Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 17 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 162
  1. #41
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator
    Цитат Първоначално публикувано от nik_il
    още един загубил пчелите си...от 11 кошера се облитат само 4...4 са напълно празни, с всичкият си мед....а в другите три само жужат шепа пчели...не бях подготвен с було за да ги прегледам...третирани са с варотом, купен от пчеларският магазин на пазара във Велико търново.....това е от мен от преди 30 минути...мъкааааа
    ако това ще те успокои, 50% от 10 кошера не са чак толкова отчайващи - 50% от 200 кошера вече са сериозен удар - хората с това си вадят хляба. Не са един или двама такива - пият една студена вода и продължават.
    Колега, това е много грубо изказване от твоя страна, за студената вода.
    Ние с малкото на брой кошери ни е по мъка от колкото тези с 200, бъди сигурен в това.
    А за тези с 200 кошера, да им умрат 100, значи не са си свършили работата или са се захванали с бройка, която не им е по силите и възможностите, надценили са се.
    Добрия пчелар няма зимни загуби повече от 10%, изключвам форсмажорни обстоятелства.

  2. #42
    Потребител
    Регистриран
    01.01.2012
    Мнения
    85
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov
    Цитат Първоначално публикувано от dachkov
    Понякога пчелите, които не могат да изхранват поколението си заради липсата на
    цветен прашец, напускат кошерите си.

    страница 121 LANGSTROTH
    ON THE
    Hive and Honey Bee
    По скоро си изяждат ларвите и постепенно отслабват и загиват.
    ПРАШЕЦА е еднствената естествена храна за пчелите. Нищо не може да го замести.

    Много интересно се получава, хиляди семейства изчезват, а никой не е забелязал как става това, и то е защото пчелите поединично напускат кошера, а не на куп. Знаете какво се получава при излитането на рой, цяло село го вижда. А тук няма таква шумотвица.
    Нека колегите, които имат такива сучаи да дават по подробна информация, относно това дали има някаква следа от пчелите, има ли подмор и какво количество е той, останала ли е майката с шепа пчели и тн. Това е огромен поблем за пчеларството.
    Досега ги подчинявахме да стоят в жилищата, които сме им определили, може вече да им е писнало от нас и от природата около населените места и обработваемите площи.
    Здравейте,смея да твърдя,че съм виждал как става номера с изчезването.По миналата година на 20м.от пчелина ми на оградата на комшията хванах роиче.До тук добре,само датата е смущаваща СРЕДАТА НА НОЕМРИ 2010.Роичето стоя на оградата три дена като през цялото време рамеше дъжд на четвъртия се проясни и го сложих в кошер на комшийката с запасни рамки от мойте.Щателно огледах за акари,НИТО ЕДИН забелязан.В крайна сметка не оцеля до пролетта за което много,ама много съжалявам.Точно като рои си отиват колеги.

  3. #43
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Вероятно така се получи и при мен. беше втората половина на октомври, когато правих последните работи по пчелина. Беше в ранния следобед и отивайки на пчелина видях необичайно много пчели да хвърчат. Точно като при роене. Както и да е хванах рояка който не беше въобще малък. Покри 3 пити. В първия момент си помислих, че сигурно единия кошер, който беше правил късна самосмяна, може старата майка да е излязла с пчелите. Но явно не е било така, защото като го отворих въобще не ми се стори отслабнал. Този кошер който ми "изчезна" беше сред зазимените и него повече не го бях пипал. Когато обаче наскоро ги прослушвах не даде признаци на живот го отворих. Във втория корпус мед си имаше а в първия намерих само това:

  4. #44
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Donboneti , ти разполагаш с огромна информация и предполагам в твоя случай акара не съществува като вероятна причина за загубата , така ли е ?

  5. #45
    Потребител
    Регистриран
    29.12.2011
    Мнения
    62
    Синдром на празния кошер

    “За пчелите и хората” е проект, иницииран от гражданска група “За пчелите и хората” и осъществен от Фондация Credo Bonum.
    http://credobonum.bg/bee
    Основната цел на кампанията е да информира обществеността в България за повишената смъртност сред пчелите.

    В рамките на проекта “За пчелите и хората“ е създадена работна група в състав:
    -проф.Кънчо Кънчев
    -проф Петър Ненчев
    -д-р Йордан Христов
    - Илия Цонев
    - Димитър Бонев
    - Георги Бодуров

    Конкретните дейности по проекта са: провеждане на специализирано проучване за степента на изчезване на пчелите в България, теренно проучване и много други.
    През месеците юни-юли 2011г. екип е посетил 41 пчелина от 15 области на страната.
    На място, след ветеринарно-медицински преглед са попълнени протоколи, отразяващи основните фактори за синдрома на празния кошер и за общата смъртност на пчелните семейства за периода 2009-2011г.
    Проведени са разговори с много представители на пчеларската общност. Разговорите са заснети с камера и са достъпни на адрес: http://www.youtube.com/zapchelite

    Резултати от проучването:
    От посетените 41 пчелина “Синдрома на празния кошер” не беше наблюдаван в нито един.
    Повишена смъртност беше установена в 29 пчелина, общо 1498 загинали пчелни семейства или 34% от включените в проучването.

    Тази и още много друга полезна информация може да намерите в брошурата с данните от специализираното изследване и препоръките на работната група, и на интернет адресите.
    Данните, които съм цитирал са от брошурата.

    Интересно ми е съчетанието на какви критерии е трябвало да е налице, за да могат да потвърдят, че наблюдават “синдрома на празния кошер”.

    Въпросът ми е към всички, които могат да дадат достоверен отговор, и в частност към donboneti , който е посочен като участник в работната група,създадена в рамките на проекта “За пчелите и хората”.

  6. #46
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    В кампанията участвах само в заключителния етап т.е в работната група, която трябваше да изработи препоръките към институциите, пчеларите и обществото като цяло. За съжаление бяхме подготвили много конкретни предложения, включително и нов проект за закона за пчеларството, както и почти всички наредби, касаещи по някакъв начин пчеларството, както и закона за ветеринарномедицинската дейност в частта си касаеща пчеларството.За съжаление от фондацията не ни разрешиха да ги представим в МЗХ, а само това, което е в брошурата и на което представителите на МЗХ отговориха с дежурното "няма да стане", защото от пчеларските съюзи щели да сочат и щяло да стане една дандания.
    Относно направените проучвания на място д-р Христов, който е представител на научната асоциация по пчеларство и които е извършил прегледите в засегнатите пчелини, които са били част от проучването е установил конкретни причини за изчезването на пчелите от кошерите. Първо е установено, че в повечето случаи причината е акара и третирането с ВМП с ниска ефективност или такива към които вече е изградена резистентност или пчеларя е приложил неправилно. Другата причина е все по-бързо разпостраняващата се в страната нозема церана. Последното бе потвърдено и от института в Стара Загора, които също са направили прегледи в засегнати пчелини и са направили съответните проби, изследвания и анализи.

  7. #47
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2011
    Мнения
    201
    donboneti за акара е ясно с какво и как да се третира, препарати бол, а аз цераната с какво тябва да се третира профилактично и лечебно, защото не съм чул до сега точен отговор. Тази информация ще бъде полезна за всички във форума.
    Благодаря предварително.

  8. #48
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    http://www.farmer.bg/news_view.php?id=21043
    А препарата за акар с който са третирали почти всички засегнати е варотом. Екостопа също е с ниска ефективност.

  9. #49
    Потребител
    Регистриран
    29.12.2011
    Мнения
    62
    Колега donboneti, може би не съм задал ясно въпроса си.
    Ще се опитам пак.
    Разбрах, че “ д-р Христов, който е представител на научната асоциация по пчеларство и които е извършил прегледите в засегнатите пчелини, които са били част от проучването е установил конкретни причини за изчезването на пчелите от кошерите”.
    Става дума за друго.Какво не е установил д-р Христов?

    Резултатът от проучването гласи: От посетените 41 пчелина “Синдрома на празния кошер” не беше наблюдаван в нито един.

    Трябва да има достатъчни условия, определен брой признаци, при наличието на които да може да се каже- ето тук имаме налице “синдром на празния кошер”.

    Въпросът ми е: Какви са критериите за определяне наличие на “синдром на празния кошер”?

  10. #50
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2011
    Мнения
    201
    Колега donbonei за цераната с какво тябва да се третира защото никой не е дал точен отговор или по-точно вие с какво и как си третирате кошерите за нозематоза церана?

 

 
Страница 5 от 17 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •