Попитахме ги защо не купуват от България, и те казха, че цената на нашия мед е много висока и въобще не ги устройва. Ако все пак някога слезем до нивото на световните цени, тогава ще купуват и от нас. Не купуват и от Русия по същата причина - цената на меда там е много висока поради голямото вътрешно потребление. От Украйна обаче купуват по цени, дори и по-ниски от това, което написах в горния постинг.
Това моментално обяснява защо Украйнците със зъби и нокти се борят за европейския пазар - ами защото 2.00 EUR за тях изглежда като страшно висока цена, и са готови да си скъсат гъза за нея. Квотата на Украйна обаче е само 5000 тона, и западняците казаха, че тази квота се изпълнява още в първия ден след отваряне на периода.
На въпроса защо тогава в европейските държави изкупните цени са по-високи и въпреки това меда се изкупува по тях, те казаха, че Европа се е изолирала от останалия свят посредством квоти и мита. Така изкуствено е повдигната цената на меда вътре в Евросъюза. По-принцип европейските крайни купувачи на мед са по-капризни и са готови да дават по-високи цени за по-качествен мед. Причината е преди всичко психологическа - няма как на етикета да пише, че меда е китайски или аржентински например. Европейските купувачи предпочитат да си дават парите за марков мед, произведен от държави, които имат имидж с богатата си чиста природа и разнообразни билки. За наше щастие България също е в този списък, макар и не сред челните места.
И тука всъщност започва голямата далавера, която канадеца и японеца чистосърдечно ни я разказаха ........