Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 52 от 55 ПърваПърва ... 2425051525354 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 511 до 520 от общо 542
  1. #511
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Би ли споделил, каква трябва да е оптималната населеност в тая окръжност от 5 км. Според мен, това всъщност, трябва да е радиуса, което прави окръжност от 10 км. И как трябва да се пресмята. За да не се пресичат окръжностите, трябва разстоянието между центъра им да е също 10км.
    Предполагам че всичко е относително и зависи от много неща като медоноси в района /ценните са около 200вида/предназначение на пчелина количество на растения и качество на полена им и т.н.Като оставим настрана района зависи кой го казва и на каква основа изказва дадена теза защото може и да си вярва и да е убеден в правотата си но реално да не е така.
    По принцип безрезервно приемам казаното от проф.Кашковскии за другите мозъци лично аз не се доверявам сляпо та с две думи преразказаното от мен не знам дали е вярно и дали важи само за част от Сибир.
    Пчеларството там е от скоро няколкостотин години по молба на староверците военните им закарват пчели и общо взето си джиткат с
    тия техните тръвни де са от дърво по времето на СССР започва модернизация и уедряване заради големите разстояния уедряват но работите не вървят накрая стигат до извода по50бр.пч. семеиства на пчелин с отстояние на 5км. дали от центъра не знам /знам че полезен полет е около 2км. иначе си хвъркат до 4-5км.а в действителност могат и повече/но по икономически причини ги дигат на 100бр. на пчелин но реално са били по 70-80 бр. имало брак смрътност отводки и т.н.
    Повтарям че не знам дали така е по правило дали е било за конкретни райони и дали важи и за района на България към днешна дата но ми се струва логично. Това е било 60те
    И после идват 70те.-80те и :


    http://nazeb.ru/paseka/550-vozmozhno...oy-sibiri.html


    Большой урон пчеловодству Западной Сибири и других регионов СССР принесли и такие бюрократические мероприятия, как «концентрация» и «породное районирование». Концентрация пчеловодства, заключающаяся в механическом объединении 15—20 и более колхозных и совхозных пасек в одну ферму без требуемого улучшения материально-технической базы и культуры пче-ловождения, привела к тому, что сотни и тысячи хозяйств страны остались без пчел, без меда и урожая опыляемых культур. Развалились, за немногими исключениями, и концентрированные фермы.
    Еще больший урон пчеловодству Западной Сибири и других регионов СССР принесло мероприятие под названием «породное районирование пчел», разработанное канцелярским способом специалистами отдела пчеловодства МСХ СССР. Проводился ежегодно организованный и стихийный завоз во все регионы СССР десятков тысяч пчелиных маток кавказской, карпатской, итальянской и других южных пород для размножения на производственных пасеках в качестве якобы «готовых районированных пород». Это привело к беспорядочному скрещиванию завозных пчел с местными, образованию маложизнеспособных помесей и полному разрушению генетического фонда ценнейших популяций среднерусских лесных, украинских степных, а в Западной Сибири горноалтайских пчел.

  2. #512
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Хубаво си е в радиус от 3-4 км. да няма други и само твоите пчели да си джиткат, но вече почти всеки двор има пчели. Особено, ако има по-голям пчелин. Всички стават пчелари.

  3. #513
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Не знам дали не тълкувам правилно нещата, ама навсякъде срещам мнения, че пчеларството пропада, че все повече и повече пчелари се отказват от занаята, твърде голяма,на места поголовна смъртност и в същото време се говори и за голяма пренаселеност. Преди 30-тина години, когато е имало доста държавни пчелини и също по дворовете е имало не малко пч. семейства и общия брой в страната е бил по-голям от сега, как са се справяли с пренаселеността? Пашата ли е била друга, условията, като цяло ли са били други, не знам?!

  4. #514
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Не знам дали не тълкувам правилно нещата, ама навсякъде срещам мнения, че пчеларството пропада, че все повече и повече пчелари се отказват от занаята, твърде голяма,на места поголовна смъртност и в същото време се говори и за голяма пренаселеност. Преди 30-тина години, когато е имало доста държавни пчелини и също по дворовете е имало не малко пч. семейства и общия брой в страната е бил по-голям от сега, как са се справяли с пренаселеността? Пашата ли е била друга, условията, като цяло ли са били други, не знам?!
    Почти във всички населени места/села/, където е имало благоприятни фактори/природа/ са били сформирани големи пчелини. Отделно е имало и хоби пчелари, но с малко на брой семейства, а и самите хоби пчелари са били малко. Не като сега. Болестите ги нямаше толкова. Аз, лично не третирах за нищо, а всичко си беше в норма/100% иззимили, силни кошери, мед, паша/. Сега е пълна мъка и борба/последните над 10 години вече/. Химия, химия.....

  5. #515
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    .... Сега е пълна мъка и борба/последните над 10 години вече/. Химия, химия.....

    "В България има изготвени две програми по пчеларство за два тригодишни периода, този, който отмина беше 2008 – 2010, а настоящият е 2011 – 2013 ..."

    Май, има връзка Ааа.

  6. #516
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    "В България има изготвени две програми по пчеларство за два тригодишни периода, този, който отмина беше 2008 – 2010, а настоящият е 2011 – 2013 ..."

    Май, има връзка Ааа.
    Старая се тези да не им обръщам внимание и да не говоря за тях. Те са друга боза.

  7. #517
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Не знам дали не тълкувам правилно нещата, ама навсякъде срещам мнения, че пчеларството пропада, че все повече и повече пчелари се отказват от занаята, твърде голяма,на места поголовна смъртност и в същото време се говори и за голяма пренаселеност. Преди 30-тина години, когато е имало доста държавни пчелини и също по дворовете е имало не малко пч. семейства и общия брой в страната е бил по-голям от сега, как са се справяли с пренаселеността? Пашата ли е била друга, условията, като цяло ли са били други, не знам?!
    Не знам дали обърна внимание че като са направили голямите пчелини в СССР са останали без пчели.
    Колко са по малки и по разхвърляни пчелините толкова по добре и за пчеларите хобити и за пчелите а и за природата като цяло.

  8. #518
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Не знам дали обърна внимание че като са направили голямите пчелини в СССР са останали без пчели.
    Колко са по малки и по разхвърляни пчелините толкова по добре и за пчеларите хобити и за пчелите а и за природата като цяло.
    Да, ама у наше село, разбирай БГ, се пИчели от туй. А вече сметките ще са грешни де.

  9. #519
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Старая се тези да не им обръщам внимание и да не говоря за тях. Те са друга боза.
    Много ми се сърдеха, че ги наричам програмисти, просто ги дразнех. Не са виновни момчетата, с най добри чувства се втурнаха в сектора. Техният устрем обаче повлече майкоразвъдни организации и разни майкопроизводители, алъш -вериш на майки и отводки, къде с контрол, къде без контрол из цялото БГ. Резултата го консумираме всички.

  10. #520
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Почти във всички населени места/села/, където е имало благоприятни фактори/природа/ са били сформирани големи пчелини. Отделно е имало и хоби пчелари, но с малко на брой семейства, а и самите хоби пчелари са били малко. Не като сега. Болестите ги нямаше толкова. Аз, лично не третирах за нищо, а всичко си беше в норма/100% иззимили, силни кошери, мед, паша/. Сега е пълна мъка и борба/последните над 10 години вече/. Химия, химия.....

    От известно време точно това се опитвам да внуша и аз. Не внасяйте в кошерите химия и още пролетта ще видите резултата. Единственото, което внасям е захар, МК, ОК и лимонена киселина, пък КАС-81 си правя сам. Нито ленти, нито стартовит, нито инверт, нито купена подхранка през зимата /само мед от моя си пчелин/, дори каменното пило лекувам с подмяна на майката.

    Време е пак да се върне старото, да не третираме с нищо. Има добър резултат. В това се убедих на дело. Земеделците пръскат, аз не затварям и до момента съм с късмет, щото и земеделците в моя район се съобразяват и засега не злоупотребяват.

    Въпросът е химията да не излиза от мен! Те пчелите си се отблагодаряват!

 

 
Страница 52 от 55 ПърваПърва ... 2425051525354 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •