Добре дошли в Българският форум за пчелари.

Вижте резултатите от анкетата: Какъв доход имате от 1 пчелно семейство? Колко ви струва 1 кг/мед

Гласували
115. Не можете да гласувате в тази анкета
  • до 100 лв. на семейство

    48 41.74%
  • от 100 до 200 лв. на семейство

    38 33.04%
  • от 200 до 300 лв. на семейство

    12 10.43%
  • от 300 до 400 лв. на семейство

    5 4.35%
  • от 400 до 500 лв. на семейство

    0 0%
  • от 500 до 600 лв на семейство

    0 0%
  • повече от 600 лв. на семейство

    1 0.87%
  • под 1 лв./кг

    6 5.22%
  • между 1 и 2 лв. / кг

    12 10.43%
  • между 2 и 3 лв. /кг

    11 9.57%
  • между 3 и 4 лв./ кг

    11 9.57%
  • между 4 и 5 лв. /кг

    12 10.43%
  • между 5 и 6 лв./кг

    15 13.04%
  • над 6 лв./кг

    25 21.74%
Отговори на анкетата
Страница 7 от 14 ПърваПърва ... 56789 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 61 до 70 от общо 138
  1. #61
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Вдигнах палче заради извинението, но абсолютно не съм съгласен труда на пчеларя да се приравнява с минимална работна заплата. Ако сами се оценяваме толкова ниско какво да искаме по нататък въобще, от изкупвачи, от държава, от колеги. НЕ, не и не.
    Пчеларския труд е и много тежък и изисква интелектуално включване. Заради втората причина до сега почти никой в БГ не е успял да направи пчеларски бизнес с работници. Ако пчеларството изискваше машинални операции, без никаква компетентност и в среда благоприятна за работа бих се съгласил да е за 420 лева ама в случая да ми се преравнява труда с мангалския в никакъв случай не мога да се съглася. Между другото при нас мангал за двадесет лева надник няма кака да наемеш за каквато и да е работа.
    Аз също не си оценявам труда на мин.раб.заплата от 420 лв. просто в случая, я използввам като пример и си го пише че е пример
    Друг пример - минималното заплащане в сектора е към 680 лв., а средното е към 800 лв. може да се ползват и тия цифри. Давам тези примери във връзка с това че някъде нагоре из постовете имаше предложение за определяне на почасово заплащане или заплата.
    По принцип заплащането не може да е по-малко от мин. раб. заплата затова и ползвах нея като пример за определяне на цената на труда.
    Сега дали ще се приеме някакво заплащане и на база на него ще се определя цената на труда или всеки сам ще определя цената на неговия труд си е отделен въпрос просто исках да отбележа как се определя към себестойността.
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  2. #62
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Борка , прав си , че не приемаш твоят труд по тази ставка .
    Така е , защото си професионалист и разчиташ сам на себе си .
    Докато , аз съм даскал и пчелите са ми хоби .
    Колко вкарвам , ама повече изкарвам и пак не правя сметка .

  3. #63
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov Виж публикацията
    Анкетата е анонимна. стана ми интересно от спора за себестойността. Надявам се да сте активни и честни, така че да се стигне до някакво обобщение....
    Ок.
    Значи да ви кажа, гледам тука един пчелар, човека от сто само сандъка т.е. без пчелни семейства, без даже да прелети барем някоя пчеличка тъдява, ги изкара около 20 бона. Майстор пчелар не, ами и нобелист следва да го направят човека. :Д

    Положението по въпроса е достатъчно видимо - хората, които изкарват наистина добри пари от този занаят, могат да се обобщят в три категории (без да броим прекупвачите и преработвалите): едните са участващите по програми; вторите успяват да реализират меда си в някое курортно място (да речем по морето) или в столицата; а третите са онези, които просто имат възможност да стартират със солиден капитал. Повече подробности ще са само излишни - включително и дали говорим за сто лева или за двеста, дали с труд, без и т.н. ....... защото тези суми са все в категорията "нищета".
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  4. #64
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от Remi Виж публикацията
    Както вече писах в друга тема 21 % разход при добра година без да смятам разходите за труд без продажба на отводки и майки само мед
    http://pchelari.com/forum/showthread...678#post102678
    12% захар не е ли много?

  5. #65
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    Матеев го е написал. Едно семейство 22 майки по 22лв = 440лв. Какво толкова му смятате.
    Юрка,сигурен ли си,че тез сметки са на Матеев...щото малко ме притеснява математиката...

  6. #66
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Юрка,сигурен ли си,че тез сметки са на Матеев...щото малко ме притеснява математиката...
    И мене ме притеснява, но така е написано в НАРЕДБА 47, чл. 21, ал. (3), т. 5. Става въпрос за капацитета на производство, който се определя от комисията на Развъдната асоциация при посещението на някой пчелин. Цитирам дословно:

    (3) Комисията по ал. 2:
    .............
    5. (нова - ДВ, бр. 26 от 2008 г., в сила от 07.03.2008 г., доп. - ДВ, бр. 94 от 2012 г.) определя и актуализира капацитета за съответния вид производство, като от едно пчелно семейство могат да бъдат произведени не повече от 22 пчелни майки или 2,5 пчелни рояка;


    Има логика в тези цифри. Явно някъде някой ги е смятал с най-големи подробности. В началото аз си мислех, че са занижени, но когато реално започнах да правя майки и отводки в големи мащаби, лично се убедих, че тези цифри са много трудно достижими. В реалноста достигането на 2 средностатистически отводки от семейство е почти невъзможно. Същото важи и за майките - трудно се достигат 15 на семейство, а какво остава да говорим за 22.

  7. #67
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Явно и Матеев така ги смята: 22 майки по 22лв = 440лв. Какво толкова му смятате.

  8. #68
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Направих си труда да разработя един реалистичен калкулатор на необходимите ресурси за едно майкопроизводство. Според него както и да ги въртите нещата, все се получават по около 12 майки от един кошер. Това е реалността .....

    Ако искате, отрежете някои от перата, и сигурно ще успеете да получите по 22 майки, но пак повтарям, това е МИСИЯ НЕВЪЗМОЖНА, която можете да я сънувате, но няма как да я реализирате.

    Ето ви го калкулатора - разцъкайте жълтите полета (само тях и нищо друго) и се забавлявайте.

    Калкулатор майкопроизводство.rar

    На практика броя на отглеждачите може да се намали два пъти посредством двойното им използване - слага се рамка с чашки, които пчелите отглеждат и запечатват за 5 дена и след това се слага втора рамка за следващите 5 дена. Общо стават 10 дена, а 11-тия ден е почивен (пропускат се всички групи отглеждачи в пчелина). При такъв един разчет може би ще успеете да постигнете 15-16 майки от 1 кошер и това е максимума според мене. При това говорим за хубава година, а не за ненормална, каквато беше 2016 г.

  9. #69
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    ... все се получават по около 12 майки от един кошер. Това е реалността .....




    Предполагам, че си извадил и 20кг мед от този кошер.Ако ли -не, по критериите на един колега : си много зле.

  10. #70
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Предполагам, че си извадил и 20кг мед от този кошер.Ако ли -не, по критериите на един колега : си много зле.
    За какъв мед мечтаеш при семейства, на които им се взема душицата до дупка. По-скоро ме попитай колко захарен сироп съм налял, за да ги поддържам във форма. Средно по 200 литра сироп на ден за цялото стопанство, или това прави по литър на кошер на ден. Този сироп го ядат не само отглеждачите, но и всичките останали около 2000 гърла на пчелина (нуклеуси, оплодни сандъчета и отводки, чакащи експедиция).

    Така че ако от 12 майки по 20 лв. получиш приход 240 лв., веднага извади 40 лв. за захар, и ще остане чист доход около 200 лв. От него вече се вадят и останалите разходи, списъка на които ми изглежда безкраен.

 

 
Страница 7 от 14 ПърваПърва ... 56789 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •