Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 108 от 126 ПърваПърва ... 85898106107108109110118 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1,071 до 1,080 от общо 1251
  1. #1071
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov Виж публикацията
    Слагам чисти питки на Апифонда. Пчелите са ми в полупланински район и прашеца тръгва много рано и досега не съм слагал питки с прашец или неговите заместители. А и имаше чудесни дни февруари и те си навкараха доста прашец...и като гледам прогнозите скоро пак ще имат възможност да вкарват и по големи количества, дрян, леска, иглики , върби и тн.... Много колеги хранят, слагат заместители на прашеца без да се интересуват имат ли нужда пчелите от тези неща, но така пишело в книгите. Всички четем едни и същи книги, но някои успяват да четат и между редовете и първо преглеждат запасите и тогава хранят тези които имат нужда и се съобразяват с климатичните условия и с условията в района си за прашецо и нектароотделяне.
    Първо, въпрос - има ли мръсни питки Апифонда? Питам, щото, както се предполага от заявлението ти, освен чисти има и мръсни!
    След като има достатъчен приток на прашец, защо слагаш Апифонда? Нямаш ли мед?
    По мои наблюдения за поредни две години, пчелите биха дузпата на Апифондата, въобще не я помирисват и отразяват. Когато обаче им забъркам захар, мед и прашец, ще избият рибата още през януари. Плюс това ми излиза доста по евтино.
    Заместителите на прашеца са никому ненужен експеримент, най-вече на самите пчели. В книгите си пише, че някой искал да се направи на повече от човек и да обърка истинския замисъл.

    Най-точно е последното ти изречение!

  2. #1072
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Така. При нас е доста високо с много ниски нощни температури и даже още има яко сняг. Сутринта беше -8. Казвам "чисти питки" - без витамини, без протеини и тн. Апифондата е абсолютно чиста храна за пчелите и не им задръства дебелото черво, както и инвертирания сироп. Апифондата се прави с инвертиран сироп. Меда има примеси и той задръства дебелото черво на пчелите, особено в района където съм, където винаги в меда с който се запасяват пчелите има и манов мед. Нашата порода пчели - карниката има способността да иззимува с малки запаси и с малки кълба. Системата с която работя е нещо като хибридната на Светослав Софрониев, Плодник на 1 ЛР корпус и отгоре магазини с ДБ магазинни рамки. Няма как да зазимявам пчелите с много мед, а и не е нужно. 10 кг мед са напълно достатъчни до края на февруари. Избирам едно силно семейство , което развивам на 2 ЛР корпуса, в което ще си произвеждам майки. Първия преглед който правя е средата на февруари и той е основно да проверя запасите, все още няма пило и пчелите са консумирали малко мед. Но....някои са с много намалели запаси и на тях задължително слагам питка АПИФОНДА. Например от 35 семейства - 5-6 са за питки. Апифондата не е храна, тя е енергия. Прашеца е храната. Давам и по малко захаросан мед от склада, направо върху рамките до питката. Сложа ли питката, слагам и найлон отгоре.
    Вече 13 години се занимавам с пчеларство и съм стигнал до извода, че март и април са най-критичните месеци за пчелите, тръгва пилото и запасите значително намаляват. Меда в питите където е пилото е в задната част на рамките, в предната около пилото и над него всичко е изконсумирано и при мартенските застудявания, които са всяка година, пчелите се струпват около пилото и запасите остават в страни и затова се налага на всички семейства да сложа питка АПИФОНДА над пилото, независимо колко мед има в страничните рамки. Това го правя в средата на март. Не бързам с разпечатване на страничния мед. Това го правя в началото на април и то на семействата, които имат нужда от стимулиране на развитието, не на всички. Магазините са отдолу под плодниците и когато плодника се изпълни с пчели и пило, магазина отива отгоре. Когато изпълнят и него с пчели, може и с пило, слагам втори отгоре и чакам пашата. Април и май изравнявам силата на семействата като отнемам от силните запечатано пило и давам на средните и дори и на слабите. Но слаби почти няма.... За другите действия - друг път ще пиша...
    Този пост е редактиран от evgeni.filimonov; 25.03.2021 в 19:46.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  3. #1073
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Колеги и колежки.Питах каде ли не но за сега отговор нямам на една загатка при мен.
    След като сипъх по една хранилка инверт,голям процент от пч. ми семейства заложиха маточници за самосмяна.Според ваз нормално ли е това?
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  4. #1074
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Колеги и колежки.Питах каде ли не но за сега отговор нямам на една загатка при мен.
    След като сипъх по една хранилка инверт,голям процент от пч. ми семейства заложиха маточници за самосмяна.Според ваз нормално ли е това?
    Сипи им още по една.

  5. #1075
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Колеги и колежки.Питах каде ли не но за сега отговор нямам на една загатка при мен.
    След като сипъх по една хранилка инверт,голям процент от пч. ми семейства заложиха маточници за самосмяна.Според ваз нормално ли е това?
    Разбира се че е нормално!
    Малкия процент от пчелните ти семейства, които не са заложили самосмяна, правят изключение.

    П.п. Имаш ли пчелни семейства или...си обогатяваш знанията?

  6. #1076
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Колеги и колежки.Питах каде ли не но за сега отговор нямам на една загатка при мен.
    След като сипъх по една хранилка инверт,голям процент от пч. ми семейства заложиха маточници за самосмяна.Според ваз нормално ли е това?
    Двама се закачиха......., а?

  7. #1077
    Потребител
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    75
    Пчеларски район
    Северно от София
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Колеги и колежки.Питах каде ли не но за сега отговор нямам на една загатка при мен.
    След като сипъх по една хранилка инверт,голям процент от пч. ми семейства заложиха маточници за самосмяна.Според ваз нормално ли е това?
    Не знам какво си сипал в хранилките,но ако това е Първопричината за самосмяна,,патентовай съставките.Сипваш една хранилка -самосмяна,сипваш на друг кошер -самосмяна.Егати кефа.Веднага се записвам. Ама дали е така? На твоя въпрос не мога да отговора. Но сигурно има и други причини.

  8. #1078
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Двама се закачиха......., а?

    Ти знаеш ли защо се случва това или като във фейса го удряш на подигравка с мен.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  9. #1079
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Ти знаеш ли защо се случва това или като във фейса го удряш на подигравка с мен.
    Фейс а не го знам , "кой" е. Нямам навика да се подигравам с никого. И те чета внимателно. И знам , че захар и инверт не ползваш, освен за отводките.

  10. #1080
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Фейс а не го знам , "кой" е. Нямам навика да се подигравам с никого. И те чета внимателно. И знам , че захар и инверт не ползваш, освен за отводките.

    То и питки не позвах но в ИСБ всичко ползвам...
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

 

 
Страница 108 от 126 ПърваПърва ... 85898106107108109110118 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 8 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 8 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •