Няма пчелар който да не е чел, че пълното стомахче с мед, пречи на пчелите да жилят.
Стръсквал съм голям рой от клон, без було и ръкавици, в слънчево и тихо време и не отнесох нито едно жило.
Прехвърлял съм малко ройче, хванато под прелката, с голи ръце в нуклеус и също нямах ужилване.
На 23 май, тази година, вечерта времето беше облачно и ръмеше. Сложих було, стръсках рой от клон и отнесох десетина жила.
Според мен причините роя да не жили са няколко:
1. Предимно млади пчели – няма агресия.
2. Меда в медовата гуша ги успокоява – знаем, че гладните пчели са агресивни.
3. Роя няма гнездо с медови запаси и пило които да охранява – Няма пазачи, които да жилят и алармират останалите пчели.
4. Евентуално стреса от необичайната обстановка на клона, ги прави изплашени и по малко агресивни.
Сега разбирам, защо бат тянко не препоръчва стари книги на младите пчелари, а само най-новите лекции на Кобилкина.


Цитат
със голям зор бърза е като нинджа.На две от рамките имаше маточници затворени,оставих ги така както са си ,проверих внимателно всички рамки нямаше прясно пило или току що снесено.Днеска към 10часа сутринта от този кошер излязоха масово пчели на прелката и започнаха да летят и бучат около кошера,след 1-2 минути примерно казвам около 100 пчели отидоха до близкото дърво и на височина около 10-12метра и летяха около клоните 5 минути някъде,после започнаха да се връщат към пчелина аз стоях и ги гледах отдръпнах се на 10 метра.Нахраних всички други отводки и тази я оставих за последна отворих я и пчелите си бяха по рамките както предните дни спокойни не хапяха.Огледах питите и видях че единия маточник беше пробит отдолу явно е излязла майката.Другата майка неоплодената не можах да я намеря със старателно търсене,не видях изобщо майка.Въпроса ми е това което видях оплождане на майката ли беше? По рамките има още около 5-6 маточника затворени
.

