Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 13 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 126
  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Знам, че има метод с налитане при майката, не съм пробвал, гореописаното доста ми прилича на това, само че по-усложнено.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  2. #12
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Знам, че има метод с налитане при майката, не съм пробвал, гореописаното доста ми прилича на това, само че по-усложнено.
    Да. Това загатнах в по горния си пост. Нищо ново под Слънцето.

  3. #13
    Заслужил Автор
    Регистриран
    16.07.2016
    Мнения
    394
    Пчеларски район
    Западен Вр.Балкан
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Метода е добър и аз го ползвам често. Добър е най - вече за начинаещи пчелари и е възможно още малко да се опрости с което да се съкрати некомпетентното ровене на начинаещия и евентуалното смачкване на майката.
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Да. Това загатнах в по горния си пост. Нищо ново под Слънцето.
    Г-н Дончев, щом сте ползвали този метод, бихте ли го описали подробно и опростено?
    Благодаря предварително!
    Реших да живея вечно. Засега всичко върви добре.

  4. #14
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от julian103 Виж публикацията
    Г-н Дончев, щом сте ползвали този метод, бихте ли го описали подробно и опростено?
    Благодаря предварително!
    Пренасяш основния кошер в страни, а на старото място поставяш нов. Пита с майката се поставя в новия и се стръскват половината пчели, останалите ще се върнат. В новият се поставят готови пити или основи. Сироп на корем/особено при основи/ и се следи работата им. В другия се оставя майка за приемане или се оставя да си произведе. Това по решение на пчеларя. Ако предварително си е подготвил нови майки си е направо - кеф. И тук се подава сироп, но по - внимателно. Може и още по - прост и мързелив начин, но вече се започва прекаляване, което не е за предпочитане.

  5. #15
    Заслужил Автор
    Регистриран
    16.07.2016
    Мнения
    394
    Пчеларски район
    Западен Вр.Балкан
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Пренасяш основния кошер в страни, а на старото място поставяш нов. Пита с майката се поставя в новия и се стръскват половината пчели, останалите ще се върнат. В новият се поставят готови пити или основи. Сироп на корем/особено при основи/ и се следи работата им. В другия се оставя майка за приемане или се оставя да си произведе. Това по решение на пчеларя. Ако предварително си е подготвил нови майки си е направо - кеф. И тук се подава сироп, но по - внимателно. Може и още по - прост и мързелив начин, но вече се започва прекаляване, което не е за предпочитане.

    Благодаря, г-н Дончев, но този метод е (почти)традиционния за правене на отводки (с разделяне на летящите пчели)! В тази тема (постнато в №1) се обяснява друго - извеждане на излишни след пашата пчели, захванали се на подкапачната табла върху противоакарни лентички (поне аз така го разбрах ) и висящи в празен (без рамки) магазин.
    Реших да живея вечно. Засега всичко върви добре.

  6. #16
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Пренасяш основния кошер в страни, а на старото място поставяш нов. Пита с майката се поставя в новия и се стръскват половината пчели, останалите ще се върнат. В новият се поставят готови пити или основи. Сироп на корем/особено при основи/ и се следи работата им. В другия се оставя майка за приемане или се оставя да си произведе. Това по решение на пчеларя. Ако предварително си е подготвил нови майки си е направо - кеф. И тук се подава сироп, но по - внимателно. Може и още по - прост и мързелив начин, но вече се започва прекаляване, което не е за предпочитане.
    Както си го описал си е направо песен. От поста на агрото, направо ми се зави свят, а и баси лесното. Ще премяташ магазини и корпуси в несвяст, но той има количка за вдигане и не му пука.

  7. #17
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от julian103 Виж публикацията
    Благодаря, г-н Дончев, но този метод е (почти)традиционния за правене на отводки (с разделяне на летящите пчели)! В тази тема (постнато в №1) се обяснява друго - извеждане на излишни след пашата пчели, захванали се на подкапачната табла върху противоакарни лентички (поне аз така го разбрах ) и висящи в празен (без рамки) магазин.
    Така де. В единия случай си ги местим ние, без да се интересуваме кои пчели какви са, а в другия след като махнем корпуса/магазина, отнемаме насъбралите се пчели. Отместваме основния кошер и поставяме тези пчели в нов. Летящите се присъединяват и те към него. Принципа е един и същи, но начина на извършване е малко по различен. В момента в който махна корпуса/магазина с мед ще имам работа по него - вадене на меда примерно и тогава няма как хем мед да вадя, хем пчели да разделям. А има ли значение коя пчела ще сложа тук или там - все пчели. Не - да били работните от корпуса/магазина. Те сигурно другите са безработни. Абе, всеки си прави някакви експерименти, пише разни статии и чака да стане звезда.

  8. #18
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Както си го описал си е направо песен. От поста на агрото, направо ми се зави свят, а и баси лесното. Ще премяташ магазини и корпуси в несвяст, но той има количка за вдигане и не му пука.
    Колкото по просто и бързо се работи с пчелите е толкова по - добре за тях.

  9. #19
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Догодина съм решил да пробвам по-най лесния начин, подобен Венеровият, само че без снелгрова дъска и др.......местя стария кошер настрани, в новия кошер на старото място слагам пити с малко мед, и след 3-4 часа им давам един запечатан маточник, и да се оправят.

  10. #20
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    Догодина съм решил да пробвам по-най лесния начин, подобен Венеровият, само че без снелгрова дъска и др.......местя стария кошер настрани, в новия кошер на старото място слагам пити с малко мед, и след 3-4 часа им давам един запечатан маточник, и да се оправят.
    Има и още по - прост начин и за 5 минути се постига, но хайде да не дразним лъвовете.

 

 
Страница 2 от 13 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 17 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 17 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •