Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 12 от 13 ПърваПърва ... 210111213 ПоследнаПоследна
Резултати от 111 до 120 от общо 127
  1. #111
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Saras Виж публикацията
    Много начинаещи пчелари според мен точно така си правят сметката.Бизнес плана им предимно включва идеята примерно за 100 кошера 4-5 тона мед и лежане по гръб през останалата част от годината.След като нагази в блатото, започват оплакванията- кошерите ми умират, отводките ми не станали, ах този мед, много евтино го изкупуват на едро и т.н.Всички сметки излизат, само тази, че преди да стане това реалност е небходимо опит придобит с години и капитал, който една част ще бъде потрошен с неудачните решения във времето.Дори Матеев, който има богат опит в бизнеса, предполагам, че една значителна сума пари е загубена за неточни решения, поради липса на опит, информация.
    Така е - повечето решения се вземат от хората в УСЛОВИЯТА НА НЕДОСТИГ НА ИНФОРМАЦИЯ, в резултат на което те често се оказват ГРЕШНИ. Народа дори си има поговорка за това:

    НЯМА КАК ДА СЕ НАУЧИШ ДА ПЛУВАШ, АКО НЕ СЕ ХВЪРЛИШ НАДОЛУ С ГЛАВАТА ВЪВ ВОДАТА!

    Само че народната мъдрост е пропуснала да доуточни, че само някои се научават да плуват, а другите (повечето) се давят.

    Бъдещите кандидати да станат плувци виждат само главите на тези, които са се научили да плуват успешно. Те обаче не знаят колко много пишман-плувци са паднали като камък на дъното.

  2. #112
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Така е във всеки един бизнес, така е и в живота. Виждаме само успелите (издигналите се), но не знаем колко много други са се провалили в същото начинание. Истината е, че процента на провалите многократно надвишава процента на успехите. Това важи с пълна сила и за пчеларския сектор.

    Проблемът на програмистите се състои в това, че за тях сектора изглежда МНОГО ПО-РОЗОВ от това, което биха си го мислили без програмите. Самото даване на ЛЕСНИ ПАРИ от държавата създава в тях впечатлението, че и всичко останало също ще е лесно и ще върви по мед и масло.

    С две думи - ДЪРЖАВАТА СВАЛЯ ЗАДРЪЖКИТЕ и ПРЕДПАЗЛИВОСТА, които всеки един нормален човек има, когато реши да пробва нещо ново, нещо неизвестно и потенциално опасно.

  3. #113
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.10.2014
    Мнения
    684
    Пчеларски район
    Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    За тази болест има едно лекарство. Нарича се ХАМАК. Приема се през лятото на пчелина целодневно.
    Трудно стигам до него !
    Не ща, еуропейски кранти ! Българка искам, Българка "сянка нележана”, „трева некосена”, „два бистри кладенци и вода ненапита" Връмугу

  4. #114
    Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    141
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Така е - повечето решения се вземат от хората в УСЛОВИЯТА НА НЕДОСТИГ НА ИНФОРМАЦИЯ, в резултат на което те често се оказват ГРЕШНИ.
    В пчеларството недостига на информация е остър, което довежда всички да правим почти едни и същи грешки, да минем един утъпкан път от грешни решения.Лично мен това ме дразни силно, невъзможността да намеря необходимата информация и трябва едва ли не всичко да бъде на базата на експерименти.А това е свързано със загубата на време и пари.Интересен е момента, когато чрез експерименти установяваш, че някаква промяна ще доведе до по-добри резултати.Това често означава да промениш нещо по кошерите или да смениш даден елемент.Това съответно е свързано с разходи.Накрая човек решава, че и старото положение го у-ва и пътя на старите технологии от времето на дядовците ни остава.Ще дам един произволен пример за дъното на един кошер.Ако сега трябваше да купувам кошерите си, дъното ми щеше да е мултифункционално.Щеше да е дълбоко и плитко според нуждата,мрежесто или цяло според момента,мрежата и пода на дъното да се маха с цел почистване без да се вдига кошера.Ако сега реша това да го направя ще ми излезе около 10 000лв.Но майната му, пчелите да са добре, че почнах като на деца да им гледам

  5. #115
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Аве, като пишете за сандъци, такива ли имате предвид. Баба ми имаше такъв, ма що не съм го запазил.


    Аз имам 2 такива. Искащ ли да ти пратя единия?

  6. #116
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.10.2011
    Мнения
    252
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Така е във всеки един бизнес, така е и в живота. Виждаме само успелите (издигналите се), но не знаем колко много други са се провалили в същото начинание. Истината е, че процента на провалите многократно надвишава процента на успехите. Това важи с пълна сила и за пчеларския сектор.

    Проблемът на програмистите се състои в това, че за тях сектора изглежда МНОГО ПО-РОЗОВ от това, което биха си го мислили без програмите. Самото даване на ЛЕСНИ ПАРИ от държавата създава в тях впечатлението, че и всичко останало също ще е лесно и ще върви по мед и масло.

    С две думи - ДЪРЖАВАТА СВАЛЯ ЗАДРЪЖКИТЕ и ПРЕДПАЗЛИВОСТА, които всеки един нормален човек има, когато реши да пробва нещо ново, нещо неизвестно и потенциално опасно.
    А в България изкупната цена на меда и политиката в отрасъла обрича на глад редовните пчелари.Заради ниските добиви и НИСКАТА изкупна цена от 3,50 много от редовните пчелари които не са хранили по време на медосбора с разните му сиропи инверт и т.н , а са произвели чист мед от порядъка от 10кг, 20кг ( заради лошата година ) от кошер ще фалират!!!!!ЗАЩОТО ДА СИ ЧЕСТЕН В БЪЛГАРИЯ Е РАВНО НА САМОУБИЙСТВО!АКО БЯХ ХРАНИЛ ПО ВРЕМЕ НА МЕДОСБОРА С инвертиран сироп ЩЯХ ДА ПОЛУЧА ГОЛЕМИ ДОБИВИ ЗА СМЕТКА НА КАЧЕСТВО И СЕГА НЯМАШЕ ДА ИМАМ ПРОБЛЕМ С НИСКАТА ЦЕНА.

  7. #117
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.10.2011
    Мнения
    252
    Всичкият мед, в който бъде открит инвертиран сироп да бъде унищожен, а собствениците на пчелина да бъдат глобявани и да нямат право да участват в програмите. Да видим тогава средните добиви от 50- 100 кг , дали няма да станат отново 18- 30 кг в зависимост от региона. Стига сме се правили на тарикати. Медът трябва да си остане лек, а не отрова. ЗАЩО МИСЛИТЕ, ЧЕ САМО В БЪЛГАРИЯ Е ТАКАВА НИСКА ИЗКУПНАТА ЦЕНА?

  8. #118
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    А дали консуматорите( крайния потребител) иска да купува по скъп мед? Аз досега не съм чул от някой клиент да каже, че продавам евтино, всички казват, продаваш скъпо.

  9. #119
    Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    141
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    А дали консуматорите( крайния потребител) иска да купува по скъп мед? Аз досега не съм чул от някой клиент да каже, че продавам евтино, всички казват, продаваш скъпо.
    Искам да е евтино и качествено каза клиента.Търговеца му отвръща, избирай или евтино, или качествено.

  10. #120
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Хубаво и евтино има само в Кауфланда!

 

 
Страница 12 от 13 ПърваПърва ... 210111213 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •