Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 14
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    16.07.2023
    Мнения
    31
    Пчеларски район
    Кърджали

    Създаване на нова отводка с маточници

    Знам, че ми станаха много темите, но сега имам нужда от съвети.
    Реших да създам нова отводка от много силен кошер, на който съм сложил два магазина само и само да не се рои. Днес взех две рамки със запечатано пилои една с отркито. Стръсках малко пчели. Нямах рамка с восъчна основа и сложих една магазинна рамка с восъчна основа. Сложих една хранилка вътре в кошера с вода и една хранилка над таблата със захарен сироп.и затворих кошера да не излизат пчелите (някъде го прочетох..., за да няма нападения). Очаквам те да си създадат нова майка...ще унищожа всички запечатани маточници в събота, тоест на 6-тия ден и ще оставя не запечатаните маточници. При вземането на рамките от силния кошер, видях добре , на коя пита е майката взех други рамки....два пъти я проверявах и накрая затворих кошера донор и другия кошер с отводката и си отдъхнах . Да, но не гледам пред кошера с отводката с една пчела стои майката отвън. Та се зачудих какво да правя. Изглежда е литнала сама...както казах заворих напълно отводката ( има как да диша де). Взех майката и си я върнах в стария кошер. Тя си влезна , имаше и пчели излезнали на прелката ....и те се прибраха с майката. Дали няма утре кошера да се рои, въпреки , че вече взех три рамки и сложих две рамки с восъчна основа .....?
    Дайте съвети и посочете грешките ако съм допуснал.

    Пчелната майка е бял цвят....2021 г., но съм изключително доволен и тази година от нея...

  2. #2
    Потребител
    Регистриран
    03.03.2016
    Мнения
    98
    Пчеларски район
    обл. Ловеч
    Ами то което е сторено, вече е сторено... Само няма да се ядосваш, така се става пчелар - с опити и грешки.
    Добре си проверил къде е майката и си грабнал друга пита, прегледал си я и си решил да я вземеш за отводка. Същата процедура си направил и с питата с открито пило (но в тази пита трябва да има и съвсем пресни яйца които са още прави - поне малко да видиш такива). За да я подсилиш с пчели си тръснал и пита в отводката - но тази пита би следвало да е с много прясно пило което ще ти гарантира че на нея са нелетящи работни пчели или кат му викат кърмачки. Преди да тръснеш последната трябва най-много да си отваряш очите за майката да не е там. Сложил си основа. До тук направо перфектно, но затварянето на отводката не е правилно. Ограничаваш я с преградна дъска, стесняваш входа до 2-3 см. но не и да го затваряш. Сиропец малко в хранилката и задължителен преглед след седмица за разваляне на затворените маточници. А от отворените не бързаш да пипаш, след прегледа да се убедиш че има повече от два - три разваляш всички които не ти харесват (малки, удължени и деформирани) Оставяш два които по възможност да са на различни пити и са в долният край на питата, висят отвесно, като с предимство са тези които в основата им има снежно бял наклеп от восък. И сега не го питаш две седмици - да се излюпи и оплоди на спокойствие. След втората седмица отваряш и без да търсиш майка гледаш в килийките дали е пронесла. Чак като видиш първото пило тогава започваш да подхранваш със сироп и разширяваш.

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    735
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от men79 Виж публикацията
    Знам, че ми станаха много темите, но сега имам нужда от съвети.
    Реших да създам нова отводка от много силен кошер, на който съм сложил два магазина само и само да не се рои. Днес взех две рамки със запечатано пилои една с отркито. Стръсках малко пчели. Нямах рамка с восъчна основа и сложих една магазинна рамка с восъчна основа. Сложих една хранилка вътре в кошера с вода и една хранилка над таблата със захарен сироп.и затворих кошера да не излизат пчелите (някъде го прочетох..., за да няма нападения). Очаквам те да си създадат нова майка...ще унищожа всички запечатани маточници в събота, тоест на 6-тия ден и ще оставя не запечатаните маточници. При вземането на рамките от силния кошер, видях добре , на коя пита е майката взех други рамки....два пъти я проверявах и накрая затворих кошера донор и другия кошер с отводката и си отдъхнах . Да, но не гледам пред кошера с отводката с една пчела стои майката отвън. Та се зачудих какво да правя. Изглежда е литнала сама...както казах заворих напълно отводката ( има как да диша де). Взех майката и си я върнах в стария кошер. Тя си влезна , имаше и пчели излезнали на прелката ....и те се прибраха с майката. Дали няма утре кошера да се рои, въпреки , че вече взех три рамки и сложих две рамки с восъчна основа .....?
    Дайте съвети и посочете грешките ако съм допуснал.

