Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 5 ПърваПърва ... 2345 ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 43
  1. #31
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Цитат Първоначално публикувано от tihmr Виж публикацията
    Даже ми се удаде случай да пробвам днес следобед. Един кошер на два корпуса с по 5 рамки всеки, преди 3 дена му се излюпи майката от придаден маточник.
    При прегледа на един рой от 29 май, днес забелязах 2 неоплодени майки. Взех едната, разделих гореспоменатия кошер на две с табла, сложих една лъжица амониева селитра и подпуших...пчелите направо падаха в полет...Омазах старата неоплодена майка с мед и я пуснах. След 2 часа погледнах и се разхождаше като царица. Но си мисля, че вече е излизала на ориентировъчни полети и като излезе да се опложда , ще се върне в предишния си кошер.
    Да споделиш крайния резултат от експеримента.
    Милен Михов

  2. #32
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Да не цитирам всички ви, но имам чувството, че гледате пчелите си с бинокъл. Както оплодените така и неоплодените майки се приемат с почти един и същи процент. Има моменти я "метнеш" вътре в кошера и на другия ден - О, ЧУДЕСА. Приета. А друг път какви ли не фокуси се прилагат, било клетки, мазаници с мед, пушеци, коч маневри и майката пак - АУТ.
    Да вмъкна още нещо към поста си във връзка с приемането на неоплодена майка. Тази година още март открих едно семейство без майка и сравнително силно. По другите нямаше чак толкова пило, а и не обичам да развалям един заради друг. Оставих го така за да пазят питите. Стана търтовка от където и да го погледнеш. Преди 20-тина дни, комшията който стана пчелар хващайки един мой рояк ми сподели, че има много маточници тази година и до там. Минаха три дни и го питам какво става, а той каза, че направил отводка и поставил няколко маточника. Изпросих си един маточник, а и няколко маточника са много(пак се получава рой) и човека се съгласи. Даде ми два и докато минах и половината път майката започна да се освобождава от единия маточник. Позатиснах отвора и набързо при кошера. Надигнах капака и я пуснах вътре. На другия ден проверих. Нямаше майка(не видях), но поставих и другия маточник вътре, който беше престоял в стаята цялата нощ и знаейки, че няма да стане нищо все пак го поставих. На другия ден проверка. Маточника прояден - майка няма(не я видях). Оставих го и повече не го пипнах до преди 4-5 дни. Проверка. И преди имаше яйца, но си беше търтовка както казах. Сега яйцата бяха подредени и пчелите вече се държаха по друг начин и работеха от което подразбрах, че има събитие в кошера. И наистина имаше - майката приета, оплодена и снасяше. Извода е двоен. Търтовка приема майка и неоплодена. Надявам се да съм отговорил на доста въпроси с този си пост задавани във форума.

  3. #33
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Отдавна не съм посещавал толкова позитивен и конструктивен твой пост. И да, отговори ми на най- малко един въпрос. Който беше- Е ли възможно, да изтървеш рой?
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  4. #34
    Забранен
    Регистриран
    12.09.2014
    Мнения
    355
    Цитат Първоначално публикувано от kapanec Виж публикацията
    Да споделиш крайния резултат от експеримента.
    Днес надникнах и я видях да снася. Извода ми е че като съм я придал вече е била оплодена, така че амониевият нитрат надали е помогнал особено.

  5. #35
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Отдавна не съм посещавал толкова позитивен и конструктивен твой пост. И да, отговори ми на най- малко един въпрос. Който беше- Е ли възможно, да изтървеш рой?
    Сега седя и както казва Матеев се чеша по врата - позитивно и конструктивно да ти отговоря или... хайде от мен да мине ще бъда благ и хрисим.

    Възможно е да изпусна рояк. Понякога и аз имам доста важни ангажименти които отнемат доста от времето ми.

  6. #36
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.06.2014
    Мнения
    466
    Пчеларски район
    гр Aприлци
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    . Търтовка приема майка и неоплодена. Надявам се да съм отговорил на доста въпроси с този си пост задавани във форума.
    Преди месец на пчелина на приятел на две търтовки по един роеви маточник и по една току-що излюпила се в ръцете ми майка и през хранилката ! Двете приети, но единия след дни бяха го нападнали и ...... ! Грешка на приятел пчелар !

  7. #37
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Сега седя и както казва Матеев се чеша по врата - позитивно и конструктивно да ти отговоря или... хайде от мен да мине ще бъда благ и хрисим.

    Възможно е да изпусна рояк. Понякога и аз имам доста важни ангажименти които отнемат доста от времето ми.
    И аз седя и се чешам по врата, без да ме сърби. И немога да намеря разумно обяснение защо си я чакал тази търтовка още от Март, до сега.

  8. #38
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    И аз седя и се чешам по врата, без да ме сърби. И немога да намеря разумно обяснение защо си я чакал тази търтовка още от Март, до сега.
    В горния пост съм позагатнал малко - защо, а и понякога като започне да не ми се прави нищо и Господ не може да ме накара. Една търтовка - капка в морето.

  9. #39
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Отговора май е тука
    не обичам да развалям един заради друг а и сърце не ти е дало да ги ликвидираш

  10. #40
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Отговора май е тука
    не обичам да развалям един заради друг а и сърце не ти е дало да ги ликвидираш
    ГОоляям смях, не съм забелязал да е с такова меко сърце.

 

 
Страница 4 от 5 ПърваПърва ... 2345 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •