След три дни (31 май – 5 юни) преглеждам контролните пити в отводките. Появяването в тях на свищеви маточници е свидетелство, че отсъства майката. Маточниците унищожавам, а питите с откритото пило пренасям в съседните отводки.
В отводките без майки придавам неоплодени майки в клетки, които частично са запълнени с канди и запечатани с парче продупчена восъчна основа. (Неоплодени майки вземам от пчелина, в който последно са присаждани личинки).
Преселвам нуклеусите от кошерите на бившите семейства - отглеждачи в кошери за шест пити и ги поставям на нови места или ги превозвам на други пчелини. Освободените кошери заселвам с отводки с племенни майки, докарани от другите пчелини и които стоят до кошерите за десет пити. Разширявам техните гнезда.
След 10 дни (10 – 15 юни) снемам вторите корпуси и ханемановите решетки от основните семейства. Вземам от долните семейства по четири пити с пило на различна възраст без пчелите и поставям по две такива пити във всяка отводка, където предварителлно съм махнал преградните дъски. Също от долните корпуси махам и питите, които затормозяват снасянето на яйца на майката и ги поставям във вторите корпуси. В плодниците поставям по три рамки с восъчни листове и допълвам с необходимия брой изградени пити от вторите корпуси или от запасните. Във вторите корпуси добавям по три рамки с восъчни листове, а така също и необходимия брой изградени пити.
Ако намеря семейства и отводки без майки им придавам млади, оплодени майки заедно с нуклеусите. Нуклеусите, които са без майки ги ликвидирам, като стръсквам от тях всички пчели пред кошерите на основните семейства.

Част 4
В края на юни, 12 дни след последното подсилване на отводките (22 – 27 юни), поставям на първите направени отводки ханеманови решетки и втори корпуси.Пренасям в тях от първите корпуси по три пити със запечатано пило, вместо тях в плодника поставям по три изградени пити от запасните. След това вземам от вторите корпуси на основните семейства по три пити с храна без пчелите, и също ги поставям във вторите корпуси на първите отводки. Ограничавам гнездата на отводките с преградни дъски, затоплям с полиетилен и затварям кошерите с капаците им.
От гнездата на вторите отводки вземам по три пити с младо пило и ги пренасям във вторите корпуси на основните семейства. Вместо тях поставям по три изградени пити от запаса, поставям им магазинни надставки, запълнени с рамки с восъчни листове и с изградени пити.
След като свалям вторите корпуси от основните семейства, проверявам дали не се готвят да се роят. Пренасям от тях по три рамки с пило в стари пити без пчелите във вторите корпуси, а в долните корпуси поставям по три рамки с недостроени восъчни листове. След това поставям на плодниците ханеманови решетки, на тях вторите корпуси, затоплям с полиетилен, като оставям на пчелите проход (място за преминаване) с широчина 10 см, а след това поставям трети корпуси, запълнени с изградени пити и ги покривам с платната.
След 7 дни (29 юни – 4 юли) преглеждам питите с пило във вторите корпуси на основните семейства и първите отводки, маточниците ги унищожавам.
След 9 дни (8 – 13 юли) пред началото на главния медосбор (паша), присъединявам към първите отводки и основните семейства, вторите отводки. За целта премествам кошерите на вторите отводки заедно с поставките им до задните леви ъгли на кошерите на основните семейства. Летящите пчели от вторите отводки ще отидат в кошерите на първите отводки (премествам едновременно всички втори отводки на дадения пчелин).
Проверявам основните семейства за наличие на роево състояние. Наблюдавам за поведението на пчелите на горния вход – „гризат” го или не. Преглеждам крайните четири пити на долния корпус, до които може да се стигне без да се свали горния. Една от тях е строителната. Обръщам внимание на това, как тя е построена и има ли на нея маточници или чашчици с яйца.
Изрязвам питите от строителните рамки и ги прибирам в склада, вместо тях поставям изградена пита от запасните.
Покривам четирите крайни пити в долните корпуси на основните семейства с хартия от вестник, която продупчвам, върху хартията поставям по два корпуса за по пет пити (един върху друг). Снемам магазинните надставки без пчели от вторите отводки. Пренасям от тях в долните корпуси за 5 пити по четири пити с младо пило, а в горните – по три пити със зряло пило и храна. От три пити с пило на различна възраст стръсквам пчелите в корпусите за 5 пити, а самите пити ги пренасям във вторите корпуси на първите отводки. По такъв начин майките от вторите отводки задължително се оказват в корпусите за по 5 пити.В горните корпуси за пет пити добавям по една изградена пита от запасните. Покривам ги с платно. Пчелите постепенно „прогризват” хартията и се обединяват. От двете майки в кошера по правило остава по – младата. Така ежегодно сменям майките без да ги търся.
На вторите корпуси на първите отводки поставям магазинните надставки, свалени от вторите отводки. Покривам с полиетилен и затварям кошерите с капаците им.
Шест дни след присъединяването на вторите отводки (14 – 19 юли) стръсквам пчелите от питите на корпусите за по 5 пити в гнездата на основните семейства. За да определя наличието на майка, бегло преглеждам четирите достъпни пити на долните корпуси за наличие на свищеви маточници. След това поставям ханеманови решетки, а върху тях корпусите за 5 пити без пчели.
В същия ден свалям магазинните надставки от първите отводки, преглеждам питите с пило на различна възраст във вторите корпуси и ликвидирам свищевите маточници. Връщам на първите отводки магазинните надставки, покривам с полиетилен и затварям кошерите с капаците им.
След 6 дни (20 – 25 юли) проверявам питите с пило в корпусите за пет пити, търся свищеви маточници и ги ликвидирам. Преценявам запълването с мед на магазините на отводките, както и на вторите корпуси на отводките и семействата. Вземам пити със зрял мед за центрофугиране. Ако е необходимо, поставям на отводките допълнителни магазинни надставки с изградени пити.
По – нататък редовно вземам зрелият мед от семействата и отводките, като махам излишните хранителни запаси и магазинните надставки. След 6 дни (26 юни – 1 август) снемам вторите корпуси от основните семейства за центрофугиране на питите с мед от тях, а след това пренасям в тях пити от корпусите за 5 пити. От 2 до 7 август свалям за центрофугиране питите с мед от вторите корпуси на отводките, а от 8 до 13 август – третите корпуси на семействата.