Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 8 от 9 ПърваПърва ... 6789 ПоследнаПоследна
Резултати от 71 до 80 от общо 89
  1. #71
    Потребител
    Регистриран
    09.12.2011
    Мнения
    72
    Да, много точно отговори колегата по-горе,а може и още от отводката да направи отводка.
    Умният човек се учи от грешките си, а мъдрият - от грешките на другите

  2. #72
    Автор
    Регистриран
    29.07.2013
    Мнения
    144
    Пчеларски район
    Мизия
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    Това го разбирам, като 2 или 4 магазина ДБ.Само да попитам. Стандартните магазини ДБ са по 170 мм, значи два са 340мм. При рамка ДБ 300мм, не ти ли свързват с мостове, даже и цели мини пити рамките от плодника и тези на магазините? Поне при мен винаги е ставало страшно мазало, когато съм правил такива опити.
    Аз го разбирам като плодник върху плодника, ако има нужда се разширява с ЛР корпус.

  3. #73
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Цеко Виж публикацията
    И как става тоя номер ??? За меда съм съгласен, но за отводките......освен пашата да е била само една ?
    Както evgeni.filimonov точно така работи, при него имаше 2 основни паши акация и слънчоглед.
    Макар, че тия отводки след слънчогледа не виждам смисъл от тях, но хората и тогава купуват.

  4. #74
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Цитат Първоначално публикувано от nih Виж публикацията
    Да, много точно отговори колегата по-горе,а може и още от отводката да направи отводка.
    Точно така правя, взимам рамката със запечатания маточник и още две рамки, заедно с пчелите , слагам ги в сандъчето и ги карам на другия пчелин. Имам два пчелина на 4 км един от друг. Така не се връщат старите пчели, а и избягвам близкородствеността. Корпуса от който съм взел отводката, става медови, след като се излюпи пилото.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  5. #75
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    , че тия отводки след слънчогледа не виждам смисъл от тях.

    Когато забележиш-разбереш смисъла на тези отводки след слънчогледа-тогава все едно си изкачил едно стъпало в развитието си като пчелар.

  6. #76
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.02.2013
    Мнения
    353
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov Виж публикацията
    ХР не създава отводката, създава я технологията на работа. Най-простия начин е ако се използва противороевия метод - наречен ДЕМАРИ.
    Качването на част от пилото, обикновено запечатаното - над ХР. Тъй като покрай запечатаното пило има някоя и друга килийка с пресни яйца, пчелите обикновено залагат няколко маточника, може и само един. Ако се вдигне това пило още по нависоко, в трети корпус, а майката е в първи, ограничена с ХР, тогава задължително залагат маточници и отводката е готова.
    Евгени, конкретен въпрос - кога прилагаш метода на Демари? Предполагам края на април, най-късно началото на май, но преди акациевата паша. След като вдигнеш запечатаното пило, отваряш ли прелкте на корпусите над ХР или не? Срещам разнопосочни мнения по въпроса. Дори твърдение, че пчелите не градят пити ако прелките са отворени, защото се нарушава температурния режим.

    Моите кошери са на около 670м надморска височина в полупланински район с преобладаваща ливадна паша и малко акация и тази година смятам да ползвам ХР за силните семейства.

  7. #77
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    [QUOTE=BateMisho;33407]Евгени, конкретен въпрос - кога прилагаш метода на Демари?

    Всяко едно действие в пчеларството се изпълнява не по дати,а когато му дойде времето.В случая "Демари" се прилага непосредственно преди пашата с цел ограничаване на откритото пило.

  8. #78
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Цитат Първоначално публикувано от BateMisho Виж публикацията
    Евгени, конкретен въпрос - кога прилагаш метода на Демари? Предполагам края на април, най-късно началото на май, но преди акациевата паша. След като вдигнеш запечатаното пило, отваряш ли прелкте на корпусите над ХР или не? Срещам разнопосочни мнения по въпроса. Дори твърдение, че пчелите не градят пити ако прелките са отворени, защото се нарушава температурния режим.

    Моите кошери са на около 670м надморска височина в полупланински район с преобладаваща ливадна паша и малко акация и тази година смятам да ползвам ХР за силните семейства.
    Аз съм на 870 м надморска височина. Демарирам само силните семейства, които са изпълнили двата корпуса и то в началото на започване на пашата (при мен е ливадна)или няколко дни преди нея. При мен това е в началото на юни. Ако някое семейство по-рано се развие, правя го по рано, като му добавям и трети корпус иначе има опасност от роене. Все още експериментирам с третия корпус, на някои семейства го слагам над ХР, на някои като трети корпус. Демарираните семейства остават на един корпус за плодник до края на юли. После ги пускам на два корпуса като зазимявам семействата на два корпуса и семейството е в горния корпус заедно със запасите. Тези семейства, които не са изпълнили два корпуса за пашата, оставям на един корпус , ХР и отгоре магазин. Някои семейства оставям на два корпуса за плодник , отгоре слагам ХР. Забелязал съм, че индивидуално трябва да се подхожда към всяко семейство, поне на този етап от моята практика. Оставям всички входове отворени. Градят си нормално по време на паша.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  9. #79
    Потребител
    Регистриран
    09.12.2011
    Мнения
    72
    Здравей Евгени виждам че имаме сходни виждания относно отглеждането на пчели, но ти явно имаш повече практически опит от мен.Сигурен съм че си пробвал двумайчино отглеждане, което според мен е по-подходящо в твоят случай на ливадна паша, която предполага силни семейства за по-дълъг период от време, би ли споделил твоят опит?
    Умният човек се учи от грешките си, а мъдрият - от грешките на другите

  10. #80
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    429
    Пчеларски район
    Carpati
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    Това го разбирам, като 2 или 4 магазина ДБ.Само да попитам. Стандартните магазини ДБ са по 170 мм, значи два са 340мм. При рамка ДБ 300мм, не ти ли свързват с мостове, даже и цели мини пити рамките от плодника и тези на магазините? Поне при мен винаги е ставало страшно мазало, когато съм правил такива опити.
    Плодник 310 мм.;рамка 300 мм.
    Магазин 310 мм.;рамка 300 мм.
    При 10-тина милиметра разстояние, дори и да се образуват мостове между корпусите, не е драма. Те са малки и незначителни.

    Цитат Първоначално публикувано от nih Виж публикацията
    Първо искам да се извиня на колегата Niki1313 , ако съм го засегнал по някакъв начин след което искам да изтъкна че не се вземам за някакъв корифей в пчеларството даже напротив, но считам че форума е място в което се споделя опита и се учим взаимно от грешките си, също така считам за меродавно опит граден с години ./поне 10-15г./ без да искам да засягам някого би ли споделил с линк или книга тези проведени опити в Щатите?

    Списание "Пчели" 2001 или 2002 г. Миналата година търсих това списание в архивите си но не успях да го намеря. В интернет също нищо не успях да намеря. Ако М.Дикова е благосклонна към нас, може да пусне статията.

 

 
Страница 8 от 9 ПърваПърва ... 6789 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •