По интересувах се за обща култура за пчеларството в Канада. Няколко неща ме изненадаха не знаех че прериините щати са в умерения климатичен пояс и климата е континентален и дори е по топло от България с разликата че много често вали и например провинция Онтарио е с площ над 1 милион квадратни километра:
Уиндзор е един от най-южните канадски градове. Намира се на 42°18’’ северна ширина, на територията на провинция Онтарио. Разположен е между езерата Сент Клеър и Ери, а точно на отсрещния бряг се намира американския град Детройт. Тук дневните температури са отрицателни само през януари, а през декември и февруари са около 1 – 2 градуса. С наближаването на пролетта топлите въздушни маси започват бързо да нахлуват от юг и температурите се повишават значително за много кратко време. Пролетта започва с дневна температура от 6 градуса през март и завършва със средиземноморските 25 през юни! Лятото е много горещо. Средната дневна температура през юли е 28°C, но не рядко доближава дори 40°C. Наистина местните лета могат да са доста знойни, а топлите и дори горещи дни могат да останат до края на септември. Есента настъпва също толкова бързо, колкото пролетта. Този сезон започва с 23-24°C през септември и завършва с 2°C през декември.
Та в Канада в северните щати средния добив е около 15 максимум 30 кг. и пчеларите се издържат от опрашване на боровинки а в южните щати средния добив е около 100кг. та е реалистично среден добив от 60кг. Отделно светлата част на деня е от около 4-4,30сутринта до около 21,30 вечерта.
С две думи климата спрямо техният брой кошери на тези огромни територии не им пречи + десетките други неща цитирани от колегите (липса на кражби, техника, антибиотици и други неща като подхранване с захар и др.) не им пречи да вадят 60кг.
Но и там хората вече не искат да ядът китайски и аржентински мед и се преориентират директно към местни пчелари - интересен факт колко е масов нямам представа.