Пропусна да споменеш колко пчели си стръскал в отводката, а те са най-важния компонент от супата, която си забъркал. Обикновенно колкото са питите с пило, два пъти по толкова пити с пчели трябва да се стръскат. При твойте 3 пити с пило в отводката трябва да се сложат (стръскат) 6 пити с пчели. Половината от тях ще избягат, а тези, които останат, трябва да са в състояние да покрият всички пити с пило и дори да останат малко пчели, които след 2-3 дена ще станат летящи и няма да могат да се грижат за пилото.
Колкото до това, че пчелите не правят маточници, възможните причини са следните:
1. В пилото няма яйца или млади ларви.
2. В отводката по някаква причина вече има майка (плодна или не), но ти не си я забелязал.
3. Теория на вероятностите - в някакъв малък процент от случаите това се случва при всеки (майката загива, а пчелите не правят маточници).
Тъй като при тебе постоянно се случват някакви малковероятни за другите пчелари събития, най-разумното обяснение е, че допускаш някакви груби грешки. Няма как обаче това да го разберем дистанционно. Препоръката в този случай е да намериш някой пчелар и доброволно да му станеш калфа за известно време.