    Пчелната майка е бял цвят....2021 г., но съм изключително доволен и тази година от нея...
    Според мен! Не е добра идея отводки да отглеждат майки. Темата е отводка с маточници, а всъщност две, три рамки пчели тепърва трябва да залагат и отглеждат спасителна майка. Те ще я направят за да се спасят - инстинкти. Да излезе качествена шансовете са много по-малки от майка отгледана от пълноценно семейство, което може да поддържа оптимално условия в кошера за отглеждане на майки. В новоформирана отводка възрастовия баланс е сериозно нарушен. Отводка на запечатан, добре отгледан маточник е по-добрия вариант. При него малкото пчели в отводката няма да изхранват ларва за майка. Само ще топлят маточника в дните до излюпване на младата майка. Това ми мнението за подхода, приятелю. Много колеги практикуват твоя вариант въпреки, че преди повече от век е разписано, защо не трябва!

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,283
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    А защо не гол рой... Има всички условия да се получат добре нещата. Старата майка ще даде всичко от себе си, след това трябва да се смени.
    А отводката ще си създаде майка.
    При добри, контролирани условия, свищевите майки са си много добри,... по мое мнение.

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    16.07.2023
    Мнения
    31
    Пчеларски район
    Кърджали
    Мерси за съветите! Това, което направих съм го чел някъде...може и тук. Идеята беше да си направя отводка и да стимулирам основния кошер да направи смяна на пчелната майка. Както казах много съм доволен ...пореден страхотен сезон, но все пак, за да не стане фал и да се тръгне към подмяна по никое време реших да регулирам нещата по този начин. Иначе покрай отводката се (затворената ) се въртят пчели, а дали са крадци или от основния кошер ...не знам. Миналата година ми унищожиха една отводка, но беше 1 август....

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,590
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от men79 Виж публикацията
    Знам, че ми станаха много темите, но сега имам нужда от съвети.
    Реших да създам нова отводка от много силен кошер, на който съм сложил два магазина само и само да не се рои. Днес взех две рамки със запечатано пилои една с отркито. Стръсках малко пчели. Нямах рамка с восъчна основа и сложих една магазинна рамка с восъчна основа. Сложих една хранилка вътре в кошера с вода и една хранилка над таблата със захарен сироп.и затворих кошера да не излизат пчелите (някъде го прочетох..., за да няма нападения). Очаквам те да си създадат нова майка...ще унищожа всички запечатани маточници в събота, тоест на 6-тия ден и ще оставя не запечатаните маточници. При вземането на рамките от силния кошер, видях добре , на коя пита е майката взех други рамки....два пъти я проверявах и накрая затворих кошера донор и другия кошер с отводката и си отдъхнах . Да, но не гледам пред кошера с отводката с една пчела стои майката отвън. Та се зачудих какво да правя. Изглежда е литнала сама...както казах заворих напълно отводката ( има как да диша де). Взех майката и си я върнах в стария кошер. Тя си влезна , имаше и пчели излезнали на прелката ....и те се прибраха с майката. Дали няма утре кошера да се рои, въпреки , че вече взех три рамки и сложих две рамки с восъчна основа .....?
    Дайте съвети и посочете грешките ако съм допуснал.

    Пчелната майка е бял цвят....2021 г., но съм изключително доволен и тази година от нея...
    Отводка се прави със старата майка а основния си прави майка, това де се унищожават маточници си е щуротии ако основния силен кошер си прави майка може после от маточниците да си правиш отводка ако ти е за продан.

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    16.07.2023
    Мнения
    31
    Пчеларски район
    Кърджали
    На 25.05.24 г. взех три рамки с пило за новата отводка. На 01.06.24 г. унищожих всички запечатани маточници. Днес 16.06.24 г. направих проверка за налично пило....не открих. Пчелна майка също не успях да видя....имаше много пчели. Това означава, че не съм успял, нали така? Как мислите?

    След вашите мнения мисля да закупя една пчелна майка и да я поставя.....

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    942
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от men79 Виж публикацията
    На 25.05.24 г. взех три рамки с пило за новата отводка. На 01.06.24 г. унищожих всички запечатани маточници. Днес 16.06.24 г. направих проверка за налично пило....не открих. Пчелна майка също не успях да видя....имаше много пчели. Това означава, че не съм успял, нали така? Как мислите?

    След вашите мнения мисля да закупя една пчелна майка и да я поставя.....
    аз мисля, че теорията много сериозно ти куца и трябва да се поограмотиш с някое книжле

  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    16.07.2023
    Мнения
    31
    Пчеларски район
    Кърджали
    Поограмотих се с едно книжле и ето ме пак . Днес на 23.06.24 г. отново проверих кошера с отводката за налично пило. Не можах да открия...имаше обаче едни килийки с млечице на дъното (бяла течност) . Дали там няма съвсем прясно пило???? Иначе и новата майка я окрих.....създали са си.

    Днес направих още една отводка от същия кошер, този път със съвсем прясно пило. Имаше малки изправени червейчета . Кошера , от който взех пилото го наблюдавах днес и видях, че на прелката пчелите правеха така нареченото "рендосване" (напред, назад). Дали не е заради старата пчелна майка....прочетох и други мнения.....че има паша.....че няма паша....

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    16.07.2023
    Мнения
    31
    Пчеларски район
    Кърджали
    Възникна още един въпрос.....при създаването на отводка със съвсем прясно пило (изправени личинки), трябва ли да се унищожават запечатаните маточници след 5-тия ден???
    Пилото е съвсем прясно...

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •