Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 107 1231151101 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 1063
  1. #1
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554

    ОКСАЛОВА КИСЕЛИНА

    Нека всеки сподели,кой как третира с ОК.

  2. #2
    Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    132

    напръскване с оксалова киселина

    Ще кажа аз как съм правил. Миналата есен приложих напръскване с оксалова киселина.
    Приготвя се разтвор 35 г оксалова киселина дихидрат в 1л вода. След разтварянето на киселината се добавя 1 кг захар и се нагрява до 38 градуса. След пълното стопяване на захарта е готово за приложение.
    Със спринцовка и средно тънка игла се пръскат пчелите между рамките без да се вдигат самите рамки. Когато кошерът е на по-малко от един корпус се впръскват 30 мл разтвор, равноразпределен между всичките междурамия. При пълен единичен корпус се впръскват общо 40 мл. При силно семейство в два корпуса се прилагат общо 50 мл, като може да се приложат само върху рамките от първия корпус или да се разпредели между двата корпуса.
    Оксаловата киселина в кристално състояние се предлага като дихидрат, но е много нестабилна и с времето губи вода. Поради тази причина лабораториите често я подменят. Можете да си я намерите и от приятели работещи в лаборатория. При по-стара оксалова киселина просто може да се претеглят 30 г киселина на 1 л вода.
    Този метод на третиране почти не отстъпва на метода чрез изпарение по ефективност, но води до по-голям подмор на пчелите.
    Необходима е температура над 2 градуса и е желателно пилото да не е налично.

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Понеже не разбирам какво е дехидрат ще питам отново защото не ми стана ясно,моля да ми се прости невежеството:Наскоро прочетох,че 30 гр ОК се разтваря в 1 л вода и се пръска в междурамията.Ти говориш за 3.5гр в литър вода.Наистина не ми е ясно.В нашия пч.магазин продават ОК на прах-разфасовка по 30 гр и е за 1 л. вода.Така поне пише на опаковката.

  4. #4
    Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    132
    Извинявам се! Поправих грешката: 35 г ОК кристали в 1 л вода.
    Не дЕхидрат, а дИхидрат. Оксалова киселина с 2 молекули вода. В кристално състояние ОК е C2H2O4.2H2O, при съхранението тези 2.H2O се губят.

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Ето това имах в предвид.тук

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Ето ТУК нагледно,как се приготвя работният разтвор на ОК,както и други нагледни материали.

  7. #7
    А дали у нас предлагат някъде Оксалова киселина на таблетки? Гледам по клиповете ,че я употребяват доста сполучливо ,а и с тях грешки при дозирането не са възможни .Аз си купих на кристали от ТАШ ,но още не съм решл как ще я дозирам точно 2гр.

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Защо искаш да дозираш точно с 2 гр?Спрямо броя на с-та,си направи работен разтвор и на всяко с-во подготви по 30-40мл.Аз например,ще си приготвя 75гр ОК в 1л вода+1кг захар.Това прави общ разтвор около 1700мл.На 50сем се падат по около 35мл.

  9. #9
    Цитат Първоначално публикувано от buci59
    Защо искаш да дозираш точно с 2 гр?Спрямо броя на с-та,си направи работен разтвор и на всяко с-во подготви по 30-40мл.Аз например,ще си приготвя 75гр ОК в 1л вода+1кг захар.Това прави общ разтвор около 1700мл.На 50сем се падат по около 35мл.
    Защото няма да третирам с работен разтвор ,а с изпаряване с изпарител.

  10. #10
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Цитат Първоначално публикувано от nikberk
    Защото няма да третирам с работен разтвор ,а с изпаряване с изпарител.
    Колега ,nikberk,разбрах,че си третирал с изпарителя.Как дозира 2 грама и доволен ли си от резултата?Сподели ако обичаш!

 

 
Страница 1 от 107 1231151101 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 8 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 8 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •