25 – 28 февруари изследвам подмора за различни заболявания. Изсипвам го на бяла хартия и проверявам за наличие на кърлежи вароа, браул, на личинки загинали от аскосфероза. Под микроскоп изследвам пчелите за наличие на спори за нозематоза. Преброявам колко са семействата, които са болни от аскосфероза, браулоза, и нозематоза на всички точки (пчелини) и като цяло на пчелина за да мога колкото се може по – рано да пристъпя към тяхното лечение и да не допусна разпространение на заразата при изравняване на силите на семействата и при отглеждането на майки. Пригатвям канди, което е лечебно.
10 – 15 март освобождавам от сняг капаците на кошерите и площадките пред тях. Отбелязвам с тебешир кошерите с болни семейства, които съм ги намерил при изследването на подмора. Раздавам им лечебно канди.
24 – 30 март веднага след първото облитане на пчелите при положителна температура за втори път почиствам планшетите и дъната от подмор и замърсявания, намалявам размерите на входните отвори. В същия ден правя бегъл преглед на горните корпуси на семействата – определям наличието на майки, пило количеството на храната. Ако в семейството няма пило, сменям пита с мед от него с пита с младо пило от силно семейство, за да проверя за наличието на майка.
Поставям в кошерите лентички за борба с вароатозата и аскосферозата, поставям хранилки, сипвам в тях захар на пясък 0,5 кг и го заливам с вода в която има хлорист кобалт. Той се произвежда като таблетки и се продава във ветеринарните аптеки.
1-6 април поставям до всеки кошер от основните семейства по два кошера за първата и втората отводка, които предстои да се формират през май месец. Преглеждам пчелните семейства в които няма пило, ако на поставените по – рано пити с пило няма свищеви маточници, намирам и ликвидирам майката, която не снася яйца. В семействата без майки, унищожавам свищевите маточници и придавам към тях отводка със запасна майка или слабо семейство. Тези семейства за които не стигат запасните майки, ги премествам на друго място в пчелина и съкращавам гнездото.
Свалям вторите корпуси от гнездата на благополучните семейства и премествам всичките 10 пити от долните корпуси в запасни корпуси за 10 пити. Премахвам планшетите, очиствам долните корпуси и премествам в тях всички пити от вторите корпуси, като едновременно ги преглеждам и определям качеството на майката (по пилото), силата на семейството и броя на питите с пило. Всички тези данни ги отбелязвам с тебешир върху кошерите.
Гнездата на семействата, които заемат 10 и повече междурамия, ги разширявам до 14 пити с маломедни пити, които са останали в долните корпуси след зимуването. В гнездата на силните бащини семейства (в центъра) поставям търтееви пити за отглеждане на ранни търтеи.
Гнездата на отслабналите семейства ги съкращавам в съответствие на силата им, ограждам ги с вестници на които са пробити дупки, зад които поставям пчелите от обезмайчените семейства. От останалите пити от бившите долни корпуси стръсквам пчелите в семействата и ги поставям във вторите корпуси.
Гнездата ги покривам с полиетилен и покриващо платно, като оставям на пчелите проход до хранилката – поилка с вода, в която на болните семейства и добавям лечебни препарати. По – нататък в тях един път седмично наливам вода с кобалт.
Затоплям гнездата с възглавници, поставям отгоре вторите корпуси с 6 празни пити и покривам с платната и капаците.
Всички данни по силата на семействата и количеството на пилото в тях пренасям в тетрадка, като използвам записките, които съм направил върху кошерите.