Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 27 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 264
  1. #1
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч

    И мене ми натровиха семействата

    Днес и при мене открих в един от пчелините ми натравяния на пчелните семейства. Пред всеки един кошер имаше по една шепа умрели пчели. Самото натравяне вероятно е станало преди няколко дена, защото умрелите пчели бяха започнали да загниват.

    За разлика от други години, когато пак имах подобни натравяния, тази година имам точни и конкретни доказателства какъв е процента на щетите. Преди около 2 седмици (на 6-ти април) този пчелин беше проверен и междурамията с пчели на всеки един кошер бяха записани. 13 дена след това констатирах натравянето и отново записах всички междурамия с пчели. Старите междурамия с пчели ги умножих по коефициент 1.5, който коефициент вече е доказано, че е такъв от елитните пчелини, които ги измервам точно през 12 дена и знам колко нарастват пчелните семейства за такъв период от време.

    Та старите междурамия, умножени с верния коефициент, ги сравних с междурамията, констатирани днес. След това с малко формули в Excel-a изчислих загубите и установих, че средно в пчелина са убити 61% от летящите пчели, като в по-силните семейства е убит по-голям процент, а в по-слабите - по-малък.

    Като цяло развитието на семействата ми е върнато с 1 месец назад, което автоматично означава, че ще пропусна акациевата паша, която ще започне след няколко дена. А говорим за пчелин, който е в центъра на 1500 декара акациева гора. Предвид бройката на кошерите (над 160) си изчислявам загубите и пропуснатите ползи на над 15 000 лева.

    Информирахме с писменна молба всички инстанции, които трябва, но комисия ще се сформира чак утре, защото разбирате ли членовете на комисията са много заети с техните си бюрократични проблеми (съвещания и писане на някакви хартийки, което те го считат за по-важна задача от това, че някъде някой търпи щети за десетки хиляди левове).

    Не съм злобар, но съм се зарекъл, че в този конкретен случай ще разкатая фамилията персонално на всички членове на комисията, ако утре не ми открият конкретен виновник за криминалното пръскане, срещу когото да заведа съдебно дело и да го осъдя.

  2. #2
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Много съм зает и все не ми остава време да пиша във форума, но съм запланувал да ви опиша един случай от 13.04.2016 г., когато ми звънна един пчелар от с. Куцина, общ. Полски Тръмбеш. Човека е член на КБП и се е видял в чудо, защото нито една държавна институция не му обръщаше внимание на неговите сигнали за пръскане с хеликоптер около пчелина му.

    Накратко - кмета му казал, че не знае за това пръскане, не е уведомен и разбираш ли - нищо не може да направи по въпроса. От ОДБХ му казали, че не са разрешавали подобно пръскане. Дори са му казали, че това е криминално пръскане, но разбираш ли - нищо не може да се направи по въпроса. От 112 му казали да отиде в полицията и да подаде молба. Въобще - пълна абдикация на всички държавни институции.

    Човекът ми звъни отчаян по телефона и ме моли да направя нещо. Хеликоптера е пръскал в продължения на няколко часа и продължава да пръска докато човека говори с мене (чува се по телефона). Хеликоптера е продължил да пръска и през следващите 2-3 часа, през което време аз изправих на нокти всички държавни институции, до които успях да се докопам. Хубавото при мене обаче беше това, че всички разговори се записваха, така че в следващите дни ви обещавам да публикувам малко бисери, изречени от държавни служители ........

    Накратко - развънях кого ли не и къде ли не по всички висши държавни служители, на които имах номера. В интерес на истината получих пълно съдействие от служителите на МЗХ, които от своя страна поеха случая в ръцете си и успяха да предизвикат провекра на място от местни служители от В.Търново, които преди това отказаха да съдействат на пчеларя и после на мене.

    Крайния резултат от случая - аз излязох виновен, защото изправих на нокти цялата държавна администрация, а най-накрая се оказа, че хеликоптера е пръскал с обикновенна листна тор. Това ми беше казано на мене вечерта след приключване на случая, но според разследването, което ние проведохме, се оказа че това не е много вярно, защото в листната тор е бил налят и инсектицид (не си спомням точното му име, но го знам). С две думи - случая беше заметен под килима, от МЗХ ми се понацупиха, че съм вдигнал такава олелия, и дори ме обявиха за виновен, защото разбираш ли арендаторите имат право да пръскат с листна тор когато си искат и колкото си искат, без да уведомяват никого. Все още важи старата Наредба 15 и т.н. ........

    Сега вече нямам очи да звъня в МЗХ, дори и цялата селскостопанска авиация да се вдигне във въздуха и да си направи авиошоу с пъскане над пчелина ми или над пчелина на някой друг пчелар. Докато не започнат да мрат пчели нямам право да се обаждам, защото разбираш ли пак ще сбъркам .....

    Това беше накратко ...... но ще има и повече подробности, когато се поосвободя малко ......

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    При мен масово пъплещи пчели по земята - отдавам го единствено на рапицата, семейстата ми са сравнително чисти от акар - нямам акари по търтиеовото пило, но виждам как по цялата земя пълзят ошеметени пчели, които не могат да летят!!

