Е да но в общи линии количеството мед е функция на силата на семейството. Хубава майка - силно семейство.
Иначе в документа, който даде Дамян е ясно, че в 75% от случаите побеждава по-едрата майка, но това е когато майките са извадени от кошера.Вътре в семейството пчелите взаимодействат с майките преди двубоя, с което накланят везните в една или друга посока. Може да я хранят и стимулират, а може да я гонят и омаломощават.
И точно тук става сложно и не е ясно как точно пчелите избират, коя майка да им бъде фаворит. Логично е да се мисли, че избират по-хубавите майки, но експерименти с майки произведени от стари личинки (лоши майки) показват, че пчелите не тормозят лошите майки за сметка на тези от млади личинки или яйца. Друга хипотеза е, че избират майка с по-близък ген. Освен това се твърди, че по време на двубоя много често едната майка изхвърля изпражнения и оцапаната майка бива нападана и омаломощавана от пчелите.



Цитат
