Част 3
Четири дни след пренасянето на личинките (10 – 15 май) бегло преглеждам питите във вторите корпуси на здравите и силните семейства на пчелина, за да се убедя, че в тях не работят майки (няма яйца, които да стоят в центъра на килийките). От тях избирам за всяко семейство – отглеждач по три семейства, които ще използвам в качеството на междинни отглеждачи. В техните втори корпуси правя по една празна позиция (кладенец) между питите с различно по възраст пило. Три маточни рамки с личинки на два дни, приети за отглеждане на майки, заедно с пчелите върху тях пренасям в подготвените кладенци, а четвъртата с най – голям брой приети личинки – оставям в семейството отглеждач. Изоставащите в развитието си личинки ги бракувам. Затоплям семействата.
След 4 дни (14 – 19 май) от долните корпуси на семействата – отглеждачи, в горните прехвърлям по две пити с храна и маточната рамка заедно с пчелите. Преглеждам останалите пити за наличието на случайни маточници. Разделителна (ханеманова) решетка между корпусите няма.
Вземам от лявата страна на долните корпуси на здравите основни семейства по една пита с личинки и яйца, но без пчели. На тяхно място поставям рамка с восъчна основа. Подсилвам семействата – отглеждачи с взетите пити: пет поставям във втория корпус, две – в гнездото (плодника).
От вторите корпуси на междинните отглеждачи вземам маточните рамки със запечатани маточници и пчелите върху тях. Бракувам некачествените маточници и връщам маточните рамки в семействата отглеждачи, като ги поставям във вторите корпуси между питите с младо пило.
Девет дни след пренасянето на личинките и два дни след връщането на маточните рамки със запечатани маточници в семействата – отглеждачи (16 – 21 май) формирам първите отводки от основните семейства. Бегло преглеждам питите във вторите и корпуси за да изключа възможността да попадне майката там при пренасянето. Пренасям в кошерите за десет пити по две пити с храна и две пити с излюпващо се пило заедно с пчелите. Стръсквам тук пчели от останалите 6 пити. След това свалям вторите корпуси заедно с разделителните (ханеманови) решетки и премествам от долните корпуси в отводките по една пита с най – младо пило без пчелите, за да се намалят пчелите, които ще се върнат в основните семейства. Поставям в отводките по една пита, частично запълнена с вода, ограничавам шестте пити с преградни дъски, покривам с полиетилени и затварям кошерите с капаците.
Проверявам гнездата (плодниците) на основните семейства за наличие на роево състояние и премествам от тях в дясната част на вторите корпуси по четири пити с най – младо пило без пчелите, за да привлека тук млади пчели. В долните корпуси добавям по една празна пита, ограничавам получилите се 10 пити с преградни дъски. Поставям върху плодниците ханеманова решетка, и върху нея – вторите корпуси.
На всеки три семейства приготвям по един нуклеус с шест пити.
Три дни след формирането на първите отводки (19 – 24 май) организирам от всеки три здрави семейства един сборен нуклеус, вземайки от вторите корпуси по една пита с храна или запечатано пило (в зависимост от силата на семейството) заедно с пчелите върху тях. Поставям ги в специални сандъчета за по 4 пити, които са пригодени за транспортиране. Ако нуклеусите не трябва да се превозват, то при формирането стръсквам в тях и пчелите от две пити от всяко семейство.
След формирането на всички нуклеуси в пчелина организирам правенето на втори отводки от основните семейства, като премествам от вторите корпуси в кошери за 10 пити по две пити с храна и две със запечатано пило заедно с пчелите, а така също стръсквам пчелите от останалите пет пити. Давам на отводките по една пита, частично запълнена с вода, ограничавам всичките пет пити с преградни дъски, покривам с полиетилени и капаци.
Кошерите с отводките ги поставям един до друг от ляво на кошерите на основните семейства, ориентацията на входовете е като на основното семейство.
От първите отводки вземам по една пита с пило на различна възраст и свищеви маточници. Стръсквам пчелите, унищожавам маточниците и поставям питите във вторите корпуси на основните семейства. Отводките ги затоплям.Свалям от основните семейства вторите корпуси заедно с разделителните решетки и пренасям в тях от долните всички пити, които препятстват снасянето на яйца от майката (в това число и старите пити с пило). Премествам от вторите в първите корпуси питите с пило и добавям още по три рамки с восъчни листове (по една между всеки две с пило) както и празни пити, до запълването на корпуса (14 пити). По такъв начин създавам условия за усилено снасяне на яйца от майката.
Покривам долните корпуси с разделителни решетки и поставям на тях вторите корпуси, запълнени с три рамки с восъчни основи, пити с храна и празни пити, затоплям с покриващите платна и възглавниците.
Раздавам 14 дневни маточници без клетки на тези отводки и нуклеуси, които няма да превозвам на другите пчелини. Затварям в клетки останалите маточници и ги поставям между питите в семействата-отглеждачи и сформираните за превозване нуклеуси.
Превозвам нуклеусите на другите си пчелини и ги преселвам в кошери за шест пити, които висят на десните стени на кошерите на основните семейства. Отварям клетките и освобождавам майките през отворите, запълнени с канди.
След 4 дни (23 – 28 май) проверявам дали са излезли майките в отводките и нуклеусите. Ако някъде не са излезли, придавам запасни, неплодни майки в клетки, които са затворени с канди и парченце от восъчна основа.
Разделям всички семейства – отглеждачи на нуклеуси. Предназначените за превозване формирам в сандъчета за 4 пити, а тези, които ще останат на пчелина – в кошери за шест пити. Във всички нуклеуси раздавам майки в клетки. В кошерите на семействата-отглеждачи оставям нуклеуси с по 6 пити, между които поставям клетки със запасни майки.
Кошерите за 6 пити ги закачвам на десните стени на кошерите на основните семейства. Сандъчетата за четири пити превозвам на другите пчелини, преселвам от тях нуклеусите в кошери за шест пити, които вече висят върху кошерите на основните семейства, освобождавам майките.
След 5 дни (28 май – 2 юни) свалям вторите корпуси и разделителните (ханеманови) решетки на основните семейства, вземам от долните корпуси по четири пити с пило на различна възраст без пчели и поставям в преносни сандъчета. Премествам от първите корпуси във вторите питите, които тормозят снасянето на яйца от майките (в това число пълните с мед и запълнените с прашец), а от вторите корпуси премествам в първите по три рамки с восъчни основи и необходимият брой празни пити. Връщам на местата им ханемановите решетки и вторите корпуси, които допълвам с по три рамки с восъчни основи и една изградена пита.
В отводките поставям по две контролни пити с пило на различна възраст от пчеларското сандъче; разширявам гнездата им до осем изградени пити от запасните, ограничавам с преградни дъски, покривам ги с полиетилен и затварям капаците.