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.11.2011
    Мнения
    314
    Пчеларски район
    Русе
    Колеги при мен също имаше пъплещи по земята,но бяха по две-три пред кошер и нямаше купчини с умрели.Колега от село ми се обади,че при него е по-зле и ходих да видя.Нямаше къде да се стъпи и пълзящите се събираха на купчинки.Моите са на три метра от рапицата и ако е от конкретно пръскане ще си проличи веднага.Със земеделеца подържаме постоянна връзка и знам винаги кога започва пръскането,с какъв препарат,как действа той и в каква концентрация.Другото което на мен ми прави впечатление е това което Матеев споделя-семействата не нарастват.Същото смята и колегата при който бях вчера.Пило има на по 7-8 цели рамки и това не е от сега,а пчелите стоят на един корпус.Много са малко тези които са усвоили втори корпус,но дори и те са напълнили по 4-5 рамки само.Матеев е много прав огромна част от летящата пчела я няма,а акацията чука на вратата.....Явно химията макар и щадяща пчелите си действа полека лека и летящите пчели окапват малко по малко.За съжаление това го разбираме твърде късно,аз заложих личинки да си направя отводки,а сега сърце не ми дава да взема пчела за направа на отводки....

  5. #5
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Вчера към обяд, говоря с един колега по телефона и се разхождам между кошерите. 10 мин преди това преглеждах кошери, слагах рамки с основи и т.н
    Докато говоря по телефона, виждам по земята тук-там пчели да се разхождат пеша. За броени минути цялата трева се насити с пчели и нямаше къде да стъпя. Имах чувството, че 20-30 рояка просто се разхождат по тревата. Пчелите които се опитваха да влязат в кошерите, ги връщаха пазачите по прелките. В началото нямаше агресия, но когато им наливах сиропа, се наложи да се облека. Накрая пчелите по земята направиха много на брой малки групички и едва се движеха.
    Днес ще видя резултата, но предполагам какъв ще бъде.
    При мен не са виновни арендаторите в района. На 06.04 в 12:30 засякох единя арендатор да пръска пшеницата с Ротер и имаше 1001 нарушения. Естествено имам и видео записи. Поговорихме си на дълго и широко и се разбрахме. Нямах никакви щети! С арендаторът на рапицата се срещнах преди седмица, пихме по едно, говорихме как можем да работим заедно и с него нямам проблеми. Пръскал е един път и то вечерта(наистина вечерта след 19-20 е било) и повече няма да третира.
    При мен не са виновни арендаторите, виновен е някой неграмотник, който си пръска ябълките по обяд или използва препарат с голям карантинен период. Още по-виновен е този, който му е продал препарата.
    Затова трябва да се въведе забрана за продажба на препарати дори слабо токсични за пчелите на физически лица. Също така и редовни проверки върху агроаптеки, магазинчета и търговци, защото продават забранени препарати, но са скрити в склада, а не са по рафтовете. Никой не следи тези пръскания!

    От две седмици, пчелите отказват да произведат майки, като чистят личинките в края на първия или началото на втория ден. Един майкопроизводител предположи, че причината е натравяне и най-вероятно ще се окаже прав. Накрая осиротих семейство и пчелите не произведоха НИТО ЕДИН свищеви маточник.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    545
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Нали не сте забравили за неоникотиноидите с които обработват семето на слънчогледа и царевицата. Вече приключи сейтбата или в момента се сее. Не е задължително да има пръскане по въздух, когато отровата е силна и има високи температури както предните дни летящите пчели или не се прибират, ако се приберат вкарват отровата чрез прашеца и нектара.

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    25.11.2010
    Мнения
    22
    Пчеларски район
    Русе
    И при мен има смъртност като половината кошери са на бетонна плоча и всичко се вижда средно по една лопата на седмица защото рапицата е сравнително далече .Колега с малък опит се оплака че и при него няма маточници и също чистят прясно пило За липсата на маточници предположих че е прехвърлил майката ама явно аз съм с грешка а проблем има и при него

  8. #8
    Автор
    Регистриран
    05.12.2013
    Мнения
    100
    Пчеларски район
    Стара Загора
    Пълзящи пчели имам както тази година така и миналата година. Миналата нямаше рапица тази има. Рапицата я пръскаха в най-големия пек с препарат терагард(агрия 1050) токсичен за пчелите с карантинен срок 28 дни! Постъпващият прашец в кошера може би е отровен в някаква степен. Миналата година, при стимулиращото подхранване имаше давещи се в сиропа пчели. Третирах с Нозавит+ есента, и тази пролет. При подхранването със захарен сироп тази година пчелите които се давеха бяха в пъти по-малко както и броят на кошерите. Мисля да събера пчели от лазещите и да ги пратя за анализ да видя какво ще кажат знаещите нозема ли е, отрова ли е, кърлеж ли е? От месец бадема насам редовно пред кошерите имам по няколко бройки умрели пчели. То не бяха овошки да цъвтят, не бяха пръскания, то арендатори, нозема, кърлежи, препарати, съседи... За съжаление всичката отрова която трепи пчелите трепи и нас бавно и неусетно.

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    При мен същото положение като при Дамянов. Нямам в района никакво мащабно земедлие, защото райна е виладжиско-градски! Пред кошера лопата пчели, на баща ми му се дорева! Това на единия. На другия отивам утре, пръскаха в събота житата.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Вълчан Виж публикацията
    При мен същото положение като при Дамянов. Нямам в района никакво мащабно земедлие, защото райна е виладжиско-градски! Пред кошера лопата пчели, на баща ми му се дорева! Това на единия. На другия отивам утре, пръскаха в събота житата.
    както каза матеев вчера и аз съм на същото мнение слагат добавки с тубите и ни заблуждават че торят

 

 
Страница 1 от 27 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •