Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 6828

Преглед на хибрид режима

  1. #1
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Няма пчелар който да не е чел, че пълното стомахче с мед, пречи на пчелите да жилят.
    Стръсквал съм голям рой от клон, без було и ръкавици, в слънчево и тихо време и не отнесох нито едно жило.
    Прехвърлял съм малко ройче, хванато под прелката, с голи ръце в нуклеус и също нямах ужилване.
    На 23 май, тази година, вечерта времето беше облачно и ръмеше. Сложих було, стръсках рой от клон и отнесох десетина жила.
    Според мен причините роя да не жили са няколко:
    1. Предимно млади пчели – няма агресия.
    2. Меда в медовата гуша ги успокоява – знаем, че гладните пчели са агресивни.
    3. Роя няма гнездо с медови запаси и пило които да охранява – Няма пазачи, които да жилят и алармират останалите пчели.
    4. Евентуално стреса от необичайната обстановка на клона, ги прави изплашени и по малко агресивни.

    Сега разбирам, защо бат тянко не препоръчва стари книги на младите пчелари, а само най-новите лекции на Кобилкина.

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,603
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от zapstojan Виж публикацията
    3. Роя няма гнездо с медови запаси и пило които да охранява – Няма пазачи, които да жилят и алармират останалите
    Това + отиваме до него и не сме смачкали нито една а дори да смачкаме знаем че пчелната отрова се напълва изцяло след 14 дневна възраст.

    През 1814г. Г. Хюбнер забелязал, че ако човек бъде ужилен от една пчела, вероятността
    да го нападне втора е много по- голяма, отколкото ако не е жилен изобщо. Забелязал също, и че ужиленото място има плодова, наподобяваща миризмата на банан. Установено е, че този ароматичен „печат“ по своята химична природа е изо– пентилацетат и е продукт на друга феромонна жлеза, свързана с жилото на пчелата. Тя „ бележи“ неприятелите и посочва на останалите пчели в кошера обекта и всяка следваща пчела оставя с жилото си своя миризлив автограф. Така концентрацията на изо-пентилацетата расте а с това и агресивността на пчелите. Към пияни пчелари пчелите стават още по- жестоки– вероятно спиртните напитки, заедно с много естери с плодова миризма, съдържат и изо – пентилацетат.
    Новоизлюпените пчели не отделят изо – пентилацетат – той се появява между 15 и 30-ия ден от излюпването. Счита се, че е предназначен за отбелязване само на крупни неприятели.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от zapstojan Виж публикацията
    Няма пчелар който да не е чел, че пълното стомахче с мед, пречи на пчелите да жилят.
    Стръсквал съм голям рой от клон, без було и ръкавици, в слънчево и тихо време и не отнесох нито едно жило.
    Прехвърлял съм малко ройче, хванато под прелката, с голи ръце в нуклеус и също нямах ужилване.
    На 23 май, тази година, вечерта времето беше облачно и ръмеше. Сложих було, стръсках рой от клон и отнесох десетина жила.
    Според мен причините роя да не жили са няколко:
    1. Предимно млади пчели – няма агресия.
    2. Меда в медовата гуша ги успокоява – знаем, че гладните пчели са агресивни.
    3. Роя няма гнездо с медови запаси и пило които да охранява – Няма пазачи, които да жилят и алармират останалите пчели.
    4. Евентуално стреса от необичайната обстановка на клона, ги прави изплашени и по малко агресивни.

    Сега разбирам, защо бат тянко не препоръчва стари книги на младите пчелари, а само най-новите лекции на Кобилкина.


    Аз пчечелно млечице не давам ,но тия 4 точки малко ме раздвоиха освен т.1

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Не знам да има стопроцентов начин за придаване на майка? Особено на силно семейство. Аз бих предпочел да имам две семейства с майки. А какво ще съберат? Не зависи само от тях. Или от нас. Петте рамки могат без проблем да станат десет.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Ако е така както казваш, кошера за който говориш, трябва да е пълен със запечатано пило. За да може пчелата от него след 20 дена да започне да навлиза в евентуално цъфналия слънчоглед. Е, според мен това е невъзможно?Освен ако, след като приемат майката не започнеш да му придаваш запечатано пило.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    05.07.2014
    Мнения
    43
    Пчеларски район
    Пазарджик
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Ако е така както казваш, кошера за който говориш, трябва да е пълен със запечатано пило. За да може пчелата от него след 20 дена да започне да навлиза в евентуално цъфналия слънчоглед. Е, според мен това е невъзможно?Освен ако, след като приемат майката не започнеш да му придаваш запечатано пило.
    Ами беше пълен но сега му остава само една която се люпи.При положение 70 процента от пчелите му са млади и не работили няма ли да устискат поне още 30 дена.

  7. #7
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2016
    Мнения
    203
    Пчеларски район
    Ресен-село Паскалевец
    Здравейте колеги,преди 3 дена приятел ми подари отводка на 4 рамки със неоплодена майка видях я със голям зор бърза е като нинджа.На две от рамките имаше маточници затворени,оставих ги така както са си ,проверих внимателно всички рамки нямаше прясно пило или току що снесено.Днеска към 10часа сутринта от този кошер излязоха масово пчели на прелката и започнаха да летят и бучат около кошера,след 1-2 минути примерно казвам около 100 пчели отидоха до близкото дърво и на височина около 10-12метра и летяха около клоните 5 минути някъде,после започнаха да се връщат към пчелина аз стоях и ги гледах отдръпнах се на 10 метра.Нахраних всички други отводки и тази я оставих за последна отворих я и пчелите си бяха по рамките както предните дни спокойни не хапяха.Огледах питите и видях че единия маточник беше пробит отдолу явно е излязла майката.Другата майка неоплодената не можах да я намеря със старателно търсене,не видях изобщо майка.Въпроса ми е това което видях оплождане на майката ли беше? По рамките има още около 5-6 маточника затворени

  8. #8
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от Rado76 Виж публикацията
    Здравейте колеги,преди 3 дена приятел ми подари отводка на 4 рамки със неоплодена майка видях я със голям зор бърза е като нинджа.На две от рамките имаше маточници затворени,оставих ги така както са си ,проверих внимателно всички рамки нямаше прясно пило или току що снесено.Днеска към 10часа сутринта от този кошер излязоха масово пчели на прелката и започнаха да летят и бучат около кошера,след 1-2 минути примерно казвам около 100 пчели отидоха до близкото дърво и на височина около 10-12метра и летяха около клоните 5 минути някъде,после започнаха да се връщат към пчелина аз стоях и ги гледах отдръпнах се на 10 метра.Нахраних всички други отводки и тази я оставих за последна отворих я и пчелите си бяха по рамките както предните дни спокойни не хапяха.Огледах питите и видях че единия маточник беше пробит отдолу явно е излязла майката.Другата майка неоплодената не можах да я намеря със старателно търсене,не видях изобщо майка.Въпроса ми е това което видях оплождане на майката ли беше? По рамките има още около 5-6 маточника затворени
    Ти защо остави маточниците?Това дето си видял не е оплождане на майката, то става във въздуха, а не по клоните и не става близо до пчелина, а майката лети към търтеево сборище, тя избягва близкородствено съешаване. Най-вероятно е излезла новата майка и е формирала ройче.

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Абе става и в клоните на дърво,ама наистина си е рисково....
    Който управлява знанието,управлява всичко!
    "С пари можеш да си купиш къща,но не можеш да създадеш дом,с пари можеш да имаш компания,но не и приятели,с пари можеш да си купиш лекарства,но не и здраве!" - китайска поговорка...
    "Повечето хора не искат свобода, защото е отговорност, а те се страхуват от нея" Зигмунд Фройд

  10. #10
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Аз пък съм чел, че майката излита вертикално нагоре много бързо, защото зоната 8-10 метра височина за нея е опасна. В тази зона летят чужди стари пчели, и не се знае дали някоя от тях няма да пожелае да нападне майката. Именно поради тази причина тя излита на височина 20-40 метра, защото тази зона за нея е безопасна. В тази зона летят само търтеи и други майки.

    Ако това е вярно, то тогава оплождане в клоните на дърветата е невъзможно. Майката няма да стои там - тя колкото се може по-бързо ще се издигне на височина 20-40 метра над върховете на дърветата.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 42 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 42 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •