,мед и прашец,2 пита - пило меден венец,3 пита-пило меден венец,4-пак така,5- пило,прашец, венец и останалите до края пълни и запечатани с мед.Малко съм скептичен,че щяха да си подредят оптимално запасите за зимата.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от pchelata-Z Виж публикацията
    Здравейте на всички,и предварително благодаря на отзовалите се на моя въпрос,а именно.
    -септември подхраних пчелите и сложих лентички;
    -октомври махнах лентичките ,но изпуснах времето за пренареждане на рамките.И сега всички рамки са си вътре в кошера.

    А, въпроса ми е, това проблем ли е или..........всичко вече е загубено?

    Извинявам се ако въпросът ми е елементарен ,но все пак съм многоооооооооооо бос в пчеларството.
    Най големия враг на пчелите е самия пчелар който си мисли че разбира повече от тях как да си подредят гнездото!
    Щом едно семейство е некадърно да си подреди гнездото за зимата по добре да умре отколкото да продължава гена.

  10. #10
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    От години не подреждам пити в кошера, след август месец! Проблема, в 99% е липсата на храна, до пролетта!

 

 
Страница 1 от 24 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •