Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 40 от 82 ПърваПърва ... 30383940414250 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 391 до 400 от общо 901

Преглед на хибрид режима

  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    11.12.2010
    Мнения
    84
    Цитат Първоначално публикувано от зуница
    Сигурно ще се повторя ,но пчелите нямат календар.Пчелите имат инстинкти и чувстват промените в природата.От тях съм научил ,че магазина се сваля когато пчелите съберат търтеите в ъгъла и ги подгонят.С това казват пашата свърши и е време за зазимяване.Пчеларството е единственото отглеждане на животни от човека при което не животните се приспособяват към човека,а обратното.Наблюдавайте пчелите си и се съобразявайте с техните потребности за да получите това което искате от тях.Календара го оставете за човешките дейности.
    Браво така трябва да мислят истинските пчелари въпреки че доста се разминава твоето мнение от мнението на пчеларите"ПРОФЕСИОНАЛИСТИ' ,съботно-неделните пчелари,биологичните пчелари и всички други който бъркат пчелите с кокошки

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,508
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Пчелите наистина се водят от инстинкти и добрия пчелар трябва да ги знае, да ги усеща и да се съобразява с тях. Но не всичко е мед и магазини.
    При тази инвазия на ВАРОА, НОЗЕМА , АЛЧНОСТТА НА ПЧЕЛАРЯ, ПОДДЪРЖАНЕТО НА ЦЕЛОГОДИШНО СЛАБИ СЕМЕЙСТВА, НЕМЪРЛИВОСТТА НА НЯКОИ ПЧЕЛАРИ, просто инстиктите се променят и се налага да се работи по някакви определени периоди и да се намесва пчеларя в някои моменти, защото пчелите влизат в зимата слаби и увредени и после - търсим причина за изчезването на пчелите.
    Точно затова трябва да се четат книги и вестници, да се ходи на лекции, да се търсят новостите в интернет и да си говорим тук като нормални хора, които милеят за пчеларството, а не само да си мерим някои атрибути. И да работим и мислим професионално, а не само да се хвалим кой колко мед е извадил.
    Аз специално обикалям доста пчелини и разберете, че наистина си личи кой как се грижи за пчелите си и с какво им помага. Наистина това влияе на живота на пчелите и на добивите. Като ми каже някой, че пчелите си знаят какво да направят и че в хралупата никой не им се меси и че еди колко семейства са му се роили и хванал всичките си роеве - направо спирам да споря с такъв пчелар... Още нещо интересно искам да споделя, решава млад пчелар да започне да гледа пчели и постоянно някой местен пчелар му набива в главата как повече от 7-8 кг мед от семейство не се вади, но ако младия нахъсан и четящ пчелар изкара 2-3 сезона и вложи много труд и любов - добивите му стигат 30 кг и то в доста слаби райони.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Не разбрах колега,evgeni.filimonov, каква е връзката със свалянето на магазните в последния ти пост.
    Ако ще правим "Кой е по-по-най",нека отворим друга тема ,а не да спамим тая.Колегата пита кога да сваля магазините ,а не кой е по-пчелар.С най-добри чувства!
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,508
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Ами така се разви темата. Поувлякохме се. Сори.
    Спирам.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  5. #5
    Потребител
    Регистриран
    15.02.2011
    Мнения
    55
    Пчеларски район
    Чирпан, Ст.Загора

    Сваляне на магазините !

    Колеги хайде отговорете си на въпроса защо се свалят магазините. Каква е причината за да се прави тази операция? И тогава всеки ще си разбере кога да ги сваля.

    Действително има райони в които все още има цъфтяща растителност и вадене на стоков мед. В тези райони естествено магазините се свалят по късно но и по късно се третира с препарати за акар. Ето го и първия отговор на горния въпрос. Има една Наредба №30 за борба с болестите по пчелите - в нея е записано
    " ...(1) На всички пчелни семейства в страната се извършва профилактично третиране с регистрирани във ветеринарната медицина акарицидни средства.
    (2) Третирането се извършва рано напролет и есен, в периодите, когато не се получава стоков мед.
    (3) Всички пчелни семейства в един район се третират едновременно. (4) През активния период се прилагат механично-биологични методи - строителна рамка, изрязване на търтеевото пило, създаване на отводки. ...."
    Причината е да не попадат остатъци от препарата в магазините и от друга страна борбата да е ефикасна когато всички в даден район претират едновременно.
    Втората причина за свалянето на магазините е стесняване и затопляне на гнездата. Може би някои от вас усетиха че среднодневните температури вече спаднаха. Има райони в които вечер става 13-14 градуса. Запазването на топлината в един по голям обем хаби ресурси - главно мед.
    Nil satis nisi optimum

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,508
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Днес си купих последния брой на в-к пчели - бр. 16 и на първа страница има заглавие на статия - ВАЖНИТЕ РАБОТИ, КОИТО ТРЯБВА ДА СВЪРШИМ НА ПЧЕЛИНА ПРЕЗ АВГУСТ, ЗА ДА ГО ПОДГОТВИМ ЗА ЗИМАТА.
    Абсолютно актуална статия по темата за свалянето на магазините и третирането против акара.
    Смея да твърдя, че ако един млад пчелар редовно чете този вестник, винаги ще знае какво да направи на пчелина си. Този вестник е като календарен справочник. Младен Котларски е истински професионалист. Това е мое мнение.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  7. #7
    Аз съм решил тази година да ги оставя част от семействата на по 1 магазин просто нямам къде да ги сложа рамките. И с разширяването на пчелина рамките ще стават все повече и повече и за напред така смятам да процедирам. Мисля че няма да има проблем понеже доста колеги около мен така правят. Единственото което ме притеснява че третирането против акар сега и пролет ще стане с магазините отгоре и дали ще има остатъци в меда напролет.
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,508
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Проблема е за стоковия мед, а той вече е изваден, за друго не се притеснявай, все пак тази съставка има някакъв карантинен период, който е в рамките на 45 дни. После лентите изветряват и няма опасност никаква.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  9. #9
    Потребител
    Регистриран
    15.02.2011
    Мнения
    55
    Пчеларски район
    Чирпан, Ст.Загора
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov
    Проблема е за стоковия мед, а той вече е изваден, за друго не се притеснявай, все пак тази съставка има някакъв карантинен период, който е в рамките на 45 дни. После лентите изветряват и няма опасност никаква.
    Забравяте восъка. Част от активното вещество се отлага. Дори във восъчните основи които си купуваме има остатъци от флувалинати, кумафос и др. Особено за тези които третират с амитраз - намирали са остатъци от метаболити на амитраза 18 месеца след третиране, и то в меда. За това е забранен в повечето държави в ЕС.
    Nil satis nisi optimum

  10. #10
    По принцип не ми се спори че с един капацитет една седмица отиде. Амитраза е забранен в ЕС. Има една интересна статия по този въпрос http://pchelite.eu/%D0%BC%D0%B5%D0%B...E%D0%B2%D0%B0/

    Тук най вече ставаше дума за третиране с Варостоп и Варотом както третираме голяма част от колегите.
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

 

 
Страница 40 от 82 ПърваПърва ... 30383940414250 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •